Bitlis Şehit Aileleri Derneğinden 2.İş Hakkı Yönetmeliği De | Gazi TV

Bitlis Şehit Aileleri Derneğinden 2.İş Hakkı Yönetmeliği De

Bu haber 14 Aralık 2012 - 17:45 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Bitlis Şehit Aileleri Derneğinden 2.İş Hakkı Yönetmeliği De

2. iş hakkına ilişkin yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama yönetmeliğini ile ilgili değerlendirmemizde;

 

                Özelikle Doğu illerimizde genç yaşlarda evlilikler olduğundan dolayı şehitlerimizde evli gençlerden oluşmaktadırlar, Maalesef çok üzücüdür ki uygulama da yaş haddi sayısal olarak belirtilmemiş olsa bile (65) yaş dile getirilmektedir.


                Buda yaş haddinin 65 olmasından dolayı çok sayıda şehit çocuğunun mağdur kalması demektir ki, 40 ve üzeri şehitlerimizin kardeşlerinin birçoğu bu iş hakkının en az çocuğu 5 ile 10 kişiye varan şehitlerimizin çocuklarına devretmek istemektedirler çoğu şehit kardeşleriyle yaptığımız sözlü görüşmelerimizde biz bu yaştan sonra devlet dairesine girip ne yapacağız çoğumuzun okuryazarlığı da yok olanlarda sadece okur yazar belgesi olanlardır ki onlarda sadece resmiyete sadece bir belge sahibidirler. Ama gerçekte de okuma yazmaları yok denecek gibiler şayet bu durumda olan 40 yada 64 yaşındaki bir kişiden Devletimiz nasıl bir verim beklemektedir, diğer tarafta 20 ve 35 yaş arası en az lise mezunu birden çok şehit çocuğu durur iken ben gözlerinin içine bakarak hiç bilmediğim bu yaşıma kadar öğrenmediğim bir işe gitmem çok abes kaçar ve vicdanen de şehit olan kardeşim gözlerimin önüne geldiğinde bunu yapamam bunun hesabında veremem. Sözüm bekar şehidi olan kardeşlere değil sözüm evli olan şehitlerimizin kardeşlerine kendinizi o şehidin çocuğunun yerine koyarak hareket ediniz ve birkaç şehit kardeşi böyle olmasını istedi diye bütün şehit kardeşleri bu hakkı istiyor diye bir kayide yoktur diyen bir çok evli şehit kardeşi görüyorum bu çıkan yönetmenlik hem şehit kardeşlerini hemde şehit çocuklarını üzmüş ve acılarını kat kat artırmıştır. Keşke bu konuda daha çok bir hasiyet gösterilmiş olunsaydı diye düşünüyorum.


            Bir diğer konuda eğitim durumu tam bir karmaşa eğitim durumu yani uygulama yönetmenliğinde belirtilen ‘‘ eğitim eksiklikliği’’ ‘in den kasıt nedir,  hiç okuma yazması yokmu  yada  belgeli mi belgesiz mi biliyorsunuz ki okur yazarlık belgesi almak 1 haftalık iştir resmiyete elinizde bir belge oluyor ama siz 1 haftada neyi öğrene bilirsiniz, ve bunun gibi sorunlar birde bunu şehit aileleri okuma yazması olmadığını ibraz edecekler. Noter yoluyla mı, şahit yoluyla mı yada valilik hak tespit komisyonu kararıyla mı gibi soru işaretleri çok fazla durumda.


            Uygulama yönetmenliğinde belirtilen ‘‘sabıkası’’ terimin bir netlik içinde olmadığı görülmektedir. Sabıkası derken bir ekmek çaldığı için 6 ay sabıkası oluşan mı yoksa ağır suçlardan doğan sabıklar mı bunun bir açıklığa kavuşturulması gerekmektedir insanların kafalarında sürekli acaba soru işareti bırakılmaktadır.


            Uygulama yönetmenliğinde belirtilen ‘‘görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunması’’ denilmektedir ancak bu diğer engel durumlarından söz edilmemektedir ve bir şehit çocuğunun sorusu burada dile getirmek istiyorum 45 yaşında ağır özürlü raporu olan ve evde bakıma muhtaç olduğundan evde bakımı yapılan amcası bu iş hakkına sahip mi ?


Uygulama yönetmenliğinde belirtilen ‘‘Halen bir kamu kurum ve kuruluşunda memur, sürekli işçi veya sözleşmeli personel olarak çalışanlar.’’ Denilmekte fakat bunlardan emekli olmak denilmediğinden 57 yaşında emekli olan biri örneğin bu haktan yararlana biliyor mu, en önemlisi doğu da çok sorulan sorulardan ve merak edilen bir konu köy kurucuları bu haktan yararlanabiliyorlar mı bir çok şehidimizin kardeşi halen geçici veya gönüllü köy kurucu olarak görev yapmakta veya emekli olmuş bunlarla ilgili bir çalışma söz konusu mu şehitlerimizin çocuklarının amcalarının %90 nı köy kurucu olarak görev yapmakta ve bu hakkı kullanmak istemiyorlar şehit çocuklarına vermek istiyorlar bu konuda ivedi bir genelge ile çalışma yapılmasını gerekmektedir.


            Söz konusu uygulama yönetmenliği açık ve net olması gerektiği şehit ailelerimize şartsız yardımcı olunması hususunda gereğinin yapılması talep ediyoruz bu çözümsüzlüğün acilen giderilmesi gerekmekte çok mağdurumuz var Allah yar ve yardımcımız olsun…                                                                                                        Seyfettin APAK

                                                                                                Yönetim Kurulu Başkanı


Yorumlar

Yorumlar