Emekli İkramiyesinin Verilmesindeki Farklılıklar | Gazi TV

Emekli İkramiyesinin Verilmesindeki Farklılıklar

Bu haber 01 Ocak 2014 - 14:10 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Emekli İkramiyesinin Verilmesindeki Farklılıklar

Sitemiz köşe yazarlarından Malul Gazi Teğmen Sn. Onur ALTUNTAŞ’ın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

   Hepimizin bildiği üzere hangi kanun kapsamında olursak olalım vazife malüllerinin hepsi 30 yıl hizmet etmiş gibi emeklilik işlemine tabi tutuluyor ve 30 yıl üzerinden emekli ediliyor. Buraya kadar her şey normal ancak asıl sorun emekli ikramiyesinin hesaplamasına gelince başlıyor. 

 

   3713 s.k. kapsımında olanlar için 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi hesaplaması yoluna gidiliyor, ancak 2330 s.k. 5434 s.k. kapsamında olanlar için ise çalışmış oldukları yıl dikkate alınarak ikramiye hesaplaması yapılıyor. Hiç kimse sakat kalıp 25’li 30’lu yaşlarda emekli olmak için bu mesleğe girmiyor. Verilen emri veya üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışırken vurularak veya başka şekillerde yaralanan kardeşlerimiz 2-3 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alıp bir kenara atılıyor. Aldıkları rakamlarda 3-5 bin TL gibi rakamlar oluyor. 

 

   Çoğu Gazi arkadaşımız 2330 s.k. ve 5434 s.k. kapsamında olan rütbelilerinde emsal maaş aldıklarını zannediyor ama yanılıyorlar. Aslında 3713 s.k. haricindeki tüm gazi ve malüller rütbeli rütbesiz aşağı yukarı aynı maaşları alıyorlar. Tabi bu son yüzde 25 lik zammın dışında bırakılan 5434/45 e tabi rütbelileri bu maaşlardanda çok daha düşük rakamlar alır durumda bırakıldılar. 

 

   Uzun lafın kısası vurularak veya başka şekillerde hayatlarının baharında sakat kalan kardeşlerimiz 3 kuruş ikramiye verilerek emekli ediliyor. Bizim için bu saatten sonra yapacak bir şey yok ama bizden sonrakiler için belki bir faydası olur diye SAYIN HAMİT YILDIZ’ın teşvikiyle bunları dile getirmek istedim. 

 

   Özellikle belirtmek istiyorum ki ben yedek subaydım bunu dile getirmemdeki asıl amaç bu mesleği işi olarak seçmiş arkadaşlarımızın mağduriyetini dile getirmektir. Tüm GAZİ VE MALÜL büyüklerimize ve kardeşlerimize saygı ve sevgiler sunar 2014 yılının camiamız için hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

 

                                                                        Onur ALTUNTAŞ

                                                               2330 s.k. Malül Gazi Teğmen 

Yorumlar

Yorumlar