Gazilerin Durumu İçler Acısı

Gazilerin Durumu İçler Acısı

31/07/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Gazilerin Durumu İçler Acısı

Terörle mücadelenin isimsiz kahramanları Güneydoğu gazilerinin canını düşmanın kurşunu değil, Devletin vefasızlığı ve vurdumduymazlığı daha çok acıtıyor.

Terörle mücadele kapsamında icra edilen operasyonlarda yaralanan Gazilerimizden, sakatlık oranı malulen emekliye ayrılmaları için yeterli seviyede olmayanlara maaş bağlanmadığı gibi hiçbir haktan yararlanamıyorlar. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 25’nci maddesinin birinci fıkrasına göre; “Sigortalının veya işverenin talebi üzerine kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malul sayılır” hükmüne amir olduğundan çalışma gücü kaybı % 60’ın altında olan ve “askerliğe elverişlidir” raporu alan Gazilerimize ne maaş bağlanıyor, ne de Gazilik haklarından faydalanabiliyorlar. Fiziksel rahatsızlıkları nedeni ile sivil hayata adaptasyonda bile güçlük çeken bu Gazilerimiz, Devletin şefkat elini kendilerine uzatmalarını bekliyor. Bu haberimizde hiç bir haktan yararlanamayan Gazi sayılmayan Gazileri sizler için araştırdık ve malul sayılmayan Gaziler; Erol GÖL, Mehmet BİNİCİ, Ali DEREN ve Kemal DİLMEN’in içler acısı durumunu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

Bacağından Kurşun Çıkarılırsa Sakat Kalacak


Vatani görevini 1997 yılında Şırnak Çakır Söğüt de yapmakta iken icra edilen Çekiç operasyonuna katılan Erol GÖL yıllardır PKK kurşununu bacağında taşıyor. Kuzey ırakta bulunan Malakhta tepe bölgesinde 100-150 kişilik terörist gurubu ile girilen silahlı çatışmada bacağından vurulan Gazi Erol GÖL,  bacağına giren kurşunun sakat kalma ve bacağını kaybetme ihtimali olduğundan çıkartılamadığını iletti. Bacağında ilik içinde kurşun olması nedeni ile güçsüzlük ve halsizlik şikâyetleri olan Gazi GÖL, özellikle kışın sol bacağında aşırı üşüme ve ağrı yaptığını belirtti.


   


Sivil Terör Mağdurları Kadar Değerimiz Yok


Yeni yapılan yasal düzenleme ile % 40 sakatlık oranı olan sivil terör mağdurlarına dahi Devletin maaş bağladığı ve iş hakkı verdiği bir ortamda, Devlet hastanesinden Majör depresyon, sol femur ateşli silah yaralanmasına bağlı % 40 sakatlık raporu verilmesine ve sakatlığı süreklidir denilmesine rağmen açlık ve sefalete mahkûm edilmesine anlam veremiyor.


 

Gazi Olmak İçin Yatalak mı Olmam Gerekiyor?


Gazi Erol GÖL yaptığı açıklamada; “Nereye başvurduysam hep olumsuz cevaplar geldi, Gazilik olan hakkım verilmedi. Ben vatanım için kuzey ırakta çatışmada yaralandım, halen mağduriyetim devam etmektedir. Devletimiz bana bir Gazilik unvanını çok mu görüyor? Ben bu kurşunu kuzey Irak’ta çatışmada yedim. Ateş düğdüğü yeri yakar, acıyı çeken bilir ve halen psikolojim bozuk hayatıma o günden sonra ilaçlarla devam ediyorum. Uyku düzenim değişti. Sürekli uyanıyorum ve şiddetli baş ağrılarım ellerimde ayaklarımda yanmalar oluyor. Aşırı sinirlilik önceki hayatımdan eser kalmadı ve hayatım değişti… Hakkımız olan Gazilik bizlere çok mu görüldü? Gazi sayılmam için vücudumdan bir parça mı ya da bacağımı kaybetmem mi gerekiyordu? Gazi olmak için yatalak mı olmam gerekiyor? Ben ve benim gibilere Devletimiz neden sahip çıkmıyor bizlere de Gazilik verilmesini istiyorum ve tüm sosyal haklardan ben de faydalanmak istiyorum. Gazi sayılmayan gaziyim haklarımı arıyorum.” dedi.

 

En Çok Zoruma Giden Bacağımda PKK Kurşunu İle Yaşamak


Sol bacağımdaki kurşunun çıkarıldığı zaman bacağımı kaybedeceğim, çıkarılmasa da özellikle kışın beni daha çok rahatsız ediyor ya da benim önceki sağlığımı bana verilsin en çok ta zoruma giden bacağımdaki kahpe kurşunla hayatımı geçirmeye devam etmek ve ömrümün sonuna kadar bu kurşunla yaşamak… Bu benim psikolojimi çok etkilemektedir.

