Cehalet

Cehalet

06/02/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Cehalet

Sitemiz köşe yazarlarindan Sn. Sebahattin ASLAN’ın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.


CEHALET…


Evet, sevgili dostlar devlet versin devlet yapsın devlet baksın tamam versin yapsın baksın da her şeyi devletten beklemekte ne derece doğru sizce? Malum ülkemizde terör otuz yıldır var şehitler verdik gaziler verdik analar ağladı çocuklar babasız kaldı. Bir ülkede terörde, hırsızlıkta, trafik kazası da, cinayette ve bunun gibi birçok olayın başı eğitim eğitimsizliktir cehalettir. Cehalet mücadele etmemiz gereken tek şey olmalıdır. Peygamber Efendimizin (s.a.v) “Cehalet bütün kötülüklerin anasıdır” hadis-i şerifi insan yaşamının belki de en önemli gerçeğini yansıtıyor. Bütün kötülüklerin temelinde cehalet olgusunun yattığını görmemek mümkün değildir.


Cahil kitleler daha kolay kandırılabiliyor; kurnaz bir patronun, politikacının, medyanın oyuncağı olması kolaylaşıyor.  Böylelikle hem kendilerinin hem de ülkenin başını derde sokuyorlar. Artık insanlarda adalet duygusu, merhamet duygusu kalmamış. İnsanlık ölmüş bitmiş   İyiyi kötüyü ayırt edemiyoruz. Bizim yüzümüze gülüp, arkamızdan kuyumuzu kazan insanları tanıyamıyoruz. Cahillik kadar insanı huzursuz eden başka bir özellik yoktur. Nerede olursak olalım, eğer cehaletimiz varsa bulunduğumuz ortamda bizi ezmeye ve sömürmeye çalışanlar çok olacaktır.
İşte Onun içi Hz. Ali; “Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum” demiş…


Mesela; Sigaranın zararları, ancak son beş-on yıldır yaygınca konuşuluyor. Bunları öğrenmeden önce, çocuklarımızın yanında sigara içmiyor muyduk? Nedeni sevgisiz ve hain olmamız mıydı? Hayır; sadece cahildik!.. Daha düne kadar hepimiz kendi payımızca denizi, toprağı, havayı kirletirken ahlaksız mıydık?.. Şunu ayırt etmek gerek: Bilmeden kötü bir iş yapmaya ‘hata’ deniyor; kötü olduğunu bilerek yapmaya ise ‘ahlaksızlık’…

Tabii ki, sebebin cehalet veya ahlaksızlık olması, sonucu değiştirmiyor. Bilgisizlik ile ahlaksızlık nitelikçe farklı olsa da, neticede birilerinin sağlığına, onuruna, malına, canına zarar veriyorlar… Hatta bazen, bilmesi gerekenleri öğrenmeden bir işe kalkışmak da ahlaksızlığın ta kendisi oluyor; araba kullanmayı bilmeden direksiyona geçmek gibi… 


İşte bu yüzden, “Cehalet, bütün kötülüklerin anasıdır!” denmiş. Aslında, işimizi ve yaşamımızı, ‘ne yaptığımızı bilerek’ ve kimseye zarar vermeden sürdürmek istiyorsak, bilgisizliklerimizi itiraf edip, gidermenin yollarını bulmamız lazım. “Toplumun yüzde şu kadarı bilgisizdir” diyebilirsek, nitelikli eğitim talep ederiz ve gelecek için bir ümidimiz olur. Aksi halde, “Toplumun yüzde şu kadarı ahlaksız!” Hayır!.. Hiçbir toplum böyle bir suçlamayı hak etmemeli!


İMANLI BİLİNÇLİ AYDIN VATANSEVER GENÇLER YETİŞTİRMEK DİLEĞİYLE…


Gazi Sebahattin ASLAN

Yorumlar

Yorumlar