Güler misin? Ağlar mısın?

Güler misin? Ağlar mısın?

28/10/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Güler misin? Ağlar mısın?

…bırakın tasarıda olmayan hakların alınmasını tasarıda olmasına rağmen kabul edilmeyen Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarının özel öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanmalarına ilişkin madde neden yasalaşmadı? Demek ki yapılan çalışma kabul edilip Meclise gönderilen yasa tasarısının bile bütünü ile yasalaşmasına kafi gelmemiş… Daire Başkanının tespiti inanılır gibi değil…

  Aldığımız duyuma göre, Derneğin Kızılcahamam toplantısında,Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanı Sn. Hüseyin DEMİRBAŞ“Yasa Mecliste görüşülürken dernek Genel Başkanı 3 gün Mecliste bulundu” demiş ve yasalaşma sürecinde katkısından bahsetmiş. Adama sormazlar mı; Bu 3 günlük kulis çalışması ile yasanın görüşülmesinden 1 ay önce Bakanlar Kurulunca kabul edilen ve Meclise gönderilen yasa tasarısında olmayan hangi maddeninin çıkarılmasını sağlamışlar?

 

   Bunun yanında bırakın tasarıda olmayan hakların alınmasını tasarıda olmasına rağmen kabul edilmeyen Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarının özel öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanmalarına ilişkin madde neden yasalaşmadı? Demek ki yapılan çalışma kabul edilip Meclise gönderilen yasa tasarısının bile bütünü ile yasalaşmasına kafi gelmemiş… Daire Başkanının tespiti inanılır gibi değil.

 

   Genel Başkan derneğin Kızılcahamam toplantısında Olağanüstü Genel Kurul dilekçesi verenlere dava açacağım demiş. Sebebini de olağanüstü genel kurul dilekçesinin 6. maddesinde yer alan; ” İstanbulda bulunan ve derneğe ait olan büfelerin piyasa rayiç rakamları altında kiraya verilerek, üyelerin bilgilendirilmemesi ile derneğin kazanç kaybı yaşaması, dolayısı ile derneğimizin zarara uğratılması,” gerekçesine bağlıyormuş. Hangi ifadeye istinaden dava açmayı düşündüğünü doğrusu merak ediyorum. Burada herhangi bir itham, suçlama ya da ima bulunmamaktadır. Var olan büfelerin kira gelirlerinin düşük olduğu belirtilmektedir.

 

   20-30 yıl önce kiraya verilmiş olsa bile, eğer kiraya verilen gayrimenkuller piyasa rayiç bedellerinin altına düştü ise, sözleşme bitiş süresinde sözleşmesi iptal edilerek ihaleye çıkılması ve piyasa rayiç fiyatlarından kiraya verilmesi gerekmektedir. Bugün normal ev sahipleri dahi belirli bir sene sonra kira gelirleri piyasa rayiç fiyatının altına düşerse, sözleşme bitişinde sözleşmeyi yenilemeyerek iptal etmekte ve yeniden kiraya vermektedir. Sadece mevcut büfelerin rayiç bedelden kiraya verilmek sureti ile derneğin gelirlerinin arttırılmasına yönelik çalışma yapılmaması eleştirilmekte ve olağanüstü genel kurul isteminin gerekçelerinden bir tanesi olarak da bu durum gösterilmektedir.

 

   Sulh Hakimliğinin kararının beklendiği şu günlerde halen yıldırma politikası ile acaba kaç dilekçeyi geri çektirebilirim diye mi düşünmektedirler?

 

   Madem haklı gerekçeniz olduğunu düşünüyorsunuz, dilekçeleri teslim edeli 5 ay geçmesine rağmen dava açmak için hala neyi bekliyorsunuz?

 

   Güleyim mi, ağlayayayım mı? Bilemedim…

 

 

   Hamit YILDIZ

   Gazi J. Yzb.

   Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar