Gayrimenkul Hibeleri ve Vergi Muafiyeti | Gazi TV

Gayrimenkul Hibeleri ve Vergi Muafiyeti

Bu haber 01 Ekim 2013 - 16:22 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Gayrimenkul Hibeleri ve Vergi Muafiyeti

Geçen yıl temmuz ayında yürürlüğe giren 6353 sayılı yasa ile gayrimenkul hibelerinde vergi ve harç muafiyeti düzenlemesi yapılmış olup, bu düzenlemeye ilişkin olarak sizlerden gelen bilgi talebine istinaden genel bir bilgilendirme haberi yapmak istiyoruz.

   12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine eklenen cümlede;  “Bu Kanun hükümlerine göre aylık alan maluller ile hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine yapılan gayrimenkul hibeleri veraset ve intikal vergisinden, devir işlemleri harçlarından ve döner sermaye ücretlerinden ve bu işlemler nedeniyle düzenlenecek kağıtlar için tahakkuk edecek damga vergisinden müstesnadır. Bu gayrimenkullerin maliyet bedellerinin tamamı bunları hibe edenler tarafından 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89 uncu maddesi ve 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 10 uncu maddesi kapsamında dönem gelirinden veya kurum kazancından indirilebilir.” hükmü çerçevesinde 3713 s.k. Kapsamı Malul Gaziler ile Şehit yakınlarına yapılacak gayrimenkul bağışlarında herhangi bir veraset ve intikal vergisi ödenmeyeceği ve tapu tescil harçlarından muaf olunduğu açık olarak hüküm altına alınmıştır.

 

   Bunun yanında bağışlanan gayrimenkulün maliyet bedeli, vergiye esas matrahtan indirilebileceğinden, bağış yapan kişi/kurum devlete daha az vergi ödeyecektir. Örneğin; kazancı üzerinden yüzde 25 vergi vermesi gereken birisi eger 100.000 tl maliyet değerinde bir konut hibe ederse, vergi matrahından bu bedeli düşeceğinden 25.000 tl. daha az vergi ödeyecektir. Dolayısı ile yaptığı konut bağışında gerçekte 75.000 tl. bağış yapmış olacaktır.

 

   Burada bizleri temsil eden Sivil Toplum Örgütleri, dernek ve vakıflar tarafından bahse konu yasal düzenlemeye istinaden büyük konut projeleri üreten firmalar ile görüşülerek, ihtiyaç sahibi Şehit aileleri ile Gazilerin ev sahibi yapılmalarına vesile olunabileceğini belirtmek istiyoruz. Saygılarımızla.

Yorumlar

Yorumlar