Hepimiz birimiz için | Gazi TV

SON DAKİKA

Hepimiz birimiz için

Bu haber 18 Aralık 2011 - 18:52 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Hepimiz birimiz için

“Olmaya Devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…”

      Değerli Arkadaşlar,

      Sitemiz bizlerin sesini daha iyi duyurabilmek ve bilgi paylaşımları ile Şehit Yakını, Tüm Gaziler ve Vazife Malulleri için olanca gücü ile çalışmaktadır. Ancak zaman zaman yaptığımız haberlerde yer alan bazı yorumlar inanın bizi üzüyor. Terörle mücadele esnasında kolunu, bacağını kaybeden Gazimize ne verilse, onlar için ne yapılsa azdır. Bu dünyayı önlerine serseniz de kopan kolu geri getirmeyecektir. Uğraşımız en azından bu yüce insanların geri kalan yaşantılarını kimseye muhtaç olmadan ve hiç bir maddi sorunu düşünmeden geçirebilmelerini sağlayabilmektir. Bu noktada zaten hemfikiriz. Ancak terörle mücadele esnasında operasyonda bizzat terör örgütü etkisine maruz kalmadan yaralanıp sakat kalan kardeşlerimin durumu ne olacak? Onlar da bu vatan için canını vermedi mi? Onlar da vatan için sakat kalmadı mı? Yani sizce o arkadaşlar için “vazife malülü” hakları yeterli mi? Yeterli diyorsanız problem yok… Ancak hiç bir vicdan bunu demez. Kıbrıs ve Kore Gazilerine gelince… O yüce insanlarda bu vatan için Gazi oldular. Belki içlerinde hiç çatışmaya girmemiş olanlar olsa da ölüme seve seve koşan bu yürekli insanlardı. İçlerinde kolu, bacağını kaybeden bu Gazi dedelerimizin, amcalarımızın unutulmasına müsaade mi edeceğiz? Kusura bakmayın ama bugün onları unutanlar yarın unutulmaya mahkumdur… Gazi kardeşlerim, o vazife malulü arkadaşlarımızın en iyi yaşam standartlarını bizlerle birlikte almaları bize birşey kaybettirmez. Onlar da bizim göz bebeğimizdir. Bizim için sakat kaldılar. Bizler için bu haldeler. Nasıl ki Gazilere ne yapılsa az ise aynı şey bu vazife malulü kardeşlerim için de geçerli… İnanın dünyada sağlıktan daha önemli hiç bir şey yok… Kanuni bile söylemiş ya “Olmaya Devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…” Şu ölümlü dünyada biribirimizi kırmak ve ayrılıklar yerine bir ve beraber hareket edersek inanın herşey kendiliğinden çözülecek… Unutmayın, unutanlar bir gün unutulurlar…. 

      Daha önceden yazmış olduğum bir makalemi konu ile ilgili olmasından ötürü takdirinize sunuyorum,

       Unutanlar bir gün unutulurlar…

Kore Gazileri unutuldu, 1974  Kıbrıs Gazileri de… Sıra Terörle Mücadele Gazilerine mi geldi yoksa? Çoğu zaman sitemizde dillendirdiğimiz Gazi Haklarına ilişkin çözüm önerileri ve benzeri haberler sizi yanıltmasın. Pek tabi ki Gaziler bundan sonraki yaşamlarında kimseye muhtaç olmadan, başları dik bir şekilde onurla yaşamaya devam edebilecekleri asgari müşterek yaşam standartlarına kavuşmayı isterler. Bu onların en doğal haklarıdır. Fakat bilinmelidir ki; Gaziler maddi beklentilerden çok manevi anlamda hatırlanmak istiyorlar. Vatan için canını seve seve ölümün pençesine atan Gazilerimiz için maddi anlamda ne yapılsa da, bu yapılanlar eski sağlıklarına onları geri getirmeyeceği gibi, dünyaları da verseniz eski yaşantılarının yerini tutamayacağı aşikar bir gerçektir. Onları asıl mutlu edecek anahtar“Manevi Destek ve Hatırlanma” dır. Onlara göstereceğiniz bir tebessüm ya da söyleyeceğiniz güzel bir cümle inanın onlar için dünyalara bedeldir. Unutmak ya da umursamamak onlara yapılabilecek en büyük kötülük olsa gerek…

Kore Gazileri ve 1974 Kıbrıs Gazilerini ne derece hatırlıyoruz? Onlar da bu vatan için canlarını ortaya koymadılar mı? Son zamanlarda sitemizde yer alan ziyaretçi yorumlarında Terörle Mücadele Gazileri için bile Er Gazi, Rütbeli Gazi ayrımı yapıldığını ve rütbeli gazilerin para karşılığı bu işi yaptıkları için er gazilerin daha yüce olduğu gibi çıkarımlarda bulunulduğunu üzülerek takip etmekteyim. Öncelikle belirtmek isterim ki; Silahlı Kuvvetler bir ailedir ve bu ailede yer almak gönül işidir. Yapılan işin para ile ölçüsü bulunmamaktadır. Verilen maaş ailemizi kimseye muhtaç etmeyecek bir bedel olsa da yapılan işe karşılık olarak düşünülmesini hata olarak değerlendiriyorum. Erinden en üst rütbeli Gazimize kadar hepsi aynı idealler ve ülkü uğruna bir şeyler kaybetmiş ve neticesinde “Gazilik” denilen ulvi makama erişmişlerdir. Gazinin tanımı bellidir ve Kore Gazileri, 1974 Kıbrıs Gazileri ya da Terörler Mücadele Gazileri arasında bir ayrım yapmak oldukça yanlış bir tutumdur. Bugün eğer Kore Gazileri ve Kıbrıs Gazilerinin unutulmasına seyirci kalırsanız, yarın siz de unutulmaya mahkûmsunuz demektir.Artık gemisini kurtaran kaptanı oynamaktan vazgeçmenin zamanı gelmiştir. “Kendine Yapılmasını İstemediğin Şeyi Sen de Başkasına Yapma ya da Sana Nasıl Davranılmasını İstiyorsan Sen de Başkasına Öyle Davran” söylemi çerçevesinde hareket edilirse birçok sorun da kendiliğinden çözüm yoluna girmeye başlayacaktır. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gaziler arasındaki ayrımların bittiği ve bütün Gazilere en iyi yaşam standartlarının sağlandığı ideal günler için hep birlikte gayret etmeliyiz. Yarın unutulmak istemiyor isek bir başlangıç yapmalı ve önce biz hatırlamalıyız.

Unutmayın… Unutanlar bir gün unutulurlar!… 

 

Saygılarımla,

 

Hamit YILDIZ

Gazi J. Ütğm.

Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar