Gönül Çiçeklerimiz Annelerimiz | Gazi TV

SON DAKİKA

Gönül Çiçeklerimiz Annelerimiz

Bu haber 13 Mayıs 2012 - 18:22 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Gönül Çiçeklerimiz Annelerimiz

Hz Muhammed (SAV) Efendimiz; “Cennet anaların ayakları altındadır.” diyerek, siz annelerimizin en değerli varlıklarımız olduğunu söylemiştir.

 
 
GÖNÜL ÇİÇEKLERİMİZ, ANNELERİMİZ…
 
Yeryüzünde karşılıksız tek sevgi ananın çocuğuna duyduğu sevgidir. Kıymetli annelerimiz sizin sevgileriniz dünyalarımızı ısıtan güneşlerimizdir. Annelerimizin varlığı, sağlıklı bir toplumun temel taşıdır. Dünyada öğretilen tüm bilgilerin hiç biri, bize siz anaların bir bakışının, bir kelimesinin verdiği şeyi anlatamaz.
 
Tarihçesine uzanırsak, Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini Hz. İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.
 
Romalılardan yüzyıllar sonra, Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.
 
 
Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye’de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır. Türkiye’de Mayıs ayının 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Bu evrensel günde, Dünya’da milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.
 
 
 
Hz Muhammed (SAV) Efendimiz; “Cennet anaların ayakları altındadır.” diyerek, siz annelerimizin en değerli varlıklarımız olduğunu söylemiştir.
 
En kutsal varlıklarımız, annelerimiz; Hiç bir süs ve elbise sizleri, analık sevgisi kadar güzelleştiremez. Sizler hayatın sonsuzluğusunuz, Allah hiçbirinizin ışığını parıltısını üzerlerimizden eksik etmesin. Rabbimizin “OL” demesiyle, biz insanlara mahlûkata hayat veren, can veren yegâne varlıklar sizlersiniz. Kim ne derse desin, bizler sizin karşınızda her zaman masum ve sevginize muhtaç çocuklarız. Çünkü sizler, bizim annelerimizsiniz. Bizi bizden daha çok tanıyan, bilensiniz. Sıkıntılarımızı görmeseniz bile kalplerinizle duyan, bizlere sarıldığınızda her zaman tüm dertlerimizi sıkıntılarımız yok edensiniz.
 
Goethe’nin dediği gibi; “Hiç kimse, kollarında bir çocuk tutan anne kadar çekici ve bir kaç çocuk arasındaki bir anne kadar saygıdeğer değildir.” Atatürk’ün de dediği gibi; “kadınların en büyük vazifesi analıktır.” Ey güzel insanlar, ey güzel meleklerimiz; hırçınlığımızın tesellisi, şefkatlerine sığındığımız, hayatımızın gönüllü ortakları annelerimiz, sizlerin haklarını nasıl öderiz.
 
Başta Şehit annelerimiz, Şehit eşlerimiz, Ordu Vazife Malulü Annelerimiz ve Eşleri, Gazi annelerimiz, Gazi eşlerimiz olmak üzere, varlık sebebimiz olan tüm annelerimizin; Anneler Günü’nü kutluyor, tüm evlatların anne sevgisinin sembolü Veysel Karani Hazretleri gibi annelerine hizmetkâr olmasını rabbimden diliyor, tüm analarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


ANNELERİMİZE
 
Sözüm gabiye değil, lâftan anlayanadır
Kadın doğurmasa da o her zaman anadır.

Erkeğin kazandığı, mal, mülk, onca paradır
Süs, kozmetik sanayi hep kadından yanadır.

Havva ana Âdem’in kemiğinden halk oldu
Oysa bütün insanlık Havva ile var oldu.

Hayat erkekte başlar, kadın ile var olur
Tek kadın doğurunca, tüm kadın ana olur.

Kaynana dedikleri anasıdır erkeğin
Sürtüşme sürecektir dünya sonuna değin.

Gelini olan kadın bence cici anadır
Her şeye karışırsa o kadın kaynanadır.

Yoksul köylü kadını tarlada atar çapa
Varsıl sosyetedeki etrafa satar caka.

Yavrusunun başını uyurken kaşıyan o
Vatan için mermiyi sırtında taşıyan o.

Süslüsü, süssüzü de hem kadın, hem anadır
Helâl süt emmiş ya da sütsüzü şansınadır.

Kadın için yatırım gümüşe, altınadır
CENNET bile ANANIN AYAĞI ALTINADIR.
(Alper Kürük)

 
Savaş YÜCEL
 

Yorumlar

Yorumlar