Ek Ödeme Hangi Gerekçe İle Kesildi? | Gazi TV

Ek Ödeme Hangi Gerekçe İle Kesildi?

Bu haber 28 Ekim 2013 - 14:44 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Ek Ödeme Hangi Gerekçe İle Kesildi?

…6495 sayılı yasanın 94. maddesinde yer alan düzenleme ile birlikte ek-77 kapsamı dışında olan Polis görev Şehitleri yakınları ile Polis vazife malullerine bağlanan vazife malulü aylıklarında 100 tl. düşüş olursa şaşırmamak gerekiyor. Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerine yeni haklar verileceğinden hareketle yapılan bir yasal düzenlemede halihazırda aylıklara yansımakta olan bir ek ödeme neden kesilir, anlamak mümkün değildir…

   Bu gün polis görev Şehidi yetimi bir kardeşimiz bizimle irtibata geçerek şu bilgiyi iletti;

   “Hamit bey selamlar, Vazife malullerine odenen ek odemeler kesilmis bilginize…

   Tarafıma gelen mailde asagidaki bilgi yer aliyor…

   “6495 sayılı Kanunun 94. maddesi ile, 5434 sayılı Kanunun Ek 81’inci maddesine göre ödenen ek ödemenin (100 TL) vazife malullerine ödenmemesi hükme bağlanmış olup, 94. madde ağustos 2013 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe gireceğinden, bu tarihten sonra 5434 sayılı Kanunun Ek 81. maddesine göre ek ödeme ödenmemektedir.

 

    Konunun ne derece doğru olduğunu anlamak açısından ilgili maddeye bakıyoruz;

   6495 sayılı yasanın 94. maddesine göre; “5434 sayılı Kanunun ek 81 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ek 77 nci madde kapsamına girenler hariç olmak üzere vazife malûllüğü veya” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.” hükmü getirilmiştir.

   

 

    5434 sayılı kanunun Ek 81. Maddesi;

 

   Ek Madde 81- (Ek: 21/3/2006-5473/9 md.)

 

   Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya ek 77 nci madde kapsamına girenler hariç olmak üzere vazife malûllüğü veya adi malûllük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 YTL tutarında ayrıca ödeme yapılır. (1)

 

   6495 sayılı yasanın 94. maddesinde yer alan düzenleme ile birlikte ek-77 kapsamı dışında olan Polis görev Şehitleri yakınları ile Polis vazife malullerine bağlanan vazife malulü aylıklarında 100 tl. düşüş olursa şaşırmamak gerekiyor. Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerine yeni haklar verileceğinden hareketle yapılan bir yasal düzenlemede halihazırda aylıklara yansımakta olan bir ek ödeme neden kesilir, anlamak mümkün değildir…Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Yorumlar

Yorumlar