 

Bacağında 1,5 cm. kısalık oluştu ancak resmen Gazilik verilmedi

 

Tunceli’de 1996’da askerliğini yapan Gazi Mehmet Binici, PKK’lı teröristler tarafından düşürüldüğü pusuda iki bacağından ve sırtından yaralandı. Sırtındaki ve sol bacağındaki yara hafifti, ancak sağ bacağından uzun süre tedavi gördü.


     

Binici yaşadıklarını şöyle anlattı; “1996 yılında Tunceli’de operasyon yaptığımız esnada PKK terör örgütünün kurduğu pusu sonucu çıkan çatışmada her iki ayağımdan da yaralandım yanımda 4 arkadaşım Şehit oldu. 3 arkadaşım da yaralandı, bu şekilde hastaneye kaldırıldım. 7,5 ay gibi bir süre hava değişimi verildi, sağ ayağımda kalıcı hasar oluştu. En son aldığım Askeri hastane raporunda sağ ayağımda şekil bozukluğu ve 1,5 cm kısaldığını ve sağ bacağımda yumuşak dokuda birden fazla milimetrik yabancı cisim olduğu belirtilmektedir. Askerliğe elverişlidir, Komando olamaz heyet raporu verildi. Ancak askerliğe elverişli değildir raporu alamadığım için emekliye ayrılamadım ve hiçbir Gazilik hakkından yararlanamıyorum.” dedi.

 

Lütfen bizi sahipsiz bırakmasınlar!


Bacağında kısalık oluşan, rahatsızlığı nedeni ile uzun süre ayakta duramayan Gazi Mehmet BİNİCİ, ağır ve uzun süre ayakta kalınacak işlerde çalışamaması nedeni ile ailesini geçindirmekte zorlandığını belirtti. Devletin kendisini Gazi statüsüne almadığı için hiç bir haktan yararlanamadığını ileten Gazimiz, kendisi gibi malul sayılmayan gazilere sahip çıkılmasını isteyerek; “Lütfen bizi sahipsiz bırakmasınlar” dedi.

 

Gazi Sayılmayan Gazi Sakatlığı Nedeni İle 21 Yıldır Çalışamıyor

 

Şırnak’ta 1992’de vatani görevini yapan Gazi Ali DEREN, hain saldırıda kolundan yaralandı. Sağ kolu tutmayan Gazi DEREN, “askerliğe elverişlidir” raporu nedeniyle 21 yıldır Gazilik unvanı alamadı. Duruma isyan eden DEREN, “Kolumu kullanamıyorum. İlla kopması mı gerekiyordu?” diye isyan ediyor. 21 yıldır rahatsızlığının devam ettiğini ileten Gazi Ali DEREN, gün geçtikçe ağrılarının arttığını, hastaneye gittiğinde kendisine ameliyat olması gerektiği ve bu ameliyatın % 99 tehlikeli olduğunun tarafına bildirildiğini üzüntü içerisinde ifade ediyor. Sağlık güvencesi dahi olmayan Gazi Ali DEREN, sakatlığı nedeni ile  21 yıldır çalışamadığını, çalışmayı bırak yaya dahi gezinemediğini iletti.


Göğsümden 4 Kurşunla Yaralandım, Ama Gazi Sayılmadım!

 

1973 Doğumlu 4 çocuk babası Gazi Kemal DİLMEN, askerlik görevini ifa ederken 13 haziran 1994 yılında Kars Kağızman Kuloğlu mevkiinde teröristlerle çıkan çatışmada göğsünden 4 kurşunla yaralandı. Gazi Kemal DİLMEN “Askerliğe elverişlidir” raporu verildiği için kendisine maaş bağlanmadığı gibi hiçbir haktan da yararlanamadığını üzülerek belirtiyor
Bu Nasıl Adalet?


Gazi Kemal DİLMEN yaptığı açıklamada; “Devletimizin bizi görmezden gelişi çok üzücü.  Kıbrıs ve kore harekatında liman bekleyen ve adaya ayak basmayan, Rum askeri ile çatışmaya giren veya girmeyen, yaralanan veya yaralanmayan bütün Türk askerlerine bile Gazilik verilirken, biz malul sayılmayan Gaziler Türk toprağını savunurken yaralanıyoruz ama gazi sayılmıyoruz…” dedi.  Bugün bir olimpiyat sporcusuna bile en ufak başarısında 600 cumhuriyet altını verilirken, ben ve benim gibiler Cudi veya Gabar dağında 5 mermiyle yaralanılmasına rağmen devletin kendilerine Devlet Övünç Madalyası bile vermemesinden büyük üzüntü duyduğunu ileten Gazi DİLMEN, “Bu nasıl devlet, bu nasıl adalet? Biz çeyrek Gazi bile sayılmıyoruz. Ölen Şehitse, yaralanan niye Gazi değil?  Çatışmada yediğimiz mermilerin izi bizimle mezara kadar gidecek, bu Gazi sayılmamıza yetmiyor mu? Bu mu gazilerin değeri?” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

 

Kaynak : http://www.sehitgazihaber.com/haber/1777/gazilerin-durumu-icler-acisi.html

Yorumlar

Yorumlar