Genel Başkanlığa Yeni Aday | Gazi TV

SON DAKİKA

Genel Başkanlığa Yeni Aday

Bu haber 11 Nisan 2012 - 22:40 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Genel Başkanlığa Yeni Aday

Emekli Personel Kıdemli Albay Sn. Abdullah ERTAŞ, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanlığına yaklaşan mayıs ayı seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Sn. ERTAŞ’ın adaylığına ilişkin konuşma metni aşağıdadır;

       Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin  mensubu, değerli kardeşlerim. Sözlerime başlarken hepinizi saygı ve sevgi ile selamlarım. Ben emekli personel Kd. Albay Abdullah ERTAŞ.1972 yılında P.Tğm. olarak Kara Harp Okulundan mezun oldum.1974 senesinde katıldığım komando kursunun su altı dalışlarında geçirdiğim bir kaza nedeniyle olduğum ameliyat sonrası sınıf değiştirerek personel sınıfına geçtim. 2003 yılı 30 Ağustos ayında kadrosuzluk nedeniyle harp malulü olarak emekliye ayrıldım. Halen Ankara’da yaşıyorum aslen Çanakkaleliyim.

 

 

 

            1993 yılı Haziran ayında, ikinci şark görevimi tamamlayarak MSB Per. D. Bşk. lığı Per.Ynt. Ş. Md. lüğü görevine  atandım. Bu atama ile kendimi bir anda şehit dul ve yetimleri ile siz değerli malul gazilerimizin sorunları içerisinde buldum. Herhalde birçok arkadaşım hatırlayacaktır, Siz terör mağdurları  için o zamanki yaşam şartları çok ağır, buna mukabil sizlere sağlanan  haklar ise çok yetersizdi. Şu anda sizlere sağlanmış tüm yeni haklar ile mevcut olan yasalarda  yapılan iyileştirmelerin çok büyük kısmı, benim de bu görevde bulunduğum 1993-2003 yılları arasında  gerçekleştirilmiştir. Siz değerli arkadaşlarım için meslek hayatımda böyle kutsal bir görev ifa etme şeref ve onuruna sahip olduğum için kendimi çok şanslı addediyorum. Emekliye ayrıldıktan sonra da Genel Kurmay tarafından TSK Dayanışma Vakfı Bağış ve Yardım işleri Ş. Md. olarak görevlendirildim ve burada da benzer görevleri icra ettim.3 yıl süren bu görevden sonra 2008 Nisan ayında OYAK Mardin Çimento Fabrikası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. Bu görevim de Nisan 2011 tarihinde sona ermiştir.

 

            Derneğimiz genel merkezi ile görevde iken zaten sürekli olan ilişkimi emekli olduktan sonra da kesintisiz devam ettirdim. Birçok toplantı ve etkinliklere katıldım.En son mart ayında derneğimizin Ankara şubesi genel kurulunu  divan başkanı olarak divan üyesi diğer arkadaşlar ile birlikte gerçekleştirdik .Toplantı sonrasındaki günlerde gerek Ankara’daki  ve gerek ise Ankara dışındaki bazı şubelerin mensubu arkadaşlarımızdan bu yılki Genel Merkez Genel Kurulunda Genel Başkanlığa aday olmam konusunda yoğun talepler aldım. Daha önceki yıllarda da bu kadar yoğun olmasa da benzer teklifler almıştım. Fakat o zamanlar yukarıda belirttiğim görevlerim nedeniyle bu teklifleri kabul edememiştim. Ancak bu sefer herhangi bir mazeretim olmadığından tekliflerini kabul ettim. Eğer genel tercih ve talep de bu yönde olur ise, yapılacak seçimde talep yönünde bir sonuç çıkar ise; seve seve var olan enerjimi, tecrübe ve birikimlerimi sizlerin hizmetine sunmaya hazırım.

 

            Değerli arkadaşlarım, bizlere güvenin ve desteğinizi esirgemeyin. Eğer birlik olursak tüm sorunları çözeceğimizden eminim. Bizler yeni ekip, yeni kan ve yeni heyecan  ile bu görevlere  talibiz.

 

       VİZYONUMUZ:

Harp  Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin çatısı altındaki tüm mensuplarımızın, eş ve çocuklarının ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin yaşam şartlarını kolaylaştırmak, geçim standartlarını yükselterek onları HALİNDEN  MEMNUN ,  GELECEĞİNDEN  EMİN  ve MUTLU  bireyler haline getirmek.

 

     MİSYONUMUZ:

Vizyonumuzu gerçekleştirmek uğrunda tüm kurullarla uyumlu ve proaktif  bir ekip çalışması  yürüterek, sorunların çözümü için,  devletin tüm kademeleri, ilgili kurum ve kuruluşları nezdinde çalışmalar yürüterek sorunların takipçisi olmak ve çözümlere ulaşmaktır.

 

     DEĞERLERİMİZ:

1.Tüm mensuplarımız arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak.

2.Tüm mensuplarımız arasında sevgi ve saygıya dayalı huzurlu bir ortamın yaratılmasını sağlamak.

3. Farklı statülere göre farklı haklara sahip mensuplarımız arasında haklar bakımından huzursuzluk oluşmasına meydan vermemek.

4.Sahip olduğumuz sıfatların kutsiyetine yaraşır örnek tutum ve davranışlar sergilemeyi alışkanlık haline getirmek.

5.Tüm mensuplarımızın mutlu ve acılı günlerinde birbirlerinin yanında olmalarını temel prensip haline getirmek.

6.Milli bayramlarımıza ve özel kutlama günleri programlarına yurt sathındaki katılımları, yeni yetişen kuşaklara örnek olacak seviyelere çıkarmak.

7.Üyelerimizden herhangi birisi ile ilgili üzücü bir durumu en seri bir şekilde önce şube bölgesindeki arkadaşlarına daha sonra da diğer şubelere ve genel merkeze bildirmek

8.Şehit ailelerimizin, gazilerimizin, harp ve vazife malullerimizin yüreklerini yaralayan, moral ve motivasyonlarını azaltan, terör örgütü ve yandaşları ile siyasi uzantılarının  kabul edilemez siyasi taleplerine karşı haklı tepkilerimizi yasal zeminlerde ve legal yollarla  en  etkili  bir  şekilde  tek  vücut  halinde  göstermek.

 

      ÇALIŞMA PRENSİPLERİMİZ:

1.Bugüne kadar mensuplarımız için yapılanlar ile yetinmeyip; yeni iyileştirmelerin arayışı içerisinde  çalışmalarımızı yürüteceğiz.

2.Araştırma ve çalışmalarımız sadece belli statüler için değil öncelik en mağdur kesimde olmak üzere tüm statüler için olacaktır.

3.Hizmet anlayışımızdaki parolamız:”Genel merkez  Şubeler için vardır” şeklindedir.

4.Bu nedenle periyodik olarak 3 ayda bir program dahilinde genel merkezden teşkil edilecek heyetler şubeleri ziyaret edecekler, ihtiyaç ve sorunlar yerinde tespit edilecek ve çözümlenmeye çalışılacaktır.

5.Başta Genel Başkan olmak üzere Genel merkezin tüm kapıları mesai süresince devamlı olarak bizlerle görüşmek isteyenlere açık olacaktır. Genel Başkan ile randevulu görüşmeler kaldırılacaktır.

 

6.Ankara’ya taşradan gelen ve yardıma ihtiyacı olan mensuplarımız genel merkezden görevlendirilecek personel tarafından otogar, DDY garı veya hava alanından karşılanacak işleri refakatçi yardımıyla görüldükten sonra gideceği yere yolcu edilecektir.

7.Şubelerin kendi bölgelerindeki  üyeleri  ile  ilgili  işler mevzuat çerçevesinde şubeler  tarafından  yürütülecektir. Genel merkezce şubelerin işlerine karışılmayacaktır.

8.Kaynak ihtiyacı olan şubelere Genel merkezin imkânları ölçüsünde yardım edilecektir.

9. Gerek Genel  Merkez ve gerek ise şubeler, bölgelerinde öncelikle ulaşımı en zor yerlerde yaşayanlar olmak üzere sağlığı ve geçim sıkıntısı en ağır olanlardan başlayarak bu üyelerimiz sık sık bir programa göre mutlaka ziyaret edilecek, ihtiyaçları karşılanacak ve sorunları  çözülecektir.

10.Genel merkez tarafından yılda en az bir kez olmak üzere her konudaki sorunların tartışıldığı, çözüm önerilerinin belirlendiği ve aynı zamanda üyelerimiz arasında kaynaşma ve dayanışmanın da gelişmesine katkı sağlayacak olan seminerler düzenlenecektir.

11.Yurt sathındaki üyelerimize daha kolay ulaşabilmek ve sorunlara daha kısa zamanda müdahale edebilmek için halen 40 olan aktif şube sayısını tüm iller bazında arttırmak.

12.Ankara Barosu yetkilileri ile görüşülerek, hukuki sorunları konusunda üyelerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermek amacı ile Genel merkezde, haftada bir gün bir avukat bulundurulmasına çalışılacaktır. Aynı durumun diğer şubelere de yaygınlaştırılması için girişimlerde bulunulacaktır.

ÖNCELİK  VERECEĞİMİZ PROJELERİMİZ :

1.Hükümet tarafından yapılacağı bildirilen son yasal düzenleme çalışmaları sıkı bir şekilde takip edilecek ve en kısa zamanda sonuçlanması sağlanacak.

