CHP'li ORAN'ın 2. İş Hakkı Mektubu | Gazi TV

SON DAKİKA

CHP’li ORAN’ın 2. İş Hakkı Mektubu

Bu haber 04 Ekim 2012 - 16:43 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

CHP’li ORAN’ın 2. İş Hakkı Mektubu

Milletvekili Sn. Umut Oran, Şehit ailelerinin 2. iş hakkıyla ilgili çıkarılacak yönetmelik hakkında ” – Bu amaçla yönetmeliğe “şehidin kardeşi çalışamayacak durum ve yaştaysa” gibi bir ifadenin eklenmesi yarar sağlayacaktır.” dedi.

Sn. İdris Naim Şahin – İçişleri Bakanı

Sn. Fatma Şahin  – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

 

Bildiğiniz üzere 6353 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 4 Temmuz 2012 tarihinde TBMM’de kabul edildi ve 12 Temmuz 2012’de 28351 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

6353 sayılı Kanun ile şehit yakınları, gaziler ile harp malulleri ve ailelerini yakından ilgilendiren düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda uygulamayı düzenlemek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte 3 ay içerisinde yönetmeliği hazırlamanız gerekiyor. Bu sürenin 12 Ekim’de dolacağı malumlarınızdır. Ancak konuyla ilgili kapsamlı bir yasa teklifi vermiş olmam ve çıkan yasada bazı düzenlemelerin tarafımdan da önerilmiş olması dolayısıyla bu acılı kesimden birçok talep ve şikâyet bana da ulaşmaktadır. Çıkacak yönetmeliğin yıllardır süren kimi sorunları kangrenleştirmemesi amacıyla özellikle bazı noktalara dikkatinizi çekmek istiyorum.

 

Şöyle ki;

 

– Şehit çocuğu ve ailesine tanınan kamuda ikinci iş hakkının yararlandırılmasında şehidin kardeşlerinin 80-90 yaş civarında olması veya zaten bir yerde çalışıyor olması durumunda iki iş hakkının şehit çocuğu veya şehidin eşi tarafından kullanılabilmesi kesinlikle sağlanmalıdır.

– Bu amaçla yönetmeliğe “şehidin kardeşi çalışamayacak durum ve yaştaysa” gibi bir ifadenin eklenmesi yarar sağlayacaktır.

 

Aksi takdirde ikinci iş konusunda halen var olan olumsuz durumda herhangi bir ilerleme sağlanamamış olacaktır.

 

Saygılarımla,

 

 

 

 

Umut Oran

Yorumlar

Yorumlar