Gelir Vergisi Düzenlemesi | Gazi TV

Gelir Vergisi Düzenlemesi

Bu haber 28 Mayıs 2013 - 19:47 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Gelir Vergisi Düzenlemesi

Basında yer alan haberlere göre, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda yakın zamanda bir değişiklik yapılması planlandığı ve değişikliklere ilişkin Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK tarafından Sn. Başbakan’a arz edildiği ve uygun görüldüğü, yasa çalışmasının yakında Meclise geleceği bildirilmektedir. Bu yasa çalışmasında Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili vergi muafiyeti konulması önerimize ilişkin yazımız aşağıda sunulmuştur.

Anayasanın 61. maddesine göre; Devlet harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” ile 10. maddesinde bulunan; “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.hükümleri gereği önümüzdeki günlerde yapılması planlanan gelir vergisi kanunu düzenlemesinde; Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerine vergi muafiyeti getirilmesi halinde, maaşlarda asgari 300 tl. bir artış gerçekleşecebilecektir. Ancak halihazırda yasa çalışmasında böyle bir madde düzenlemesi bulunmamaktadır.

Yapılacak yasa çalışmasında bu konuda şu an için herhangi bir gelişme olmamakla birlikte bu önerimizin dikkate alınarak Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerine vergi muafiyeti getirilmesini talep ediyor saygılar sunuyoruz.

Yorumlar

Yorumlar