İç işleri Bakanlığı Şehit Çocuklarına Sahip Çıkamadı | Gazi TV

SON DAKİKA

İç işleri Bakanlığı Şehit Çocuklarına Sahip Çıkamadı

Bu haber 28 Eylül 2012 - 21:44 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

İç işleri Bakanlığı Şehit Çocuklarına Sahip Çıkamadı

İçişleri bakanlığından yönetmelikle şehitlerin yetimlerine ,çocuklarına geride kalanlarına 2 iş hakkıyla ilgili negatif ayrımcılık örneği 2. İş hakkı yönetmeliği şuanda hazır içişleri bakanlığı 12 ekimde yönetmeliği yayınlayacak Yayınlanılacak olan kanun yönetmeliği tam bir felakettir şehit ailelerine verilen pozitif ayrımcılığın tam tersi NEGATİF AYRIMCILIK SERGİLENMİŞTİR.

 

Ülkemizdeki tüm yetimler ,şehitlerimizin çocukları mağdur edilmiştir hakkın kullanımında feragat hakkı verilmemiş bekar şehit ailelerine feragat verilmesine rağmen (ana veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişinin evli şehitlerimizin ailelerine feragat verilmemiştir EĞER ŞEHİT İN KARDEŞİ ÇALIŞAMAYACAK YAŞ (40, 50 ,60 ,70 ) VE DURUMDAYSA BU HAK YANACAKTIR ŞEHİTLERİN ÇOCUKLARI BU HAKTAN FAYDALANAMAYACAKLAR kanunda ne belirtiliyorsa o metin uygulanmış şuan hazırlanmış olan ve 12 ekimde yayınlanılacak olan yönetmelikte şehitlerin yetimlerinin bir çoğu mağdur bırakıldı.

 

Yapılan tüm bildirimlere rağmen ,daire başkanlarınla görüşmelerimize rağmen ,çeşitli illerin dernek başkanlarının bu yaşanacak felaket tablosunu gözler önüne sermesine rağmen, içişleri bakanımızla randevu talep edilmesine rağmen bakanımız görüşme taleplerini reddetmiştir şehit aileleriyle görüşmemiştir.

 

Dernek başkanlarıyla görüşmemiştir ve sonunda içişleri bakanlığı bu yanlıştan geri dönememiş ve kanunda belirtilen ‘’şehit olanların eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin; şehidin ana, baba ve kardeşi bulunmaması durumunda eş veya çocuklarından toplam iki kişinin; şehidin eş veya çocuğunun bulunmaması durumunda ana veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin, ana veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişinin’’ şeklindeki kanun metnini aynen yazıldığı gibi içişleri bakanlığımız yorumlamıştır yani şehitlerin kardeşleri çalışamayacak yaştaysa bile şehitlerin çocukları 2 iş hakkından faydalanamayacaklardır.

 

Oysaki mecliste kanun görüşülürken akp adana milletvekili fatoş hanım yapmış olduğu konuşma ve akp Giresun milletvekili Nurettin canikli nin yapmış olduğu konuşmaya bakıldığında her şey normal görünüyorudu Fatoş Gürkan: Eğer şehit bekâr olarak ölmüşse, anne-baba ve kardeşlerden birisi 2 istihdam hakkını kullanabilecek. Eğer anne-baba feragat ederse 2 kardeşi kullanabilecek. Şayet evli ise anne-baba veya kardeşlerden biri 1’ini, eş ve çocuklardan birisi 1’ini kullanacak. Eğer anne-baba veya kardeşler bu hakkından feragat ederse, yine, eşi veya 2 çocuğundan birisi bu hakkı kullanacak. Tabii, bu önemli bir düzenleme. Hayırlı, uğurlu olsun diyoruz. 

 

Nurettin canikli: Getirilen düzenlemelerden en önemlisi, şehit yakınlarına ikinci istihdam imkânı sağlanmasıdır. Bu, uzun süreden beri tartışılan bir konuydu, bir talepti aynı zamanda, şehit aileleri tarafından gündeme getirilen bir konuydu ve burada şehidimizin özel durumuna bakılmaksınız, evli ya da bekâr olduğuna bakılmaksızın ikinci istihdam imkânı sağlanmaktadır, annesine, babasına, eşine, çocuklarına ikinci istihdam sağlanmaktadır ve alternatifi değildir yani her hâlükârda şehidimizin ailesine iki istihdam imkânı, diğerleri tarafından, aile bireylerinin diğerleri tarafından kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın sağlanmaktadır.

 

Yani şunu söylemeye çalışıyorum: Eğer evli eşi var ise, çocukları var ise bunlar tarafından kullanılabilir, anne babası tarafından kullanılabilir. Bunlar tarafından kullanılmadığı takdirde bir zayi olma durumu söz konusu değil. O zaman diğer aile bireyleri tarafından ikinci istihdam kullanılacaktır. Bundan sonra ne yapılabilir ? biz şehit çocukları şehit aileleri bilememekteyiz tüm şehitlerin yetimleri öksüzleri müjdeli haberleri beklerken acı üzerine acı yaşayacağız ülkemizdeki tüm şehit çocukları mağduruz oysaki yetiştirme yurtlarından çocuk esirgeme kurumlarından mezun olan yetimlere devlet iş hakkı verirken vatanı uğruna gözlerini kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizin yetimleri bir kez daha öksüz bırakılmıştır.

 

Gökhan UZ Şehit Polis Oğlu

 

 

Yorumlar

Yorumlar