Bitlis Şehit Aileleri Derneği Talepleri İletti | Gazi TV

Bitlis Şehit Aileleri Derneği Talepleri İletti

Bu haber 27 Aralık 2012 - 13:35 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.
Bitlis Şehit Aileleri Derneği Talepleri İletti

Bitlis Şehit Aileleri Derneği tarafından Ankara’da devlet büyüklerimize iletilen talep listesi aşağıda sunulmuştur.

 

ŞEHİT VE GAZİ DERNEK BAŞKANLARI İLE TEMSİLCİLERİN KATILIYMLA 19–20–21.12.2012 TARİHİLERİ ARASINDA ANKARADA YAPILAN GÖRÜŞMELER, SORULAR VE TALEBLER AŞAĞIDA SUNULMUŞTUR 


İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA SORULAN SORULAR.


11 ARALIK 2012 TARİH VE 2894 SAYILI YÖNETMENLİKLE İLE İLGİLİ SORULAR


Soru 1 ‘’ 3713 sayılı Kanunun 21 inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamına girenlerden şehit olanların eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin; şehidin anne, baba ve kardeşi bulunmaması, bulunmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında hali hazırda çalışıyor olmaları veya yaş haddi dolayısıyla bu kadrolara atanma imkânlarının olmaması hallerinde eş veya çocuklarından toplam iki kişinin; şehidin eş veya çocuğunun bulunmaması, bulunmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında hali hazırda çalışıyor olmaları veya yaş haddi dolayısıyla bu kadrolara atanma imkânlarının olmaması hallerinde anne veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin, anne veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişinin, ‘’ Denilmektedir.


Buna İstinaden kamu kurum ve kuruluşlarından Emekli Olanlar da bu haktan yararlanacaklar mı, yoksa hak sahibi sayılmayacaklar mı buna özel sektörden emekli olanlarda dâhil mi?


Yaş Haddi 65 diye dile getirdi fakat 45 yaşında olan bir şehit kardeşi bu hakkı kullanmak istemiyorsa ve şehidin çocuğuna vermek istiyorsa ne yapılması gerekiyor. 


Kamu kurum ve kuruluşlarında Çalışan şehit kardeşleri ve şehit çocukları kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştıklarını hangi yolla belirleyeceklerdir.


Soru 2 ‘’Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olan siviller ‘’ Denilmektedir. 


Buna istinaden bu durumda olanlar nasıl tespit edileceklerdir. Herkesin olay yeri tutanağı elinde mevcut bulunmamaktadır. Daha çok doğu bölgelerinde sivil şehit bulunmaktadır,  bunların sayısı ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı ve tam sayıları bilinmediği bilinmektedir kimlerin bu haktan yararlanması beklenmektedir.


Soru 3 Yönetmenliğin 7 maddesi yer alan ‘’ 

c)Aşağıda sayılanların iş hakkını kullanma imkânı bulunmadığından, bu kişiler iş hakkını kullanma açısından hak sahibi sayılmazlar‘’ Denilmekte ve sırasıyla ‘’ Yaşı, sabıkası, eğitim eksikliği ve görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunması nedeniyle kamu görevine atanma imkânı olmayanlar. ‘’


        a) Sabıkası ibaresinden kasıt ağır suçlar veya yüz kızartıcı suçlar mı yoksa herhangi bir suçtan 6 ay fili olarak ceza almış kişilerden mi oluşuyor. 


        b) eğitim eksikliği ibaresinden kasıt ne denilmek istenmiştir. Okuma yazması ve belgesi hiç olmayanlar mı veya beli bir kademede olanlar mı bu haktan yaralanamaz.


           Örnek: sadece okuma yazma belgesi sahibi bir kişi bu haktan yararlanır mı?


                        Doğu bölgesinde 40 yaşının üstü şehit kardeşlerinin çoğunun okuma yazma belgesi dahi yok veya sadece köy kurucusu olmak için gece okullarından okuma yazma belgesi alan ve hiç okuma yazmaları bulunmayanlar var. Okuma yazması olmayanların yakınları iş hakkını kullanmak isteyenler bunlardan hangi yolla eğitim durumlarının olmadıklarını gösteren resmi nitelikte olan bir belge alacaklardır. Noter aracığıyla alınacak okuryazar değildir beyanı olabilir mi?


          c) Engel durumu sadece akli dengesi yerinde olmayanlar için mi yoksa evde ağır engeli raporu olan ve bakıma muhtaç olan şehit anne, baba ve kardeşleri ile şehit eşi ve çocukları bu durumda ne yapacaklar. Veya bunların yakınları nasıl bir yol izleyecekler.


Soru 4 Şehidimizin Eşi başka bir insanla resmi nikâh ile evlenmiştir. Buna istinaden birinci iş hakkında şehidin kardeşi kullanmış ve şehidimizin eşinden başka çocuğu yok ise şehidimizin kardeşi hak sahibi sayılır mı? Bu durumda olanlar ne yapacaklardır.


Soru 5 Doğuda çok yaygın olan gönüllü, geçici ve kadrolu köy kurucuları hangi statüye giriyor bunlar hak sahibi olarak başvura biliyorlar mı yoksa kamu görevlisi sayılıyorlar mı?


Soru 6 Hak Sahipliği komisyonu her ilde var mı? Yok, ise ne zaman oluşturulacak ve bu oluşumda şehit ve gazilerimizi en iyi tanıyan şehit ve gazi dernek başkanları da görev alabilirler mi? 

