Faizsiz Konut Kredisine İlişkin Uygulama Yönetmelik Çerçeves | Gazi TV

Faizsiz Konut Kredisine İlişkin Uygulama Yönetmelik Çerçeves

Bu haber 20 Aralık 2013 - 14:02 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Faizsiz Konut Kredisine İlişkin Uygulama Yönetmelik Çerçeves

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan 28.11.2013 tarih ve 2013/40 sayılı genelgede 6495 sayılı yasa ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu çerçevede faizsiz konut kredisine ilişkin uygulamanın yönetmelik çıktıktan sonra o yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde yapılacağı bildirilmiştir.

   Genelgede faizsiz konut kredisi ile ilgili geçen hususlar aşağıda sunulmuştur;

 

   2/8/2013 tarihinde yürürlüğe giren 84 sayılı maddesi ile; 2/3/1984 tarihli ve 2985 sayılı Toplu Konut Kanununun ek 2 nci maddesinde değişiklik yapılmış ve Toplu Konut idaresince verilen ‘”Faizsiz Konut Kredisi”nden yararlanma hakkı bulunmayan tüm vazife malullerinin bu krediden yararlandırılmaları sağlanmıştır.

 

   Yapılan bu değişiklik ile, söz konusu kredi için yapılacak başvurulara, kredilerin kullandırılmasına, geri ödeme süre ve yöntemlerine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kurumumuz görüşü alınarak Toplu Konut İdaresince çıkarılacak olan yönetmelikle belirleneceği hükmü getirilmiştir. Uygulama anılan Yönetmelikle belirlenen esaslar çerçevesinde yapılacaktır.

Yorumlar

Yorumlar