Feragat Hakkı Verilmelidir | Gazi TV

SON DAKİKA

Feragat Hakkı Verilmelidir

Bu haber 13 Ağustos 2012 - 10:55 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Feragat Hakkı Verilmelidir

Bu yazımızda 6353 s.k.’nun 76. maddesi ile tanınan 2. iş hakkının kullanımına ilişkin olarak yeni problemlerin olmaması açısından uygulama yönetmeliğinin nasıl olması gerektiği hususunu masaya yatırdık.

 

 

      Uygulama Yönetmeliği Nasıl Olmalı?

 

   Son günlerde 2. İş hakkının kullanımında feragat hakkına ilişkin olarak kanunda ne belirtiliyorsa onun uygulanacağına yönelik duyumlar almaktayız. Örneğin Şehidin kardeşleri yaşlarının büyük olması veya çalışıyor olmaları nedeni ile bu haklarından feragat etmeleri sureti ile Şehit yetimlerinin 2. İş hakkını kullanabilmelerinin kanunda bulunmadığı belirtilmektedir. Ancak 1. İş hakkını düzenleyen kanun maddesine baktığımızda;

 

      “Şehit olan veya çalışamayacak derecede malûl olan kamu görevlileri, er-erbaş, geçici köy korucuları ve gönüllü köy korucularının varsa eşlerinin, yoksa çocuklarından birisinin, çocukları da yoksa kardeşlerinden birisinin veya,” denilmekteydi.

 

      Uygulama yönetmeliğine baktığımızda ise;

 

     “Başvurularda, şehidin eşi, eşinin olmaması veya talepte bulunmaması halinde, çocuklarından biri; çocukları da yoksa veya yaşları itibariyle çalışamayacak durumda iseler kanuni vasilerinin onlar adına iş hakkından feragat etmesi üzerine şehit kardeşlerinden biri, çalışabilir durumdaki malulün kendisi; çalışamayacak durumdaki malulün eş, çocuk veya kardeşlerinden birinin talebi esas alınır. Herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda memur, sözleşmeli personel veya sürekli işçi kadrolarında çalışan hak sahiplerinin iş talepleri kabul edilmez. Şehidin çocuklarından birinin başvurusu halinde varsa eşinin ve diğer çocuklarının, kardeşlerden birinin başvurusu halinde ise varsa eşin, çocukların ve diğer kardeşlerin hak sahipliğinden feragat ettiklerine dair beyanları alınır. Eşlerin başvurusu halinde diğerlerinden feragat beyanı alınmaz. Çalışamayacak durumdaki malulün eş, çocuk veya kardeşlerinin başvurusu halinde malulün, hak sahipliğinden bu kişilerden biri lehine feragat ettiğine dair beyanı alınır. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrosunda çalıştığını belgeleyen hak sahiplerinden feragat beyanı istenilmez.” Hükmünü görmekteyiz.

 

      Dolayısı ile 1. İş hakkına ilişkin uygulama yönetmeliğinde kanunda “feragat hakkı” belirtilmemiş olmasına rağmen düzenlendiğini görüyoruz.

 

          6353 sayılı yasanın ile iş hakkını düzenleyen ilgili maddesine baktığımızda;

 

  “Görevleri sona ermiş olsa bile 21 inci maddede belirtilen görevleri yapmaları nedeniyle uğradıkları saldırı sonucu şehit olanlar dahil kamu görevlileri, er ve erbaşlar ile geçici ve gönüllü köy korucularından veya 21 inci maddenin birinci fıkrasının (i) bendi ya da ikinci fıkrası kapsamındakilerden şehit olanların eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin; şehidin ana, baba ve kardeşi bulunmaması durumunda eş veya çocuklarından toplam iki kişinin; şehidin eş veyaçocuğunun bulunmaması durumunda ana veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin, ana veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişinin,

” denilmektedir.


 


Burada geçen “şehidin ana, baba ve kardeşi bulunmaması durumunda” ifadesinin hayatta olmaması anlamında değil, iş hakkını kullanabilecek durumda olan ana, baba veya kardeşlerinin olmaması anlamında anlaşılması gerekir. Hayatta olmama durumu kastedilmiş olsaydı kanun lafzı bu durumu açıkça belirtmiş olması gerekirdi. Dolayısı ile ilgili kanunun bu hükmüne göre uygulama yönetmeliğine iş hakkını kullanamayacak durumda olunması ile kullanmak istemeyen Şehidin ana, baba veya kardeşlerinin, bu haklarından Şehidin eşi ve çocukları lehine feragat edebilmelerinin düzenlenmesinde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kaldı ki eğer feragat hakkının düzenlenmesinde kanun metninde böyle bir ifadenin geçmesi zorunluluğu olsaydı 1. İş hakkına ilişkin uygulama yönetmeliğinde feragat hakkının düzenlenememesi gerekirdi.


 


Dolayısı ile uygulama yönetmeliğinin hazırlanması aşamasında alternatif durumların tümü dikkate alınmak sureti ile yeni mağduriyetlere neden olunmayacak bir düzenleme yapılması zaruret teşkil etmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki, bekar Şehit aileleri 2. İş hakkını herhangi bir sorun olmadan kullanırken, Şehidin ana, baba ve kardeşlerinin haklarından feragat etmelerine rağmen Şehidin yetimine 2. İş hakkını kullandırmamak büyük hayal kırıklığı yaratacaktır. Aşağıdaki iletişim kanallarından bu konuyu Devlet büyüklerimize iletmeniz halinde, ileride yeni mağduriyetlerin oluşmaması açısından farkındalık yaratmak adına ciddi bir etki göstereceğini düşünüyorum.


 

         Bu kapsamda hazırlanacak uygulama yönetmeliğin bahsettiğimiz hususlarda kapsamlı olması ve herkesi mutlu etmesi temennimizle şimdiden Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

 

 

                                                                                            Hamit YILDIZ

                                                                                            Gazi J. Ütğm.

                                                                                            Gazihaber.com

 

 

 

İçişleri Bakanlığı Şehit ve Malul Yakınları Atama Şubesi;

 

İrtibat  :

 

0 312 425 72 14 / 3269 – 3029

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı


Akay Caddesi No: 6

Bakanlıklar/Ankara

 

Tel:  (312) 422 55 00

Fax: (312) 422 55 44 pbx

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği:

Fax: (312) 424 01 79

 

Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı


 

İletişim: Tunus Caddesi No:22 Çankaya/ANKARA

Tel: (0312) 422 56 90

Fax: (0312) 417 10 68

E-posta: sehitgazi@aile.gov.tr 

 

 

 *** Milletvekillerinin faks ve telefon numaralarına il bazında ulaşmak için tıklayınız>>>

 

*** Milletvekillerinin faks ve telefon numaralarına tek listede ulaşmak için tıklayınız>>>

Yorumlar

Yorumlar