İlk Sahur Bugün | Gazi TV

SON DAKİKA

İlk Sahur Bugün

Bu haber 19 Temmuz 2012 - 9:39 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

İlk Sahur Bugün

Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir. Ramazan’da Kadir gecesi 14 Ağustos’a denk gelecek. Ramazan ayında 18 Ağustos Cumartesi son oruç tutulacak. 19 Ağustos Pazar günü ise Ramazan Bayramı başlayacak.

İSTANBUL’DA İMSAK 03.49

Ramazanın ilk gününde İstanbullular için imsak vakti 03.49, iftar vakti ise 20.41 olacak. Ankaralılar 3.40 imsak, 20.22’de ise orucunu açacak. İzmirliler ise 04.12’de imsak, 20.41’de iftar yapacak. İlk teravih namazı için ezan Ankara’da 22.02’de, İstanbul’da 22.24’de, İzmir’de ise 22.16’da okunacak.

Ramazan Ayı ile ilgili Kuran-ı Kerim’den ayetler ve bazı Hadisi Şerifler aşağıya çıkarılmıştır;

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir, 1-5 )“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” ( Bakara, 185)“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” ( Bakara, 184)“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı”. ( Bakara,183)Size Ramazan ayi geldi. O bereket ayidir. O ayda tam hayir vardir ve Allah sizi gasyeder. Rahmetini inzal eder, hatalari siler, dualari kabul eder. Sizin ragbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun icin Allah’a kendi tarafinizdan hayir odeyin (Cok hayir yaparak Ramazanin hakkini verin). Zira saki, o ayda Allah’in Rahmetinden mahrum kalan kimsedir.

Ravi: Hz. Ubade (r.a.)Size Ramazan ayi geldi. O mubarek bir aydir. Allah size Ramazan ayi orucunu farz kildi. O ayda gok (rahmet) kapilari acilir, Cehennem kapilari kapanir ve azili seytanlar baglanir. O ayda bir gece vardir ki bin aydan daha hayirlidir. Kim o gecenin hayrindan mahrum kalmissa, o kimse hakikaten (butun hayirlardan) mahrum kalmistir.

Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)Ramazan ayi girdiginde Allah teala arsi tasiyan meleklere, tesbihten ellerini cekip Muhammed (s.a.s.) ummetine ve mu’minlere istigfarda bulunmalarini emreder.

Ravi: Hz. Ali (r.a.)Hac, kendi ile evvelkisi arasina, Ramazan da evvelki ile arasina, Cuma da evvelki ile kendi arasina kefarettir. (Gunahi da anadan dogma temiz olur)

Ravi: Hz. Ebu Umame (r.a.)Ramazan ayi geldiginde Cennet kapilari acilir, Cehennem kapilari kapatilir, seytanlar da baglanir. Bir munadi Ramazan bitinceye kadar soyle nida eder: “Ey hayra talib olan kos, Ey serri istiyen, azalt (terk et).”

Ravi: Hz. Utbe Ibni Abd (r.a.)Ramazanda on gun itikaf etmek (son 10 gunu ibadetle mesgul olmak), nafile iki hac ve iki umre gibidir.

Ravi: Hz. Huseyin (r.a.)Ramazanda Cennet kapilari acilir. Cehennem kapilari kapanir. Seytanlar baglanir ve her gece bir munadi soyle nida eder: “Ey hayir sahibi, hayrini yap. Ve ey ser sahibi, biraz geri dur.”

Ravi: Hz. Ukbe Ibni Ferkad (r.a.)Size mubarek Ramazan ayi geldi. Niyetinizi takdim edin ve nafakanizi da genis edin. (Ibadet ve oruc icin)

Ravi: Hz Ibni Mes’ud (r.anhuma)Ramazanda Allah’i zikreden magfiret olunur. Ve o ayda Allah’dan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez.

Ravi: Hz. Cabir (r.a.)Allah (z.c.hz.) Ramazanin her gecesi iftar zamaninda bir milyon kisiyi Cehennemden azad eder. Cuma’nin her saatinde de, hepsi cehennemlik olan yine bir milyon kisiyi Cehennemden azad eder.

Ravi: Hz. Ibni Abbas (r.anhuma)Bir kimse hac ve umre etse de ayni sene icinde olse, Cennete girer. Kim Ramazan orucunu tutsa sonra olse Cennete girer.

Ravi: Hz. Ebu Said (r.a.)Bir kimse Ramazan orucunu inanarak ve sevabini umarak tutarsa, gecmis gunahlari magfiret olur.

Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)Bir kimse Ramazan orucunu tutar ve ona ilaveten Sevval’den alti gun tutarsa, butun seneyi oruc tutmus gibi olur.

Ravi: Hz. Ebu Eyyub (r.a.)Dort geceyi ihya edene Cennet vacib olur: Arefe’den bir evvelki (terviye) gecesi, arefe gecesi, kurban bayrami gecesi, Ramazan bayrami gecesi.

Ravi: Hz. Muaz (r.a.)Bir kimse Ramazan da inanarak ve sevabini umarak Kiyamul-leyl (teravih namazi) kilsa gecmis gunahi magfiret olur.

Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)“Ramazan” demeyin. Zira Ramazan Aziz ve Celil olan Allah’in isimlerinden bir isimdir. Lakin “Ramazan ayi” deyin.

Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)Yorumlar

Yorumlar