Hayatın Anlamı | Gazi TV

Hayatın Anlamı

Bu haber 09 Aralık 2012 - 20:33 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Hayatın Anlamı

Sitemiz köşe yazarlarından Gazimiz, usta kalem Sn. Murat CANER’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Bir gazi olarak Adana Valisinin oluruyla lise düzeyi öğrenci kardeşlerime, ödenen bedellerin örnekleriyle vatan sevgisini anlatıyorum. Altı yıldır 445 civarında okulda 290 bin civarında öğrenciye ulaştım. Facebook’ta açılan gruplardan sadece birisi 40 bin üye sayısını geçiyorsa benim milletim için tüm varlığımla hizmet etmem lazım. 

 

 

 

İşte böylesi okullardan bir kardeşim,”Murat abi sana göre hayatın anlamı nedir” diye sormuş. Keşke tek cümleyle anlatabilseydim. Zor, ama düşüncelerimi paylaşayım.

 

 

 

Hayatın anlamı, herkesin kendi dünyasında bambaşka. Bu dünya vicdan, akıl, bilgi ve kültürle değişken bir kişilikle süre giden yaşam tarzıdır. Bence hayat, iki cihanlık yaşanası bir rolden ibarettir. Eğer hayatı ansızın gelecek bir ölümle son bulacağını düşünürsek, her anı dolu dolu ve anlık yaşamak zorundayız demektir. Genel olarak insan birbirine benzediği için hep güzellik, mutluluk ve başarı ister.Ama öyle olmayınca,” Neden bende yok diğerinde var,neden hep beni bulur,neden ben böyleyim” sorularıyla insan isyankar ve karamsar olabilir. Çünkü hayat herkese farklı bir rol, farklı imkan ve fırsatlar sunmuştur. Bulunduğu yerde mutlu olacak birçok güzellik de vermiştir.Yaradılış gereği doyumsuz olan insan bunlarla yetinmeyip daha iyisini istese de, aslında yeterlidir elindeki imkanlar.Ve ne durumda olursa olsun, her şarta zamanla alışıveriyor zorda olsa… 

 

 

 

İki cihanlık yaşam tarzı; insanı her durumda teselli edecek bir ümitle konumunu değerlendirmesini sağlar. İste burada hayata anlam katan şey ahiret inancıdır ki, her anı ben merkezli değil, diğergam yaşayarak topluma, ailesine ve hiç görmediklerine faydalı olmayı, hizmet üretmeyi, iyiliği, paylaşmayı,yardımlaşmayı, kıymet bilmeyi,sevgiyi,başkasını incitmemeyi ve kötülük yapmamayı gerektirir. Böylece insanlığın refah içinde yaşamasına vesile olur. Mesela kader,ben ve benim gibi binlerce gazi kardeşime, onurlu ama zor ve ızdıraplı bir yaşam takdir etti. Diğerini fakir, hasta, hapis, çileli bir eş, tarifsiz dertler vs..

  

İşte bu noktada evrenin sahibi olan yaratıcı yani Allah inancı kurtarıcı olarak yetişiyor.Çünkü biliyor ve inanıyorsunuz ki, kainatı kusursuz bir denge ve güzellikte yaratan Allahın adaleti de kusursuzdur.Varsın cok mutlu görünsünler,varsın en güzel ve süslü onlar olsun, varsın makamlarında mağrur ve mahiyetine zulmetsin, her şey geçiyor.Eğer hiç kimse ebedi bu güzellikleri yaşayamıyorsa demek ki, şartlar eşit Allah katında.

 

 

 

Sonuç olarak: En sevdiklerim için, geleceğim ve çevrem için her şeyi yapıyorsam, birde Allah için yapmam gerekenler var. Kendim için hayatı dolu dolu yaşarken, bunu sadece 30-50 yılı düşünerek değil, Allahın rızasını ve diğer hayatı da hesaplayarak çabalamalıyız. Ama bunu benim gibi, 1997 yılında iki askerim şehit ve ben yaralıyken ölümün son saniyesinde geriye dönüp baktığında keşkelerin korkusu ve pişmanlığıyla değil; akıl, sağlık ve kuvvetimiz yerindeyken idrak etmek, öylece silkelenerek erdemle yaşamak lazım…

 

 

 

Yani bana göre hayatın anlamı; kesin olarak ölümün olduğu bu imtihanın sonunda, temiz ve hizmet dolu bir iz bırakmak, insanların iltifatından öte Allah’ın rızasını kazanarak “EN SEVGİLİYE” kavuşmaktır.

 

Gazi Murat CANER

Yorumlar

Yorumlar