Haklarımızı tam kullanamıyoruz | Gazi TV

SON DAKİKA

Haklarımızı tam kullanamıyoruz

Bu haber 09 Kasım 2012 - 10:05 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Haklarımızı tam kullanamıyoruz

Vatani görevini yaparken ülkenin çeşitli yerlerinde Şehit düşmüş bir çok asker ailesi ve Gaziler, kendilerine sunan hakları tam anlamıyla kullanamadıklarından yakındı.

 

Onlar vatan savunmasında canlarını ve kanlarını gözünü kırpmadan veren kahramanlarımız. Bu ülkenin bekası için, anasını, babasını, eşini, çocuğunu geride bırakıp koşarak göreve giden bu kahramanlarımıza ülke olarak minnet borçluyuz. Peki minnetimizi yeterince gösterebiliyor muyuz? Bizler evlerimizde, sıcak yataklarımızda rahatça uyurken dağ taş demeden, devletin bütünlüğünü korumak için kelle koltukta görev yapan, bu uğurda şehit düşen Mehmetçiğin geride bıraktığı ailesini ve hainlerle mücadelede çeşitli uzuvlarını kaybeden gazilerimizi ne kadar hatırlıyoruz? Dün sesine kulak verdiğimiz, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar, yaşadıkları sıkıntıları dile getirmiş, gerek devletten, gerekse vatandaşlardan daha fazla duyarlılık göstermelerini istemişti. Türk milletinden sadece vefa beklediklerini ifade eden Güluçar, biraz da ilgisizlikten yakınmıştı.

Yazı dizimizin birinci bölümünde Ersin Güluçar, şehit aileleri ve gazilerin hislerine tercüman olmaya çalışmıştı. Bugün milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden kahramanlarımız ve onların ailelerinin sesine kulak veriyoruz. Onlar ne bekliyor toplumdan? Neler yaşıyorlar? Sıkıntıları neler? İşte bu ülkenin isimsiz kahramanlarının hisleri ve beklentileri.

ALLAH BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN

2009 yılında Hakkari Çayırlı karakolunda Şehit düşen Jandarma Er Lokman Tekin’in babası Muyittin Tekin ise (70) Mardinli. Şehit oğlunun ardından ‘Ben de şehit olmak istiyorum’ ağıtları yakan baba Muyittin Tekin, o gün yaşadığı o acı duyguyu şöyle anlattı, ‘Beni de götürün, ben de oğlum gibi şehit olmak istiyorum, oğlumun silahını bana verin, intikam almak istiyorum dedim, ama kulak asmadılar..” Şehit ailelerine tanınan haklardan duyduğu memnuniyeti anlatan Tekin, faizsiz banka kredisi ve anne ve babaya tanınan 450’şer TL’lik maaş için teşekürlerini de dile getirdi.

BİZ ERMENİ KÜRTLERİNDEN DEĞİL

OSMANLI KÜRTLERİNDENİZ

‘Devletimizden memnunuz, Allah başımızdan eksik etmesin’ diyen Şehit babası Tekin, bireysel istekten ziyade huzur ortamına dair bir istekte bulundu. ‘Terörün önüne geçilsin, başka bir şey istemiyoruz’ diyen Mardinli Muyittin Tekin, ‘Biz Yahudi veya Ermeni kürtlerinden değiliz, biz Osmanlı kürtlerindeniz’ diyerek ayrı bir pencere açtı. 2’si engelli, 1’i şehit toplamda 7 çocuk babası olan Muyittin Tekin, 1 çocuğuna devletten iş imkanı sağlandığını belirtip, gözünü her şehit ailesinden 2 kişiye iş hakkı tanıyacak yeni yasaya çevirdiğini söyledi.

