Görev Şehidi Eşi İle Yaptığımız Röportaj | Gazi TV

Görev Şehidi Eşi İle Yaptığımız Röportaj

Bu haber 29 Eylül 2013 - 13:09 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Görev Şehidi Eşi İle Yaptığımız Röportaj

Güneydoğu Gazisi Aşkın Polat’ın, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Şube Başkanı, Sayın: Gönül Alpaydın ile Röportajını sizler için yayımlıyoruz.

Kendinizi Tanıtır mısınız ?  


1967 yılında Görev Uçuşu sırasında vazife şehidi olan Ayhan Alpaydın’ın eşiyim. 1982 yılında dernek üyesi oldum. 15 yıldır da başkanlığını yapıyorum. 1915 yılında kurulan derneğin ilk kadın şube başkanıyım. Bir oğlum var. 


Şehit ailelerinin sıkıntıları nelerdir ? 


Şehit aileleri toplumda gerektiği kadar saygı görmüyorlar. Şehit ailelerinin bazı imkanlardan faydalanmaları maalesef duyarsız bazı kesimlerde tepkiyle karşılanabiliyor. Örneğin ücretsiz ulaşım hakkından faydalanan bir şehit annesi veya babası bedavacılar damgası yiyebiliyor. Oysa vatanı için evladını kurban etmiş bir insanın alı üstü ücretsiz ulaşım imkanına sahip olması evladının ölüsüne karşı karşılık olabilir mi hiç? Maalesef bazı insanlar bu konuda gerektiği kadar duyarlı değiller. Devlet şehit anne ve babasının maaşını hiç değilse asgari ücret seviyesine çıkarmalıdır. 


 

Gazilerin sizin gözlemlediğiniz sıkıntıları nelerdir?


Yaralanan gaziler gerektiği kadar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Tedavileri sürerken gazilerin bir kısmı iş haklarını kardeşlerine devrettiler. Bu sebepten tedavileri sonucunda yuva kurmak istedikleri zaman maddi imkansızlık ve işsizlik sebebi ile mağdur duruma düştüler. Bu şekilde gazilerin sahip oldukları iş haklarının anayasal güvence ile 2’ye yükseltilmesi gerekir.


Torba Yasayı şehit ve gazilere getirileri bakımından yeterli buldunuz mu ?


Şimdiye kadar çıkan yasalar ihtiyaçlara cevap vermedi. Torba yasanın içeriği tam olarak belli değil. Yönetmelik çıkmadığı için sıkıntılar var. Şehit ailelerinin, gazilerin ve vazife malüllerinin sorunlarının yerinde tespit edilerek bunun ayrıca hiçbir kanuna ihtiyaç duyulmaksızın giderilmesi gerekir. Bunun hiçbir hükümet tarafından da seçim malzemesi olarak istismar edilmemesi gerekir.


Sizin dernek başkanı olarak karşılaştığınız sorunlar nelerdir?


İnsanlara mutlu bir haber verememenin üzüntüsünü yaşıyorum. Onları çok seviyorum. Kanun yapıcılarının şehit ailelerini ve gazileri mutlu edecek güçleri var.


Sizin dernek başkanı olarak projeleriniz nelerdir ?


TOKİ’nin gaziler, şehit aileleri ve vazife malülleri için sosyal donatı alanları olan bir proje yapmasını istiyorum. Birbirlerini anlayan insanların bir arada yaşamasını istiyorum. Devletin buna gücü yeter. Ezcümle tüm gaziler, şahit aileleri ve vazife malüllerinin engelsiz bir hayata sahip olmaları arzusundayım.


Mülki amirleri ziyaret ediyor musunuz?


Dernek yönetimi olarak ilimizin mülki amirlerini belli aralıklarla ziyaret ediyoruz.


Genel merkezin çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?


Genel merkezin şehit aileleri, gaziler ve vazife malülleri için geçmişe nazaran çalışmaları şimdi daha iyi. Çeşitli dosyaları hükümete iletmiştir. Çeşitli eksiklikleri bulunmakla beraber gayretlerini takdir ediyorum, eksikleri de zamanla gidermelerini arzu ediyorum.


Açılım süreci hakkında dernekler ve camianın görüşleri alındı mı?


Hükümet açılım sürecini gerçekleştirmeden önce gerek derneklerin gerekse de şehit aileleri ve gazilerin görüşlerini almalıydı. Ancak bu konuda açılım sürecinde en başta muhatap alınması gereken bizlerin görüşleri alınmadı. Bu sebeple de açılım sürecinde çok sayıda şehit ailesi ve gazimizin gönlü kırıldı. Medyaya şehit aileleri sürece destek veriyor diye bir izlenim verildi ise de bu doğruyu yansıtmıyor. Aksine açılım sürecinde PKK güçlendi. Şehit aileleri şehitlerini unutmuyor, gaziler ise hep gözümüzün önünde. Onlar da asla yaşadıklarını unutamıyor.


Derneğe gelen yardımlar yeterli mi?


Hayırsever iş adamlarının dernek hesabına yatırdıkları para ve ramazan aylarında erzak yardımları ve dernek üyelerimizin yıllık üye aidatından başka bir gelir kaynağımız yoktur.


Şehit aileleri ve gazilerin talepleri nelerdir?


Kendi ihtiyaçlarını giderecek hakların yasalaşmasını istiyorlar. Şehit çocuklarının tamamına kamuda iş hakkı ve ücretsiz eğitim hakkı verilmeli. Gazilerimize ikinci iş hakkı da sağlanmalı. Erken emeklilik hakkından da gazilerimiz malullük derecesine bakılmaksızın faydalanabilmeli. Madalya maaşı da yine gazilerimize sağlanması gereken haklardan biridir.


Şehit aileleri ve gaziler haklarını biliyorlar mı?


Bir çok şehit ailesi ve gazimiz maalesef haklarını bilmiyor. Devlet camianın her ferdine sahip oldukları hakları bir kitapçık şeklinde hazırlayarak sunmalı.


Yaşadığınız ve bize anlatabileceğiniz ilginç bir anınız var mı?


Derneğimizi ziyaret eden ve dernek üyesi olmayan bir şehit eşi tütün ikramiyesinin ne olduğunu bilmiyor ve 22 yıldır bu parayı almamış. Bir de Kore gazisi şeref aylığını almıyor, kendisine sorduğumuzda böyle bir hakkının olduğunu dahi bilmiyor.


Son olarak şehit aileleri ve gazilere bir mesajınız var mı?


Bu ülke Anadolu’nun kapılarının açıldığı 1071 Malazgirt savaşından beri asırlarca çok sayıda şehit verdi, gaziler kazandı. Ancak o dönemden beri bu topraklarda akan kanlar durmadı. Artık bizler bu topraklarda ne şehitler nede gaziler olsun işitemiyoruz. Akan kanların durmasını ve tüm ülkede bir barış ve kardeşlik havasının hakim olmasını istiyoruz. Ayrıca bizim derneğimiz tüm şehit ailelerimizin ve gazilerimizin evidir. Her zaman için kapımız kendilerine açıktır. Onları ağırlamaktan onur duyarız. Son olarak tüm şehit ailelerine bir kez daha sabır, gazilerimize ve şehitlerimizin ailelerine ise bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve huzur dolu günler diliyorum.


 

Röportaj: Gazi Aşkın POLAT

Yorumlar

Yorumlar