Faizsiz konut kredisi ile ilgili soru önergesine verilen yan | Gazi TV

Faizsiz konut kredisi ile ilgili soru önergesine verilen yan

Bu haber 10 Haziran 2013 - 13:45 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Faizsiz konut kredisi ile ilgili soru önergesine verilen yan

MHP Tokat Milletvekili Sn. Reşat DOĞRU tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan ve Sayın Başbakanımıza tevcih edilen, faizsiz konut kredisi ile ilgili soru önergesine yanıt İçişleri Bakanı Sn. Muammer GÜLER tarafından verilmiştir.

  SORU ÖNERGESİ YANITI:

 

” Tokat Milletvekili Sayın Reşat DOĞRU tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan ve Sayın Başbakanımıza tevcih edilen, Sayın Başbakanımızın da kendileri adına Bakanımız tarafından cevaplandırılmasını ilgi (b) yazı ile tensip ettikleri yazılı soru önergesi incelenmiştir.

Bakanlığımız Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malul Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdamı Hakkında Yönetmelik gereğince Ülkemizde 2011 yılı itibariyle işe yerleştirilen şehit yakını, malul ve malul yakını sayısı 11354 kişidir.

Ayrıca, Toplu Konut Fonu’ndan Şehit Ailelerine, Malulleri İle Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği 21/09/1991 tarihli ve 20998 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelik kapsamında kredi kullandırılacak hak sahipleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Şehitler İçin :

Öncelik sıralamasına göre,

*Maaşa bağlanan dul eşi,

*Eşi hayatta değilse veya evlenmişse maaşa bağlanan çocukları müştereken, *Bunlar bulunmadığı takdirde, maaşa bağlanan bakmakla yükümlü olduğu baba veya anası, Maluller için;

Öncelik sıralamasına göre, *Maaşa bağlanan malulün kendisi, *Ölümü halinde, maaşa bağlanan dul eşi,

*Eşi hayatta değilse veya evlenmişse maaşa bağlanan çocukları, müştereken konut kredisinden yararlandırılır, hükümleri bulunmaktadır.

Bu itibarla, öncelik sıralamasına göre ve bir defaya mahsus olmak üzere faizsiz konut kredisi Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca kullandırılmakta olup, kredinin miktarı 2013 yılı için 73.000.00-TL olarak belirlenmiştir.


Bilgilerinize arz ederim.”

 


Yorumlar

Yorumlar