Bu Şehit Çocuklarından Hangisine İş Vereceğiz? | Gazi TV

Bu Şehit Çocuklarından Hangisine İş Vereceğiz?

Bu haber 22 Ocak 2013 - 20:32 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Bu Şehit Çocuklarından Hangisine İş Vereceğiz?

MHP Manisa Milletvekili Sn. Erkan AKÇAY’ın TBMM’de yaptığı Şehit aileleri ve Gazilere ilişkin konuşma metni aşağıda sunulmuştur. Sn. Vekile çalışmalarından ve gayretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

 

        Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri, 370 sıra sayılı kanun tasarısının 8 inci maddesi üzerine söz almış bulunuyorum. Muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum. 


        Anayasamızın 10 maddesinde “ Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer almaktadır. Anayasanın 61 inci maddesinde ” Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” hükmü bulunmaktadır.


       Şehitlerimizin geride kalan dul ve yetimleri ile malûl ve gazilerimizin korunması yönünde gerekli tedbirlerin alınması, yaşam seviyelerinin toplumda kendilerine yaraşır seviyeye çıkarılması devletimizin temel görevlerinden biridir.         24 üncü dönem 2 inci Yasama Yılının son günü yani 4 Temmuz 2012 tarihinde TBMM’den 6353 sayılı torba kanunu çıkarılmıştı. Bu torba kanuna şehit aileleri, gazi ve malullerimiz ile ilgili bazı düzenlemeler alelacele önergeler ile eklenmişti. Maalesef alelacele çıkartılan bu düzenlemeler ve bazı eksiklikler nedeniyle şehit aileleri, gazi ve malullerimiz bazı mağduriyetleri yaşamaya devam etmektedir.


       Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri; 6353 sayılı kanun ile şehit ailelerine ikinci imkânı tanınmıştır. Şehitlikten doğan iş hakkının birini eşi ya da çocukları diğerini ise anne, baba veya kardeşleri kullanabilmektedir. Şehidimizin iki veya üç çocuğu olduğu durumlarda ikinci iş hakkı Şehidin kardeşlerinden birine verildiğinden Şehidin çocuğu açıkta kalmaktadır. Bu durum Şehidin eş ve çocukları ile Anne Baba kardeş arasında anlaşmazlıklara ve dargınlıklara yol açmakta, zaten dağılmış ailede daha da parçalanmalara sebep olmaktadır.


       Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri; Basına yansıyan bir fotoğrafı sizlerin dikkatine sunmak istiyorum. Resimde gördüğünüz çocukların babası jandarma uzman çavuş Yücel Koç 21 Mayıs 2008 tarihinde Mardin Nusaybin’de mayın patlaması sonucu şehit olmuştur.       Şehidimizin babası cenaze merasiminde ”Vatan sağ olsun. Oğlumun kanı yerde kalmayacaktır” demiştir. Şehidimizin eşi ise : “Yüceller ölmez. Buradaki herkes bir Yücel’dir. Üç oğul büyütüyorum. Onlar da babaları gibi kahraman olacak” demiştir.       Sayın Başbakan üç çocuk diyor ya. Şehidimizin bizlere emanet ettiği üç evlâdımız şehit babalarının naşı başında nöbet tutuyor. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak şehitlerimizin çocuklarının hepsine iş garantisi verilmesinden yanayız. Ancak son çıkan kanun ile biz bu evlatlarımızdan sadece birine iş imkânı veriyoruz. Diğer ikisine siz gidin kendinize iş bulun diyoruz.


 Resimdeki çocukların sizce hangisine sahip çıkalım? Hangisine iş imkânı verelim? Hangisine sen git kendine iş bul diyelim? Bu kararı AKP milletvekillerine bırakıyorum. Bir de Sayın Başbakan’a sormak istiyorum: Devlet olarak Şehidin bir çocuğuna sahip çıkacak isek neden az üç diyorsunuz?


      Şehitlerimizden evli olup iki veya üç çocuklu Şehidimizin sayısı 300 civarındadır. Son çıkarılan 6353 sayılı kanun ile 8000 Şehit yakınını iş sahibi yapan devletimiz elbette yaklaşık 300 şehidimizin ikinci veya üçüncü çocuklarına sahip çıkacak güçtedir. Çocuk Esirgeme Kurumlarındaki kimsesiz çocuklarımıza iş imkânı sağlayan devletimiz 300 şehidimizin çocuklarını sahipsiz mi bırakacaktır? Gelin bu vatan uğruna şehit olan kardeşlerimizin çocuklarının tamamına hiçbir sınırlama yapmadan iş hakkı verelim.


       4 Temmuz 2012 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6353 Sayılı torba kanunun 84 üncü maddesi ile 5510 sayılı kanunun 73 üncü maddesi yeniden düzenlenmiştir. Buna göre; Terörle mücadelede malûl olan gazilerimizin tedavi sürecinde ihtiyaç duyduğu her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici ve rehabilite edici araç gereçlerin bedellerinin hiçbir katılım ücreti veya fark alınmadan Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanması düzenlenmiştir. Ancak Vazife malullerine bu hak tanınmamıştır. Vazife malullerinin de kullandıkları her türlü ortez, protez, araç gereç ile ilaç ve tıbbi malzeme hiçbir kısıtlama olmaksızın ve katılım payı alınmaksızın karşılanmalıdır.


Yorumlar

Yorumlar