Eğitim Yardımı Sorunu | Gazi TV

Eğitim Yardımı Sorunu

Bu haber 25 Temmuz 2013 - 14:06 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Eğitim Yardımı Sorunu

5434 Sayılı Kanunun Ek 79. Maddesi Uyarınca Yapılması Gereken öğrenim yardımı Astsubay Meslek Yüksek Okullarında okuyan Şehit ve Gazi çocukları için maalesef ödenmiyor.

   5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 79 nolu ek maddesine göre, harp malulleri ile şehitlerin çocuklarına; ilköğretim öğrencileri için (1250), lise öğrencileri için (1875) ve yüksek öğrenim öğrencileri için (2500) gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar her ay eğitim ve öğretim yardımı yapılmaktadır. Askeri Lise ve Harp Okulları için bu ödemenin yapılmasına rağmen, Astsubay Meslek Yüksek okulunda okuyan Şehit ve Gazi çocuklarına öğrenim yardımı yapılmamasının nedenini anlayabilmek mümkün değildir. Böyle bir durumda idare mahkemesine dava açılması durumunda davanın kazanılabileceğini değerlendiriyoruz.


   Oğlu Jamyo’yu (Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu) kazanan bir Ordu Vazife Malulü kardeşimizin konuyu bize aktarması üzerine bu haberi yapma ihtiyacı hissettik. Bu konu ile ilgili olarak bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların yorum bölümünden katkılarını bekliyoruz.

Yorumlar

Yorumlar