Faizsiz Konut Kredisinde 1 Yıl Koşulu | Gazi TV

Faizsiz Konut Kredisinde 1 Yıl Koşulu

Bu haber 04 Ağustos 2013 - 10:56 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Faizsiz Konut Kredisinde 1 Yıl Koşulu

Faizsiz konut kredisinde yaşanılan sorunlara ve çözüm yollarına ilişkin daha önceden bir haber yapmıştık. Bugün en çok sıkıntı yaşanılan bir diğer sorun ile ilgili önerimizi içeren bilgilendirme yapacağız.

   Daha önceden yaptığımız haberimizde faizsiz konut kredisi ve mevcut sorunlara ilişkin bilgilendirme yapmıştık. O haberimize bu linkten ulaşabilirsiniz.>>>

 

   Faizsiz kredinin kullanımına ilişkin olarak bundan önceki dönemde mevcut uygulamada bu krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için, herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, sadece tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. Bu kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkündü.

 

   Bu durumda görev Şehidi aileleri ile harp ve vazife malullerine bu hak ilk kez tanındığı için normal konut kredisini 10 yıllık çeken bir hak sahibi tapuyu alalı 1 yıl geçmiş ise bu krediden yararlanmak için ya 2. bir ev alacak, ya da mevcut evi satarak yeni ev arayışına girecektir. Zaten daha önceden normal konut kredisi ile ev almış bir hak sahibinin 2. bir evi alması da oldukça küçük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

 

   Ya da bu krediyi kullanabilmek için belki de muvazaa yoluna gidecek, yakın akraba ya da arkadaşlarının evinin tapusunu alarak bu krediyi kullanmak durumunda kalabilecektir. Aksi takdirde 10 yıl kredi çeken bir kişi ya aldığı evi satacak ya da bu kredi hakkını kullanmak için 9 yıl bekleyecektir.

 

   Yukarıda ki hususlar göze alındığında, faizsiz konut kredisi’nin kullanımında uygulama yönetmeliği hazırlanırken 1 yıllık tapu alım süresi ile kayıtlı kalmaksızın yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ne zaman alınmış olursa olsun üzerinde daire olan hak sahiplerinin 1 yıl içerisinde müracaat etmeleri halinde bu haktan yararlanabilmelerinin önü açılmalıdır. Bunun yanında hak sahibi üzerinde normal konut kredili ve ipotekli daire bulunuyorsa bu daire içinde borcun kapanması ve ipotek tesisine ilişkin gerekli düzenlemenin yapılması büyük önem arz etmektedir.

 

   Faizsiz konut kredisi uygulama yönetmeliği yapılırken mevcut sorunların tümüyle çözümlendiği ve kullanıma ilişkin tam bir kolaylığın sağlandığı güzel günleri görebilmek dileğiyle, saygılar sunuyoruz.

 

   Faizsiz Konut Kredisinin kullanımına ilişkin mevcut uygulamaya ilişkin merak edilenler ve yanıtlarına ulaşmak için tıklayınız; http://www.sehitgazi.com/category/faizsiz-konut-kredisi/

Yorumlar

Yorumlar