Emekliye SGDP İle İlgili Büyük Müjde! | Gazi TV

Emekliye SGDP İle İlgili Büyük Müjde!

Bu haber 20 Haziran 2013 - 16:24 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Emekliye SGDP İle İlgili Büyük Müjde!

Ankara’da bürokrasinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre; Emekli olduktan sonra çalışan ya da işyeri açan emeklilerden kesilen paraya sınır geldi. 59 yaşın üstünde olan emekliler bu parayı ödemeyecek. Ordu Vazife Malulü Kardeşlerimizden kesilen SGDP kesintisi uygulamasının en azından 59 yaş üstünde olanlar için kalkacak olması sevindirici bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamanın yaş sınırı aranmaksızın bütün Ordu Vazife Malullerini kapsaması dileğimizle…

Çalışan emekliler için büyük bir yük haline gelen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemelerine sınır geliyor. Emekli olduktan sonra işyeri açan, ya da bir başka firmada çalışan emeklilerin maaşlarından belli oranlarda kesinti yapılıyor. Emeklilerin kesintileri hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden, kendi nam ve hesabına tabi çalışmaları halinde ise kendilerinden yapılıyor. Bu oran yüzde 15’e kadar çıkabiliyor.

KESİNTİ OLMASIN

Ankara’da bürokrasinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre; kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan çalışan emekliler için bu kesintilerde yaş şartı aranacak. Düzenlemeye göre; 59 yaş ve üzeri emeklilerden çalışma hayatına katılanlardan SGDP kesintisi yapılmayacak. Özellikle emekli küçük esnaflar bu kesintilere tepki göstererek, “Ben 60 yaşında devlete vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Birde bunun üzerine ceza gibi yıllarca ödediğim primlerimin neması olan emekli maaşımdan kesinti yapılması doğru değil” diyorlar. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra nefes alacak olan emekliler böylece maaşlarını bundan sonra tam olarak alacak.

 

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/06/20/emekliye-buyuk-mujde

Yorumlar

Yorumlar