ŞEREF MADALYALARINI ÇOK GÖRDÜLER

Mehmet Bolat da Kıbrıs Barış Harekatı Gazilerinden. Asgari ücretin altında olan şeref aylığı ile geçinen gazilerden biri. 700 TL ile geçim sıkıntısı yaşadığını anlatan Gazi Mehmet Bolat (59), Kıbrıs ve Kore Gazilerinin en önemli sıkıntısının madalya sıkıntısı olduğunu söylüyor. Şeref madalyalarını bile kendi imkanlarını ile yaptırdıklarını ifade eden Bolat, Şehitlik ve Gazilik kavramlarının da kendi aralarında ayrı ayrı bölündüğünü, bunun da tanınan hakları çok adil kılmadığını söyledi. Bolat’a göre kendilerine tanınan en güzel haklardan birisinin ücretsiz seyahat kartları ile ilaç ve hastahane katkı paylarından muaf tutuluyor olmaları.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ BİZİ RENCİDE EDİYOR

Gazi ve şehit ailelerine tanınan serbest seyahat kartlarının Adana kent içi ulaşım araçlarında rahatlıkla kullanılamadığından şikayetçi olan Bolat, özellikle Özel Halk otobüslerinde bu hakkın gasp edildiğini söyledi. Bolat, “Bize verilen serbest seyahat kartlarını kullanmaktan korkuyoruz, bizi rencide ediyorlar ‘nerede gazi oldunuz, madalyanız gerçek mi?’ sorularına muhattap bırakılıyoruz. Tüm şehit aileleri ve gazilerimizin Adana’da yaşadığı en büyük sıkıntı bu. Bu devlet için canını düşünmeden feda eden bizler, vatandaş içinde küçük düşürülmekten korkuyoruz. Şikayetler üzerine o kadar yapılan cezai işleme rağmen bu tür olaylar devam ediyor. Bu anlamda şoför ve muvainler ciddi anlamda ikaz edilmeli” dedi.

HASTANELERDE ÖNCELİK HAKKI YOK

Şırnak’ta vatani görevi sırasında mayına basarak bir bacak topuğunu kaybeden Piyade Er Mehmet Çakmak (33), koltuk değneğiyle yürüyebiliyor.

4 çocuk sahibi Çakmak, hastanelerde şehit aileleri ve gazilere tanınan öncelik hakkının dikkate alınmadığından yakındı. Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki genelgesinin çoğu hastane personeli tarafından dikkate alınmadığından duyduğu rahatsızlığı ifade eden Çakmak, İl Sağlık Müdürlüğü’nün sağlık kurum ve kuruluşlarındaki görevli personellerine bu konuda seminer vermesi gerektiğini önerdi. Çakmak, ayrıca Gaziler olarak biraz ilgiye hasret kaldıklarını da ekledi.

BU BİZE REVA MI?

1995 yılında Hakkari’de vatani görevini yaparken başına aldığı yara ile kısmi felçlik geçiren, defalarca ameliyat olmasına rağmen bir türlü sağlığına kavuşamayan

Gazi Sabahattin Aslan (42) ise, ihtiyaç duyulan medikal cihazlarda Sosyal Güvenlik Kurumu ile yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Tekerlekli sandalye ile hayata tutunan Aslan, SGK’nın yeni getindiği Sağlık Uygulama Tebliği’yle cihaz alımlarında büyük engellerle karşılaştıklarını söyledi. Çoğu Gazilerin ucuz ortez ve protezi kullanma zorunda bırakıldığını anlatan Aslan,” Bu ülke için canını, kanını hiç düşünmeden veren bizlere bu reva mı?” dedi.

SGK, BİZDEN İMKANLARI SAKINIYOR?

Aslan, şöyle devam etti “SGK, Gazilerden ileri teknoloji cihazları sakınıyor. Protez kol ve bacakların kalitesi ortada. Oysa değeri 10 bin civarında olan ısıya duyarlı ve 360 derece dönebilen protezler gerçek kol, bacak görevini üstleniyor. Bunu bize çok mu görüyorlar? SGK bizlere resmen evinize mahkum olun diyorlar. Bu konuyu SGK Başkanı Fatih Acar’a ileteceğim. Ayrıca bu konuyla ilgili mahkemeye başvuracağız. Felçli ve engellilerin kullandığı sondalar bile o kadar kalitesiz ki? Merak ediyorum, bize bunlar reva görülürken söz konusu yasadan milletvekilleri muaf mı tutuldu?”


Kaynak: http://www.adanahabergazetesi.com.tr/haklarimizi_tam_kullanamiyuz.html

Yorumlar

Yorumlar