Her Mutluluğun Bir Başı ve Bir de Sonu Vardır

Her Mutluluğun Bir Başı ve Bir de Sonu Vardır

11/02/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Her Mutluluğun Bir Başı ve Bir de Sonu Vardır

Sitemiz köşe yazarlarından görev Gazimiz Sn. Hikmet KANLI’nın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

   Tüm insanların mutlu olmasına eyvallah…

   

   Ama diğer insanların mutsuzluğuna sebep olmaması muhtemel herşeyde, çok dikkatli olunarak, onların da hakkı olan mutluluğa ulaşmalarına katkı sağlanmalıdır.

   

   Örneğin; ben mutluyken diğer insanların bundan nasıl etkilendiğini araştırıp, mutsuzluklarına sebep olup olmadığımı kendime sorup, cevaplamalı, akabinde gereğini yapmalıyım… Yani hakkaniyetli olma yolunu izlemeliyim, herkesin de bu yolu takip etmesi ”İnsanlığın menfaatları icabıdır.”

 

   Herkesin mal, mülk, para, pul sahibi olmasında kimsenin gözü olmamasını söylemeye gerek yok aslında… Asıl olan bu zenginleşmenin nasıl gerçekleştiği, hani içinde diğer insanların mutsuzluğuna sebep olacak arsızlık, hırsızlıklar var mı? Sorusuna cevap aramak lazım.        

 

   Kimsenin moralini bozmak istemem ama her anı sürprizlere açık bir hayatta, hiç sürpriz olmayacakmış gibi yaşamanın, yaman bir çelişki ve aldanma olacağını düşüncesindeyim. Hayatı hızlı, arsız, hırsız ve ihtiraslı yaşayanlar için eleştirinin hiçbir anlamı olmaz, nasılsınız, mutlu musunuz diye sorulsa verecekleri cevap iyiyiz, mutluyuz olacaktır. Çünkü mutlu olmasalar yüzsüzlük ve doyumsuzluğa katlanmaları mümkün değildir. Onun için böylelerini eleştirsen ne yazar ki?

 

   Öyle ki çok daha fazla duyarlı olmalıyız. Çünkü toplumun vurdum duymazlığı ve ulvi değerlerin zedelenmesi; utanmaz, sıkılmaz,yüzsüz ve doyumsuzların sayısını artırır.   Bunlar için en önemli ve çaresi olmayan ölümcül sorun, bu mutluluğu daha ne kadar, aynı oranda arsız, hırsız, doyumsuz ve ihtirasla devam ettirecekleri endişesidir. Sonuçta her şeyde olduğu gibi, mutluluğun da bir başı, bir sonu vardır. Hele hele bahse konu mutluluk doyumsuzluk ve haksızlık üzerine kurulmuşsa, hiç bir yerden olmasa da İlahi Adaletin tecellisiyle öyle bir son olur ki, yaşadığımız hayattada zaman zaman örneklerini gördüğümüz üzere, çok vahim ve çetin olmaktadır. Hayatın içinde buna verilecek örnek çok olduğu için uzatmaya gerek yok. Mutluluk üzerine yazılacak daha çok şeyler olduğunu biliyorum, Aklımın erdiği, dilimin döndüğü kadarıyla,yaşadıklarım, araştırma ve incelemelerim sonucunda karınca kararınca yazmaya çalıştım. Yarası olanların gocunacağı, diğer taraftan zararın neresinden dönsem kardır diyenlerin faydalanması arzu ve dileklerimle… Saygılar Sunarım.

Yorumlar

Yorumlar