2.Uzun yıllardır arttırılmayan Şehit Aileleri , Malul Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin maaşlarında gerçek artışın sağlanabilmesi için: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesinin 7 nci  fıkrasındaki oranlar ile 11 nci fıkrasındaki gösterge rakamlarının  arttırılmasına çalışılacaktır. (özellikle malul erb.ve er maaşlarında artışı sağlayacak olan bu husus son düzenlemede hükümet tarafından reddedilmiştir.)

3.Tütün ikramiyesi olarak bilinen ve Ek Ödeme olarak yıl başlarında senede bir kez ödenen Ek Ödemelerin ciddi bir şekilde arttırılması için çalışılacaktır.(son düzenlemede bu husus hükümet tarafından reddedilmiştir.)

4.Son düzenlemede hükümet tarafından reddedilen kira bedellerinin 10 yıldan 15 yıla çıkarılması çalışmasına devam edilecektir. Ancak bu çalışma rütbeli ayrımı yapılmaksızın tüm Gazilerimizi kapsayacak ve kira yardımının direkt maaş hesabına yatırılmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirilecektir. 

5.Yine son düzenlemede Ek-77 nci maddenin kapsamının genişletilmesi konusunda hükümet tarafından düzenlemeye dahil edilmeyen Vazife Şehit ve Malulü subay, Astsb. ve Uzman Erbaşların da kapsama alınması için çalışılacaktır.(son düzenlemede sadece erb. ve erler kapsama alındı.)

6.Senede 1 kez verilen eğitim ve öğretim yardımının arttırılması için çalışılacaktır.

7.Faizsiz konut kredisinin Vazife Şehit ve Malullerini de kapsayacak ve her hangi bir tarih sınırlaması olmaksızın genişletilmesi için çalışılacaktır. (son düzenlemede Hükümet tarafından sadece 2008 yılı sonrası Harp  Malulü  olanlar kabul edildi.)

8.Vazife Malullerinden de Ortez, Protez vs. katkı payı alınmaması için çalışılacaktır.(son düzenlemede sadece bakıma muhtaç Vazife Malulleri kabul edildi.)

9.Kıbrıs ve Kore Gazilerine verilmekte olan şeref aylığının, Devlet Övünç Madalyası sahibi Şehit Yakını ve Malul Gazilerimize de verilmesi için çalışılacaktır.

10.Başbakanlığın 2005/12 sayılı genelgesi ve birçok kurumun atama yönetmeliğinde olmasına rağmen, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında (özellikle MEB.) görevli Gazi eşi ve Şehit Yakınlarının, kurumlar arası geçişlerde ve yer değiştirme suretiyle atanmalarında hizmet puanı ve sıra esasına bakılmaksızın atamalarının ikametlerine en yakın yere yapılabilmesi için Başbakanlık ve ilgili Bakanlıklar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

11.Şehit ailelerimizin, Harp ve Vazife Malulleri ile Malul Gazilerimizin; anne, baba, eş ve refakatindeki çocuklarının TSK bünyesindeki özel/yerel eğitim merkezleri ve kamplardan günübirlik giriş ücreti alınmaksızın yararlanabilmeleri için Genel kurmay Başkanlığı ile gerekli görüşmeler yapılacaktır.

12.Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; çalışma gücünün en az yüzde kırkını kaybetmiş olan kişiler erken emekliliğe tabi olmaktadır.Harp ve Vazife Malulleri ile Malul Gazilerimiz için bu yüzde kırk oranının aranmaksızın emekli olabilmeleri için Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulacaktır.

13.Hangi sakatlık oranında olursa olsun özürlü plakalı araç sahibi Harp ve Vazife Malulleri ile Malul Gazilerimizin zorunlu hallerde eşlerinin de özürlü plakalı veya özel donanımlı olan bu aracı kullanabilmeleri için, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler yapılacaktır.

14.Rütbesi ne olursa olsun tüm camia mensuplarımıza belli bir yaştan sonra yeşil pasaport hakkı tanınabilmesi için, ilgili Bakanlık ve kuruluşlarla gerekli yazışma ve görüşmeler yapılacaktır.

15.Malul maaşı bağlandıktan sonra herhangi bir okul bitirerek diploma alan üyelerimizin diplomalarının işleme alınarak, öğrenimden kaynaklı maaş farklarından yararlanmaları için çalışılacaktır.

                                                                                

        11 NİSAN  2012

       Abdullah ERTAŞ     

 

                                                                                                    

 —————————————————————————————————-                                                           

 BU HABER YORUMA KAPALIDIR! 

 

>>> YAPILAN YORUMLAR DİREKT SİLİNECEKTİR. <<<

 

SİTEMİZ TARTIŞMA PLATFORMU DEĞİLDİR

SAYGILARIMIZLA…

Yorumlar

Yorumlar