   

Soru 7 Uygulama yönetmenliğinin çıkmasına istinaden başvuruda bulunan bir hak sahibine en geç ne kadar bir süre içerisinde geri dönülmektedir.


Soru 8 İş hakkına müracaat eden şehit yakınlarına verilen 0312 419 50 07 nolu telefon ve diğer numaralı hatların yoğunluğu göz önünde bulundurularak herhangi bir çağrı merkezi veya bilgi verilebilecek telefon hattı açtırmayı hedeflemekte misiniz?


Soru 9 Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan illerde genç yaşta askerliğe gitmiş ve yoğun kış şartları nedeniyle resmi nikâh yapamayan birçok şehit ailesi bulunmaktadır. İş hakkına müracaat etmek isteyen şehit eşleri ve çocuklarına nasıl bir işlem yapmayı düşünmektesiniz.


Soru 10 Yurt dışında yaşayan ve iş hakkını kullanmak istemeyip diğer aile fertlerine feragat verdiği halde neden kabul edilmemektedir?


Soru 11 Anne baba kardeşler arasında feragat hakkının bulunması, eş çocuklar arasında feragat hakkının bulunması aile içinde eş ve çocuklar ile amca ve dedelerinin arasında bir problem ortaya çıktığı görülmektedir. Bu amaç ile Feragat hakkının Tüm iş hakkı sahipleri arasında kullandırılmaması neye göre düşünülmüştür. Bilahare 1.iş hakkının kullanımında Aile fertlerinin tüm bireyleri arasında feragat usulü uygulanmıştır. Bu Şekilde bir Yönetmenlik Aile arasında büyük mağduriyetler ve sıkıntılar oluşmuştur. Çıkarılacak bir genelge ile durum düzeltilebilir mi?


Soru 12 Uygulama Yönetmenliğinde tespiti yapılan eksiklik ve belirsiz olan bazı kelimeleri Kamuoyu ve şehit yakınlarının anlayabileceği şekilde ilan etmeyi planlıyor musunuz?


Soru 13 6353 sayılı yasanın tasarısının Sayın Başbakan Recep Tayip ERDOGAN tarafından açıklandığında 2.iş hakkının şartsız verileceği defalarca yayınlanmış ve yasa tasarısının kabul gördüğü TBMM Gündeminde birçok milletvekili tarafından açıklanmıştır. Bu sözlere istinaden durumun bu kadar karmaşa içerisine neden getirilmek istendiği anlaşılamamıştır.


Uygulama yönetmenliğinin 


 MADDE 17 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Bakanlık yetkilidir.


Sayılı madde ile bir genelge hazırlanıp şehit çocuklarının ve kardeşlerinin mağduriyetinin giderilmesini sağlamayı düşünüyor musunuz?


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ve AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA YAPILAN TALEPLER


TÜRKİYE GENELİNDEKİ ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZİN TALEPLERİ


Şehit Aileleri, nin Talepleri

 

1: Şehit Yetimlerinin iş hakkının tamamına verilmesi.

2: Şehit Yakınlarının iş hakkının kullanımında feragat verilmesi.


2330 sayılı Kanunda bulunan Gazilerin Talepleri.

 

1: Sakatlık derecesine bakılmaksızın 15 yılsonunda emeklilik hakkı tanınması.

2: Alınan maaşlarda artış sağlanması.

3: 2. iş hakkı verilmesi.

4: Madalya maaşı verilmesi.

5: Sağlık giderlerinden katılım payının kaldırılması. 

6: Öğrenim ve Tütün ikramiyesinin arttırılması.

 


5434/45 sayılı Kanunda bulunan Ordu Vazife Malullerinin ve Vazife Şehit Aileleri, nin Talepleri.

 

1: Gazi ibaresi verilmesi.

2: Konut kredisi verilmesi.

3: İş hakkı verilmesi.

4: Alınan maaşlarda artış sağlanması.

5: Sağlık giderlerinden katılım payının kaldırılması. 

6: Sakatlık derecesine bakılmaksızın 15 yılsonunda emeklilik hakkı tanınması.

7: Öğrenim ve Tütün ikramiyesinin arttırılması.

 

Malul Sayılmayan Gazilerin Talepleri.


1: Terörle Mücadelede Sakatlık Derecesi bulunan Malul Sayılmayan Gazilerin 2330 sayılı Kanuna alınması.

 

Yukarıda belirtilen maddelerin camiamızın sorunlarını çözeceğine ve bizleri daha iyi yaşam seviyesine kavuşturacağı inanmaktayız. 


Türkiye Şehit Yakınları ve Gazileri Adına Talepte Bulunan Dernek Başkanları ve Temsilcileri:


Bitlis Şehit Aileleri Derneği Başkanı Seyfettin APAK

Kırşehir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Sarıca

Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Ziya SÖZEN

Ankara Çubuk Şehit Aileleri Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Bey

Hakkâri Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yardımcısı Uğur KAYA

Çanakkale Şehit Aileleri Derneği Başkanı Gülşen UZ


Çok Sayıda Değişik İllerden Katılan Dernek Temsilcilerine ile Şehitlerimizin ve Gazilerimizin Sesi olmaya çalışan gazihaber.com,sehitvegazihaber.com,optimushaber.com ve burada adını yazamadığım birçok şehit ailelerimizi ve gazilerimizi bilgilendiren haber sitelerinin sahiplerine Tüm Şehit Yakınırımız ve Gazilerimiz Adına sonsuz TEŞEKKÜR Ederiz…


                                                                                  Seyfettin APAK

                                                                           Bitlis Şehit Aileleri Derneği

                                                                            Yönetim Kurulu Başkanı


Yorumlar

Yorumlar