Camia olarak hükümet ve meclisten beklentiler

7 sene ago
0 View
Camia olarak hükümet ve meclisten beklentiler
Camia olarak hükümet ve meclisten beklentiler

Sitemiz köşe yazarlarından usta kalem Gazimiz Sn. Savaş YÜCEL’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

MALUL GAZİLER, HARP MALULÜ GAZİLER, ORDU VAZİFE MALULLERİ VE ŞEHİT AİLELERİ OLARAK, HÜKÜMET, SİYASİ İRADE VE MUHALEFET PARTİLERİNDEN TBMM YENİ DÖNEMİNDE BAZI BEKLENTİ VE TALEPLERİMİZ…


Son dönemde camiamız adına çıkarıldığı söylenen paketler, bizler adına ya eksik kaldı ya da camiamızı tatmin etmedi. Bu da yetmezmiş gibi çıktığı söylenen maddelerin uygulama yönetmelikleri yaklaşık 2 senedir çıkarılarak hayata geçirilmedi.


Özellikle Şehit Çocuklarının tamamına ve feragatsiz iş hakkı mevzuu, Ordu Vazife Malulü arkadaşlarımızın İş ve konut kredisi haklarının uygulamasının gecikmesi, Malul gazilerin maaş ve intibak düzenlemelerinin yetersizliği, özürlü yüzdesi düşük gazi ve malullerin uzun seneler çalışmak zorunda bırakılması, madalya şeref maaşı sorunu ve ikinci iş hakkı sorunu çözümsüz kaldı.


Yeni dönemde bunların çözüleceğini umuyor, camia olarak bazı sorunlarımızı kamuoyu ile paylaşıyorum.


* Sakatlık oran ve yüzdesine bakılmaksızın, harp ve vazife malullüğü aylığı alan kişilerin, istemeleri halinde 15 yıl hizmet üzerinden ve 3600 gün prim ödemek şartıyla yaşlılık aylığına bağlanması sağlanmalıdır.


* Malul gazilere de ikinci iş hakkı çıkarılmalıdır.


* Şehit anne ve babalarına bağlanan aylıkların;  anne ve baba için ayrı ayrı olmak üzere asgari ücret seviyesine çıkartılması gerekmektedir. 


* Şehit yakınları ve gazilerimizin aylıklarının artırılarak, en az 3600 maaş katsayısı ile hesaplanması sağlanmalıdır. 


* Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, Devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin tayin taleplerinin; hizmet yılına, sıra esasına ve puanına bakılmaksızın, ayrıca MEB de olduğu gibi olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde başvurmak şartı ve süre kısıtlaması olmaksızın bir kereye mahsus olmak üzere, ikametlerine en yakın kuruma yapılması sağlanmalıdır.  


* İş hakkı ile farklı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan şehit ailesi ve gazilerimizden, “özellikle işçi statüsünde” gerektiğinde ve istediklerinde kadro imkânlarına bakılmaksızın, çalıştıkları kurum dışındaki farklı kamu kurum ve kuruluşlarına ve başka şehirlere tayin yolunun  açılması ve istekleri dışında, ailevi ve psikolojik sebeplerden dolayı işten ayrılmak ya da istifa etmek zorunda kalan gazilerin, tekrar iş hakları üzerinden geri dönüş yolunun açılması gereklidir.


* Kore ve Kıbrıs’ta şehit ve malul olanlara maluliyet maaşlarının yanında şeref aylığı adı altında ek aylık ödenmesi yapılmaktadır. 1005 sayılı kanunun 1. maddesine, “Devlet övünç madalyası verilenler” ibaresi eklenerek, 3713 ve 2330 terörle mücadele kanunu kapsamına girenlerde bu haktan faydalandırılmalıdır. (Devletimizce hâlihazırda 53.000 kişiye şeref aylığı ödenmekte olup, Devlet ödünç madalyası verilen kişi sayısı 10.000 civarındadır.) 


* Türkiye Cumhuriyetinin bekası ve bölünmez bütünlüğü için şehit olanların çocuklarının tamamının, herhangi bir kısıtlama ve feragat problemi çıkarılmaksızın, devlet kurumlarında istihdam edilmesi sağlanmalıdır. 


