Emsal Gösterirken Avrupayı Göster

Emsal Gösterirken Avrupayı Göster

20/11/2012 0 Yazar: Gaziler Net
Emsal Gösterirken Avrupayı Göster

Sitemiz köşe yazarlarından Gazimiz Sn. Sebahattin ASLAN’ın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

 

   Vatan savunmasında şehit gazi olmanın maddi anlamda karşılık bedeli yoktur. Vatan, millet, bayrak için canlarını feda eden bu kahramanlar için ne yapılsa azdır. Avrupa birliği diye veryansın eder siyasilerimiz ama şöyle bir baktığınızda Avrupa lı acaba vatanı uğrunda can veren bedel ödeyenlere neler vermekte şöyle bir inceleyelim dedim ama bulamadım Avrupa ülkelerine gidecekte bende ne para var nede imkân var sanırım bunu SAYIN TÜRKİYE HARP MALULÜ GAZİLER ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI Taner URAN biliyordur bizleri bir açıklama ile aydınlatmasını rica edebiliriz bu konuda.

 

   Neticede bazı arkadaşlarıma bakıyorum ben asla ayırt etmem beni bilenler bilir şehit gazi vazife malulü arkadaşlarım hepsi benim kader arkadaşımdır kimimiz batıda trafik kazasında kimimiz güneydoğuda çatışmada yaralandık şehit olduk gazi olduk neticede vatan savunması için olan bir olay batısı da doğusu da kuzeyi güneyi de yok bu olayın ama kanunlar yasalar var. Bana kalsa tek tip şehitlik gazilik yasası çıkarırım terörle mücadelede olana zaten madalya verilmektedir madalya maaşı verir bu olayı bu şekilde noktalarım şehit gazi aynı maaş ama terörle mücadeleye madalya maaşı veririm. Yani yaparım yapmasına da bizde güzel bir atasözü var ‘’bekara hanım boşamak kolay ‘’ tabi bana da burada bol keseden veririm yaparım ederim demek kolay hıııı tabi istenirse olmaz mı? Tabiî ki olur yeter ki istensin olmayacak hiçbir şey yok. Devletin siyasilerin bir komisyon kurması bu komisyona şehit ailesi, gazi ve vazife malullerinden de ikişer üçer kişi davet etmesi gerek terörle mücadelede asker, polis, öğretmen, doktor, hemşire aklınıza kim gelirse birer ikişer davet edilmeli komisyonlara bizler için çıkarılacak yasayı bizlere sorarak çıkarmak en makul mantıklısıdır. Acaba diyorum bu şekilde olsa bizleri tatmin eder mi? O da ayrı bir muamma yani devlet taleplerin ne kadarını verebilir ne yapabilir düşünmek gerek. Şuan ki durumda devletimizin şehit ailesi gaziler ve vazife malullerine verdiği imkânlar yeter mi yetmez tabiî ki Atamızın şu sözünü de hatırlatmadan geçemiyorum. “Vatan ve millet için her şeyini feda eden Harp Malulleri canlı birer abidedir. Onlar için ne yapılsa azdır.”

(MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)

 

Şimdi yayınlayacağım bu çizelgede Mehmetçik vakfının verdiği yardımlar mevcuttur kendi sitesinde bulabilirsiniz daha geniş bilgileri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu çizelgeden yola çıkarak değerli gazi ve vazife malulü er ve erbaş arkadaşlarım Mehmetçik vakfının aylık ödediği bu ödemeler gerçekten hatırı sayılır olmasa da yine buna şükür hiç yoktan iyidir denecek derecede.

 

TERÖRLE MÜCADELE GAZİLERİMİZ.

Muvazzaf personel.

 

Subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar, emniyet mensuplarında emsal maaş uygulaması vardır. Şuan görevdeki devrelerinin aldıkları rütbeleri onlarında ilerlemektedir ve maaşları emsallerinin % 80 i kadardır. Bu grupta sadece uzman erbaşlarda ek gösterge yoktur.

Uzman erbaşların ek göstergeleri olmadığı için maaşları diğerlerine göre biraz düşüktür. Bir uzman erbaşın şuan ki maaşı 1 ile 6 derece aynıdır 2380 TL sadece 1 ile 2 ci derecelerden bakıma muhtaç olanlara. Buna ek olarak bakım maaşı verilmektedir.

 

1.ci ve 2.ci derecede bakıma muhtaç olan  gazilerimiz ayrıca bakıma muhtaç maaşı olarak iki ( 2 ) asgari ücret kadar emsal maaşlarına ek olarak 1200 TL civarı bakıma muhtaç maaşı almaktalar dır. Bu gazilerimiz en ağır ve bakma muhtaç terörle mücadele gazilerimizdir.

 

 

ER VE ERBAŞ TERÖR GAZİLERİMİZ.

