Bizler İçin Kurulan Daire Başkanlığı'nın Görevleri | Gazi TV

SON DAKİKA

Bizler İçin Kurulan Daire Başkanlığı’nın Görevleri

Bu haber 27 Ekim 2011 - 10:49 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Bizler İçin Kurulan Daire Başkanlığı’nın Görevleri

08.06.2011 tarih ve 27958 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 633 sayılı KHK’nin 14. Maddesine istinaden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’nın görevleri ve iletişim bilgileri.

 

Şehit Yakınları Ve Gaziler Dairesi BaşkanlığıKanuni Dayanak

 

08.06.2011 tarih ve 27958 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 633 sayılı KHK’nin 14. Maddesine istinaden kurulmuştur.

 

Amacı

 

Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesini koordine etmek, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

 

Görevleri

 

1- Şehit yakınları ve gazilere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek ve koordine etmek.

 

2- Şehit yakınları ve gazilerin hakları ile onlara yönelik, sosyal hizmet ve muafiyetlere ilişkin ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesine yönelik çalışmaları koordine etmek, belirlenen politika ve stratejileri uygulamak, uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek.

 

3- Kamu kurum ve kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerce şehit yakınları ve gazilere yönelik yürütülen faaliyetlere ilişkin ilke, usul ve standartları belirlemek ve bunlara uyulmasını sağlamak.

 

4- Şehit ve gazi çocuklarının eğitimi konusunda, ilgili kurum ve kuruluşlar ile gönüllü kuruluşların da desteğiyle gerekli çalışmaları yürütmek.

 

5- Şehit yakınları ve gazilerin ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan desteklenmesi ve toplumdan kopmaması amacıyla çalışmalar yürütmek, bu konuda toplumsal duyarlılığı güçlendirici faaliyetler yapmak.

 

6- Gazilerin toplumsal hayata adaptasyonu, tedavi ihtiyaçlarının karşılanması, istihdam sorunlarının giderilmesi ve sosyal güvenlik haklarının geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütmek.

 

7- Şehit ve gazi yakınlarına yönelik hizmet veren kurumlara ve sivil toplum örgütlerine rehberlik yaparak uygulama sonuçlarını karşılaştırmak, ihtiyaç ve sorunlarını belirlemek, çözümü yönünde gerekli çalışmaları yapmak.

 

8- Şehit ve gazi yakınları arasında iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek.

 

9- Şehit yakınları ve gazilere yönelik yardım kampanyalarına ilişkin usul ve esasları belirlemek, istismar amaçlı girişimlere karşı ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü önlemi almak.

 

10- İlgili mevzuatı çerçevesinde şehit ve gazi yakınlarının öncelikli istihdamına yönelik uygulamaları koordine etmek.

 

İletişim: Tunus Caddesi No:22 Çankaya/ANKARA

Tel: (0312) 422 56 90

Fax: (0312) 417 10 68

E-posta: sehitgazi@aile.gov.tr

 

 

Haberle İlgili Fikir Alışverişinde Bulunmak İçin Tıklayınız

Yorumlar

Yorumlar