Bu nasıl iş hakkı? | Gazi TV

Bu nasıl iş hakkı?

Bu haber 29 Aralık 2012 - 11:07 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Bu nasıl iş hakkı?

Şehit yakınlarına verilen iş hakkı konusunda uygulama yönetmeliği çıktı ama hala sorunlar bitmedi. Aşağıda bize gelen birkaç mesajı sizler için yayımlıyoruz.. Kimi halam 64 yaşında iş hakkını kullanabilir miyim diyor, kimisi amcam emekli iş hakkı bana verilir mi diyor… Çoğunun durumunda amca ve halaları Şehidin yetimine iş hakkından feragat ediyorlar… Şu çıkmaza bakın ki; 657 sayılı DMK. 41. maddesi açık ve net olarak asgari ilkokul mezunu olmayı şart koşmasına rağmen Bakanlığı arayan Şehit yetimlerine okuryazarlık belgesi alıp iş hakkını kullanabilir deniliyor. 59 yaşındaki bir kişinin o yaştan sonra ilkokulu bitirmesini beklemek nasıl bir düşünce? Ya da o yaştan sonra Şehidin yetiminin değil de amca ya da halanın işe gireceğini beklemek…? Buradan ne desek ne yazsak boş… Öbür tarafta sizi göreceğiz, yetim vebali almak ne demekmiş anlarsınız o zaman…

 

2. İŞ HAKKI İLE İLGİLİ GELEN BİRKAÇ MESAJ

 

……ben bi şehit oğluyum bi çok arkadaşım gibi bu feragat ve yönetmeliğin saçmalıklarından dolayı mağdur durumdayız,yaş haddi eğitim eksikliği vs olaylari sadece bize engel çıkarma amaçları için kullandıkları konular ben buradaki şehit çocuklarına derim ki gelin birlik olup ANKARA ya gidelim sonuç alana dek dönmeyelim…..

 

…….Bir daha halam var oda 59 yaşında. Ama ilkokul diploması bile yok. Bakanlığı arayıp söyledik , ama yinede hakkın halamda kalacağını söylüyolar. Yani ikinci iş hakkını kullandırmayacaklar anlaşılan……… 


…….Benim amcam 57 yaşında ve sgk dan emekli değil, emekli sandığından da emekli değil.Çalıştığı YAPI KREDİ bankasından emekli oldu yani her ay 1.500 milyar emeklilik maaşı alıyor ama sgkdan ve emekli sandığından değil emekli olduğu bankadan. Bu iş hakkı ona geçer mi …….


…….Kıbrıs Şehidi kardeşiyim. Şu anda Tekirdağ’da tarım il müdürlüğünde 4/C geçici personel olarak çalışıyorum.Bu iş hakkından ben de yararlanabilir miyim?……. 


…….calmadigimiz kapi acmadigimiz telefon kalmadi yani anlamadigim hangi mantıkla sehit kardeslerine babamizdan dolayi is veriyorlar is vereceklerine bi sorsaydilar siz ne yaptiniz sehidim emanetlerine sahip bile cikmadilar bir gun kapimizi bile calmadilar…….


…….Amcam var 59 yaşında iş hakkını hasta olduğu için kullanmak istemiyor aynı zamanda ilk okul diploması da yok.. içişleri bakanlığına ve valiliğe bu durumu bildirdiğimde genede hakkın amcamda olduğunu benim kullanamayacağımı söylüyorlar………


…….6353 sayılı kanun kapsamında 3713 sayılı terörle mücadele kapsamında bulunan Gazilerede ikinci iş hakkı var mıdır, bu konuda kafalar karışık T.B.M.M de yapılan bazı konuşmalarda bazı AKP li Milletvekili ve İçişleri Bakanı 6353 sayılı kanunla Gazilerede ikinci iş hakkı verildiğini söylemektedirler…….


…….Şehidin babası vefat etti annesi 65 yaşında. Bu durumda ben ikinci iş hakkından faydalanabilir miyim?…….


…….2330 sayılı kanun kapsamında şehit olmuştur.3713 sayılı kanuna geçmek için sgk ya yaptığımız başvuru red edildi.şimdi dava açıçaz.ancak dava sonuçlanıncaya kadar zamanaşımına uğrayıp iş imkanından yararlanamama ihtimali var mı?…….


Yorumlar

Yorumlar