 

Er erbaş gazilerimize ise eğitim seviyeleri ve sakatlık derecelerine göre aldıkları maaşlar değişmektedir Artı 1.ci ve 2 .ci derece olup ta bakıma muhtaç olanlar SGK dan 1800 ile 1900 TL arası maaş ve maaşlarının haricinde 2 asgari ücret tutarında bakıma muhtaç maaşı almaktalar ve ayrıcada Mehmetçik vakfından aylık 850 TL ile 950 TL arasında destek almaktalar dır. Yani: 1800 +1200+850 = 3850 TL civarı. Bu gazilerimiz en ağır ve bakma muhtaç terörle mücadele gazilerimizdir.

 

3. cü ve 4 cü derecedeki terörle mücadele gazilerimiz ise 1500 TL ile 1700 TL arası Sosyal Güvenlik Kurumunun ödediği maaşları ile yine Mehmetçik vakfından 650 TL ile 750 TL arasında aylık destek almaktalar dır. Yani 1500 +650 = 2150 TL civarıdır.

 

5.ci ve 6.cı derecedeki  terörle mücadele gazilerimiz ise 1250 TL ile 1400TL arası SGK dan ve ayrıca Mehmetçiktense yıllık 1000 TL civarı aylıklarına 85 TL ekleyin 1250 + 85 =1335 TL terörle mücadele gazilerimizin içinde diğer gazilerimize göre en mağdur olan kesimdir bu derecedekiler .

 

 

VAZİFE MALULLERİMİZE

Muvazzaf personel

 

Görevi sırasında kaza geçirerek malul olan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ile emniyet mensupları emekli sandığı kanunlarına göre vazife malulü olarak emekli edilir ve kendilerine her memur gibi emekli maaşı bağlanır.

 

ER, ERBAŞ VAZİFE MALULLERİ.

 

1 .ci ve 2.ci derecedeki vazife malulleri ise eğitim seviyeleri ve sakatlık derecelerine göre aldıkları maaşlar değişmektedir Artı 1.ci ve 2 .ci derece olup SGK dan 1600 ile 1750 TL civarında  maaş ve maaşlarının haricinde Mehmetçik vakfından ise aylık 850 TL ile 950 TL arasında destek almaktalar dır.  Yani 1600 +850 = 2450 TL civarı

 

3.cü ve 4.cü derecedeki vazife malulleri ise eğitim seviyelerine göre aldıkları maaşlar değişmektedir. 1400 TL ile 1600 TL arasında SGK dan maaş almaktadır buna ek olarak ise yine Mehmetçik vakfından 650 TL ile 750 TL civarında destek almaktadırlar.

Yani 1400 + 650 =2050 TL civarı.

 

5.ci ve 6.cı derecedeki vazife malulleri ise eğitim seviyelerine göre SGK dan aldıkları maaşlar değişmektedir. Buda 1250 ile 1300 TL civarındadır.Mehmetçik vakfından ise yine gaziler gibi aylık 85 TL civarında bir destek almaktalar dır. Yani 1250 + 85 = 1335 TL civarındadır.

 

 

Bazı gazi ve vazife malulü er ve erbaş arkadaşlarım yorumlarında konuşmalarında emsal maaş diyorlar uzman erbaşları örnek göstermekteler. Emsal maaş alan subay, astsubay, uzman jandarmalarda var neden uzman erbaş özellikle bence fazla uzman erbaşları emsal göstermeyin hesap ortada SGK dan sadece 2380 TL maaş bu sakatlık derecesi yok sadece bakıma muhtaç olan arkadaşlara bakım ücreti 2 asgari ücret kadar buda 1.ci ve 2.ci derece bakıma muhtaç olanlardır yukarıda izahını yapmaya çalıştım bunun . 3.cü 4 cü 5.ci 6.cı derece uzman erbaş maaşı hiç değişmiyor sakatlık derecesi yok tahsili yok kuru bir maaş 2380 ile 2390 TL arası buda. Yani değerli er erbaş gazilerimiz ve vazife malullerimiz lütfen birilerini emsal mi göstereceksiniz Avrupa yı örneklerle verin ben diyor muyum subay, astsubay, uzman jandarmalar bunu alıyor şunu alıyor demem diyemem vatan savunmasının bedeli yok devletim o maaşı uygun görmüş layık görmüş imkân buymuş sağ olsun var olsun benden kötü daha kötü durumda olan vatandaşlar var devletim bütçe imkânları el verdiği takdirde şehit, gazi, vazife malulü, memur, emekli, polis, asker, öğretmen kimseyi mağdur etmeyeceği kanaatindeyim bir birimizi iğnelemeden irdelemeden hak arayalım hak aramak güzel bir şey el ele verelim arayalım ama konuşurken de lütfen lütfen kırmadan incitmeden yalansız konuşalım eleştirelim. Saygılar.

 

 

Yorumlar

Yorumlar