Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Ankara

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Ankara

15/05/2020 Kapalı Yazar: Gaziler Net
Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Ankara

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Ankara
Rota Senin

Ankara Kalesi ve çevresinde önceki yüzyıllarda yapılan ve kullanılan birçok han bulunuyor. Rahmi Koç Müzesi de 1500’lü yıllarda Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan ve Çengel Han adı verilen bir yapıya konumlanmış. Rahmi Koç Müzesi’nin bulunduğu yer Ankara Kalesi’ne çıkarken geçilen ve yanında saat kulesi bulunan Hisar Kapısı’nın tam karşısında yer alıyor ve Çengel Han Rahmi Koç Müzesi olarak da biliniyor.

Müze ve müzenin bulunduğu yapı hakkında biraz bilgi verelim. Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızı Mihriman Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilen yapı günümüzdeki haliyle Ankara‘nın ilk sanayi müzesidir. 20. yüzyılın sonlarına doğru terkedilen yapı, Vehbi Koç‘un iş hayatına atıldığı yer olarak biliniyor. Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından kiralanarak restore edilen yapı, 2005 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamış.

At pazarı olarak anılan bölgede yer alan Ankara Rahmi Koç Müzesi‘nin birçok odası bulunuyor. Çünkü İpek Yolu üzerinde olduğu için yolculuk yapanların konaklayabilecekleri bir yapı olarak düşünülmüş. Orta kat dükkanların olduğu, insanların alışveriş yapabilecekleri bir alanken, en alt kat olan bodrum katta ise hayvanların tutulduğu, bağlı olduğu yer olarak kullanılıyormuş.

Müzede buharla çalışan büyük araçlardan, küçük maketlere kadar birçok eser mevcut. Özellikle bir sanayi müzesi olmasından dolayı daha çok 19. ve 20. yüzyıla hitap ediyor. Müzenin çok şık bir albenisi var, gezerken sıkmıyor. Müzedeki koleksiyonların büyük bir kısmı sanayi alanına çok ilgili olan Rahmi Koç tarafından bağışlanan eserler. Bunun yanısıra İstanbul Rahmi Koç Müzesi‘nden de sürekli eser alışverişi yapılması, Ankara Rahmi Koç Müzesi’nin sürekli olarak dinamik kalmasını sağlıyor.

Odalar kendi içlerinde kategorizelendirilmiş, müzeyi konu konu gezmek de kafa karışıklığının önüne geçiyor. Karayolları ulaşımı, raylı ulaşım, denizcilik, havacılık, esnaf sokağı, makineler, bilimsel aletler, iletişim, oyuncaklar, tarım, tıp, eczacılık ve günlük yaşamda kullanılan nesneler müze ziyaretinizde görebileceğiniz eserler arasında.

Ankara Rahmi Koç Müzesi, büyük bir gemi maketi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Maket tekneler, yolcu ve savaş gemilerinin yanısıra gemi dümeni, savaş topları, makine telgrafı, radyo dalgalarının geldiği yönü belirlemede kullanılan DF anteni, pirinçten yapılmış pervane kanatları, pusula, deniz uçakları gibi denizcilik ile ilgili birçok objeyi yakından görebilirsiniz.

Oyuncak meraklıları için oyuncak bölümünde de çok fazla oyuncak yer alıyor. Aralarında en çok ilgi çekenleri ise bebek evleri. Bebek evleri önceki yıllarda zenginliğin göstergesi olarak kullanılıyordu. Ne kadar detaylı ve büyük olursa ev ahalisi o kadar zengin sayılıyordu. Buradaki evlerde de yemek odasından, banyosuna, salonlardan, mutfağa kadar her oda, müstakil bir evde olabilecek tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar işlenmiş.

Tren modelleri yapımcısı İsmail Atsürer‘ın atölyesi müzede mutlaka görülmeli. İsmail Atsürer’in atölyesi, ölümünden sonra hiç bozulmadan buraya taşınmış ve ziyaretçilere açılmıştır. Herhangi bir modern alet kullanmadan, büyüklerinden kalma alet edevatlarla yaptığı tren modelleri görülmeli.

Ankara’da unutulmaya yüz tutmuş esnaf dükkanlarını esnaf sokağında görebilirsiniz. Bakırcı, şapkacı, tiftikçi ve marangoz gibi unutulmak üzere olan meslek dallarını ve dükkanlarını yerinde inceleyebilirsiniz. Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait bir marangoz dükkanı ve kalaycı tezgahıyla, çekiciyle, bakırcılık mesleğini en nadide eserle birlikte görebilirsiniz. Bakırcı dükkanındaki heykel ise çok gerçekçi, görünce endişeye kapılmayın.

Müzede örnek bir eczane de görebilirsiniz. Ali Rıza Eczanesi, Sivas’ta Ali Rıza Bey tarafından 1906 yılında iişletilen gerçek bir eczanedir. 3 kuşak boyunca hizmet veren eczane sahipleri hayatlarını kaybedince 2006 yılında kapatılmış ve bu tarihi eczane unutulmasın diye sergilenmeye başlanmıştır.

Sadece eczane değil, diş hekimliği odası, göz muayenesi odası gibi sağlık sektörü ile ilgili başka meslekleri de burada bulabilirsiniz.

Müzede Atatürk ve Ankara ile ilgili bir bölüm de yer alıyor. Atatürk tarafından kullanılan çatal bıçak takımları, kupalar, tabaklar, fincanlar, giysiler, telefon, kol düğmeleri gibi kişisel eşyaları ve Atatürk’ün emriyle dikilmiş ilk Türk bayrağını burada görebilirsiniz.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’ne giriş ücreti kişi başı 8TL’dir. Eğer öğrenciyseniz 4TL, Müzekart Plus varsa 7TL’ye giriş yapabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olan müze Salı – Cuma günlerinde 10:00 – 17:00 açılış saatleri içinde, yaz dönemi hafta sonunda 10:00 – 19:00 ziyaret saatleri arasında gezmeye açıktır.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Ankara
Rota Senin

Yorumlar

Yorumlar