Gazi Şehirde Bir Garip Şehit Cenaze Merasimi | Gazi TV

SON DAKİKA

Gazi Şehirde Bir Garip Şehit Cenaze Merasimi

Bu haber 18 Eylül 2012 - 23:52 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Gazi Şehirde Bir Garip Şehit Cenaze Merasimi

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Baler FİDAN’ın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

 

Kim tahmin ederdi ki bir gün  Türkiye Cumhuriyetinde Şehit cenazeleri sessiz sedasız, sadece aile fertleri ve protokolün katılımıyla kaldırılacak ,

 

Kim nereden bilebilirdi bağrı yanarak şehit cenazelerine katılan vatanseverler provakatör ilan edilecek,

Kim nereden tahmin edecekti, alıp başını giden terör olayları karşısında aciz kalmış bir yönetim şehit cenazelerinde en üst seviyede önlem almak zorunda kalacak, “yaşarken koruyamadık bari cenazesine bir şey olmasın” mantığımıdır bu olanlar anlam veremiyorum, aklım almıyor koskoca devlet terör almış başını giderken askerini, polisini koruyamıyacak önlem alamayacak, onu defnederken sorumlulara tepki gösteren vatandaşını gözaltına alacak, ifadeye çağıracak daha da kötüsü şehit cenazesine koymayacak…

 

Hepimizin malumu 20 Ağustos 2012 tarihinde bayramın 2.günü Gaziantep’te gerçekleştirilen bombalı hain saldırıda 10 vatandaşımız Şehit olmuştu, bu duruma çok öfkelen Gaziantepli sabahlara kadar protesto gösterileri yapmış “burası Antep başka yere benzemez” diye sloganlarla kızgınlıklarını ifade etmişti. Bu üzücü olayın ertesi günü Hakkari’deki mayınlı saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Can’ın acısı da eklenince Ulu Camiindeki cenaze töreninde  infial oluşmuştu, halk açılımın mimarı Başbakan yardımcısı Beşir ATALAY  ve “üçbeş Mehmet ölmeyle meclis toplanmaz” diyen Hüseyin Çelik yüzünden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve bazı Akp’li Milletvekillerin aralarında bulunduğu protokole saldırmıştı. Polis kalabalığı yatıştıramayınca bakanları ve vekilleri polis otobüsüyle kaçırmak zorunda kalmıştı. Bu olaydan sonra Gazi şehrin; eğilip bükülmeyi sevmeyen, yalakalığı, yağcılığı en önemlisi siyasetçinin arkasında kuyruk gibi dolaşmayı hazetmeyen kendini görevine adamış, bu tutumlarından dolayı da bazı siyasetçilerin hedefi haline gelmiş olan başarılı Emniyet Müdürü Süleyman OĞUZ merkeze alınmıştı.  Sn.Vali Erdal ATA şehir merkezinde bulunan  Ulu Camide güvenliği sağlayamadıkları için şehit cenazesi kaldırılmayacağını  açıklamıştı.

 

 Gaziantep’te Şehit Cenazeleri artık  Asri Mezarlıkta (şehir merkezine 6 km uzakta) Baheettin Nakıpoğlu Camiinden seçilmiş kişilerin katılımı ile kaldırılıyor. Camiye namaz kılmak için 40 yaşın altında insan alınmıyor, protokolün etrafında Çevik Kuvvetten bir duvar örülmüş görüntü alınamıyor cenazenin ve protokolün yanlarına bile yaklaşılamıyor, arabasıyla cumartesi pazar demeyip cenazeye katılmak, şehidine son görevini yerine getirmek isteyen vatandaş polis tarafından kılığına kıyafetine bakılarak geri çevrilebiliyor.

 

Anlayacağınız artık protokolü yani “devleti” ne rahatsız eden olacak, nede sn. il müftüsünün deyimiyle “şamatacılık” yapıp bağıran çağıran olacak şehit cenazelerinde. Sn.Gaziantep müftüsü siyasetçilere şirin görünmek için her şehit cenazesinde açıklama yapmak zorunda kalmayacak rahat olsun “alkış çalmayın, şamatacılık yapmayın” diye milleti daha beter tahrik edemeyecek,  “acaba bir şey diyen olur mu” diye düşünmesine gerek kalmadan  kafası rahat namaz kılacak vekillerimiz bakanlarımız. Acılı aileleri rahat rahat  teselli edecekler “bakın yanınızda sadece biz varız” dercesine. “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” diye bağıran olmayacak , “aponun piçleri yıldıramaz bizleri” diye slogan atılarak bazı piçler tahrik edilmemiş olacak böylece. Artık herkes “”VATAN SANA CANIM FEDA” diye bağırmayacak, içinden seslenecek dosta düşmana karşı ayıp olmasın diye.

 

Yeter artık beyim! hamaseti¹ bırakın

Dost kim? bela kimden gelir,iyice bakın

“Kanı yerde kalmaz” laflarını bırakın

Yeter artık gerildik,şaşacak feleğiniz

Sabır taşı değiliz ki,çatladı yüreğimiz (şiir. Mukim İşbilir’in)

Yorumlar

Yorumlar