* Kıbrıs ve Kore Gazilerimizin maaşlarının da, onore edilmeleri ve aile geçimlerine destek sağlaması adına en az asgari ücrete sabitlenmesi sağlanmalıdır.


* 3713 sayılı terörle mücadele kanununa göre, hali hazırda sadece muvazzaf personele ve 10 sene süreyle KİRA YARDIMI yapılmaktadır. Bu durum Anayasanın Eşitlik İlkesine aykırılık içermektedir. Zira kimsenin sakatlığı kimseden daha önemli ve rütbeli değildir.  Bu yanlışlık giderilip, Anayasanın Eşitlik İlkesine riayet edilerek, kira yardımının muvazzaf ve er ayrımı yapılmaksızın, 3713 + 2330 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamına girenlerin tamamına Uygulatılması ve doğrudan maaşlarına yatırılması sağlanıp, maddi ve manevi mağdur olan erlerin de bu haktan faydalanması sağlanmalıdır.


* Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma tarafından şehit ve malul gazilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaları için dini bayramlarda, yılbaşı ve okullar açılmadan önce yardım yapılması konusunda genelgeler çıkarılmaktadır.  Kimi kaymakamlık yardım yapmakta kimisi ise yardım yapmamaktadır. Bu durum aileler arasında sıkıntı yaratmakta ve ailelerin rencide olmasına sebep olmaktadır. Yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı yapılan yardımların direkt olarak hesaplar ve Türkiye genelinde aynı oranda yatırılması sağlanmalıdır. 


* Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, Devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin tayin taleplerinin; hizmet yılına, sıra esasına ve puanına bakılmaksızın, ayrıca MEB de olduğu gibi olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde başvurmak şartı ve süre kısıtlaması olmaksızın bir kereye mahsus olmak üzere, ikametlerine en yakın kuruma yapılması sağlanmalıdır.  


* İş hakkı ile farklı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan şehit ailesi ve gazilerimizden, “özellikle işçi statüsünde olanların” gerektiğinde ve istediklerinde kadro imkânlarına bakılmaksızın, çalıştıkları kurum dışındaki farklı kamu kurum ve kuruluşlarına atanabilmesi ve başka şehirlere tayin yolunun  açılması sağlanmalıdır. Ayrıca; istekleri dışında, ailevi ve psikolojik sebeplerden dolayı işten ayrılmak ya da istifa etmek zorunda kalan gazilerin, tekrar iş hakları üzerinden geri dönüş yolunun açılması gereklidir.


* Özel Öğretim Kurumlarında ve Özel Kreş ve Gündüz Bakımevlerinde Ücretsiz veya Burslu Okuyacak ve yararlanacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmelik kapsamında; “özel öğretim kurumları, öğrenim gören öğrenci sayısının % 3’ünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlüdür ve ücretsiz okutmada şehit ve malul gazi çocuklarına öncelik verilir” demesine rağmen uygulanmayan ve kurumlarla karşı karşıya bırakıldığımız bu kontenjanın devletçe takibinin ve kurumlara bağlayıcı yaptırımlarının yapılması sağlanmalıdır. 


* Devletçe ödenen, Eğitim Yardımının % 100 ve Tütün İkramiyesinin en az % 500 oranda artırılması sağlanmalıdır.


* Geçim zorluğu çeken erlerin maaşlarının, en az Uzman er – erbaş seviyelerine çıkarılması zaruri ve gereklidir.


* Gazilerimizin sağlık ve sakatlık durumları, ayrıca Şehit Aileleri ve Gazilerimizin her türlü psikolojik durumları göz önüne alınarak, Serbest kartlarını beyan etmeleri halinde, Devlet ve Özel havayolu şirketlerinin, tıpkı özürlü vatandaşlarımızda olduğu gibi uçak biletlerinde en az % 50 oranında indirim yapılması sağlanmalıdır.


* Gazilerin kullandıkları araçlar için Özel Plaka kanunu çıkarılmalı ve özel plakaların verilmesi sağlanmalıdır.   


Savaş YÜCEL Güneydoğu Gazisi 

Yorumlar

Yorumlar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir