Cezaret Üzerine | Gazi TV

Cezaret Üzerine

Bu haber 16 Temmuz 2013 - 23:39 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.
Cezaret Üzerine

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Hikmet KANLI’nın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Cesaret ve cesaretliliği ele almak sureti ile, benim ve varsa benim gibi böylesi bir konuyu ele alabilecek olanların ortaklaşabilecekleri bir zeminde tartışmak istiyorum.

 

Her kavramın farklı tanımlamaları vardır ve bugün cesaret ve cesaretliyi evrensel temelde tanımlamaya, paylaşmaya çalışacağım…           

 

Cesaret; kendine güven, kararlılık, sahip olunan güç ve potansiyeli akıl yoluyla anlatabilme, ifade edebilme şeklidir. Cesaretin düzeyi ve şekli aynı zamanda karakter sırlarını da çözer. Önüne cahil geldiğinde cesaret, hesapsız, kitapsız anlık duygularla, gücünü aşar nitelikte, kabadayılığı bile yer ile yeksan eder nitelikte, dengesiz, tutarsız davranışlarla hareket edenlerin gerçekleştirdiği, kesinlikle uzak durulması gereken haldir. Bir de çok temkinli, alttan alıp, uzlaşma arayanların, güven eksikliği nedeniyle neredeyse teslim olmaya razı olanların dahil olduğu korkaklığın yumuşak hali olan bir cesaret şekli de vardır. Gaz verilerek tesis edilen cesaret te vardır, grup ya da topluluktan gücünü alan bu cesaret, topluluk dağıldığında buharlaşan su misali yok olur, toplandığında katı halden sıvıya dönen yağmur misali, yağar insanların başına, kimi zaman iyi, kimi zaman kötü…      

                                                                                         

Farkındalık düzeyinin düşük olduğu toplumlarda boy gösteren, etkili olan kandırma cesareti de vardır, farkındalığı gelişende ekmek bulamasa da, farkındalığı düşük olanlar da ekmek bulmayı geçin, obez olurlar obez!        

                                                                     

Gerçekten cesaretli olan, öncelikle kendilerinin farkındadır, güçlü, zayıf taraflarını çok iyi bilir, farkındalık derecesi en üst noktadadır. Yaşadığı dünya ve çevreyle ilgili, kendisiyle birlikte, dışında kalan her şey ve olup bitenlerin, tüm varlığıyla, tam merkezin de yerini almıştır. Öylesine farkındadır ki; Yaratanın bilgeliği yanındaki hiçliğinin de, yaşamın içinde git-geller olduğunun da, yaşamın ölümle sona erdiğinin de farkındadır. Zaman zaman güçsüze, zor durumda olana ya da olanlara efelenmenin acizlik olduğunu, arada sırada bunu cesaretmiş gibi görenlere de, cesaretin yanından dahi geçemeyeceğine vurgu yapan asil ve değerli bir kavramdır cesaret.Cesaretli olanlar, kendisi için kimseyi tehlikeye atmaz, atamazlar. Hırs, öfke, nefret vb. duyguların hiç bir zaman kölesi olmaz, olamazlar, abartıya kaçmaz, çünkü analizci yönü güçlüdür, kendine saygılıdır, aynı şekilde karşısındakine de saygılıdır, düşmanı dahi olsa, neyi nereye kadar sürdürebileceğini, sonuçlarının ne olacağını kestirir, yani yolu aklın yoludur, doğru bildiğinden şaşmaz, doğruluk anlayışı evrensel yani her yerde geçerliliği olan doğruluktur, bu kapsamda gün gelip kaybedeceğini bilse bile, gücünün son zerresine kadar mücadele eder. Cesaret yalnızca kazanmak için saldırmak, kırıp dökmek, zarar vermek değil, yerine göre kaybettiğini kabul etmektir. Aklın olmadığı cesaret, cesaret değil, olsa olsa (çok affedersiniz) geri zekâlılık, aptallık, ahmaklık vb.leridir.

 

Kendini tanımak gerçekten çok önemli olduğu için, öncelikle akıl ve cesaret, sağduyu terazisinde tartılmalıdır, yalnız burada önem arz eden, tartma işleminin herkesin kendi terazisinde tartılması şarttır, başkasının terazisinde tartılanın, doğru sonuçlar almasını beklemek.”İpe un sermek”neyse o dur.                                                                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                           

Her yeni gününüzün bir öncekinden çok daha güzel olması arzu ve dileklerimle, Esen Kalın.                                                              

                              

Hikmet KANLI

Ordu Vazife Malulü J. Çvş.

Yorumlar

Yorumlar