Gazimiz Yeşil Pasaportu Nasıl Alacak?

Gazimiz Yeşil Pasaportu Nasıl Alacak?
Gazimiz Yeşil Pasaportu Nasıl Alacak?

Gazimiz Sn. Mustafa KURŞUN, yasal olarak yeşil pasaport alabilme hakkına sahip olduğu ve sorunu çözümlemek için Ankara’ya bile gitmesine rağmen halen kendisine yeşil pasaport verilmedi. Adana Emniyeti Pasaport dairesi, Jandarma Genel Komutanlığınca tanzim edilen aşağıda bir örneği görülen belgenin aynısından istiyor, fakat Kara Kuvvetleri Komutanlığı böyle bir belge veremeyeceklerini iletiyor. Gazimiz yeşil pasaportu nasıl alacağını merak ediyor. Evet buradan yetkililere sormak istiyoruz; “Gazimiz Yeşil Pasaportu Nasıl Alacak?”

GAZİMİZ SN. MUSTAFA KURŞUN’UN MESAJI;

 

“12.07.1991 Tarihinde Şırnak ili Silopi ilçesi Nuh peygamber dağında askerlik görevimi ifa ederken Terörle Mücadeleden dolayı  ve Gazi oldum.71.693.101.0 sicil numaramla 5434 Sayılı kanunun ek-77 Maddesine göre 3.cü Dereceye inmiş olup bu dereceden emekli maaşı almaktayım.

 

 

Yeşil pasaport alabilmem için Adana emniyeti pasaport dairesine gittiğimde görevli polis memurları ekte örnek olarak göndermiş olduğum arkadaşım Gazi Jandarma Erbaş Ahmet Fırat adına düzenlenmiş durum belgesinin aynısının adıma düzenletip getirirsem beni bu haktan faydalanabileceğini söylediler. Ben de belgeyi elden almak için Ankara’ya gittim. Kara kuvvetleri Şehit gazi işlem şube müdürü Komutanımız Sayın Albay Sezgin ALKAN İle bizzat yüz yüze görüşüp yukarıda belirttiğim 5434 sayılı kanunun ek 77.ci Maddesine göre S.G.K dan almış olduğum 3/1 Derecemi gösterir maaş belgemi de kendisine ibraz etim ve bu maddenin durum belgeme yazılmasını arz ettim. (Ekteki örnek evraktaki daire içerisindeki madde) Ama Şube müdürümüz Sezgin Albay yukarıda belirttiğim kanun maddesini biz Karacı Askerler için yazamayacaklarını Jandarmanın böyle bir belge düzenleyip verebildiğini söyledi. Bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum.”

 

YAPILAN YAZIŞMALAR İLE İSTENEN EMSAL BELGE AŞAĞIDA SUNULMUŞTUR;

 

Yorumlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir