Bir Mağduriyet Örneği Daha | Gazi TV

Bir Mağduriyet Örneği Daha

Bu haber 09 Ocak 2013 - 12:02 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Bir Mağduriyet Örneği Daha

Ordu Vazife Malulü Sn. Hikmet KANLI’nın sitemize iletmiş olduğu 17 yıl sonra emekli edilişi ve geriye dönük hiç bir hak talep edememiş olmasına ilişkin içler acısı mesajını sizler için yayımlıyoruz.

   “Merhaba, terhisli izne giderken geçirdiğim trafik kazası sonucu askeri hastanelerde yaklaşık bir yıl gördüğüm tedavi ve ameliyatlar, üç aylık hava değişimi sonrası baston yardımıyla gittiğim askerlik şubesinde, ayağa kalkmışsın haline şükret, bundan sonra yapılacak bir şey kalmadı diyerek, elime de sağlık kurulu ön raporunu vererek tabir caizse başlarından savdılar.

 

   Yani 1,5 yılı geçirme, ön raporla olmaz, kesin işlemli sağlık kurul raporunla emekli sandığına başvur demediler… 

 

   Hak arama cahilliği içindeki büyükleriminde yetersizliği dolayısıyla yaklaşık 16-17 yıl maddi, manevi ve sağlık yönünden mahrumiyetlerim oldu. İdarenin göndermesi gereken kesin işlemli raporu, yaklaşık 18 yıl sonra ikamet ettiğim İzmir’den yabancı şube olduğu için etrafımdaki yakınlarımdan borç alarak yollara düştüm, Konya-Beyşehir askerlik şubesinden nerdeyse parçalanmaya yüz tutmuş kesin işlemli raporu aldım, diğer hastane ve askeri belgelerle başvuruda bulundum. Yaklaşık iki yıl yazışmalar sonucu ordu vazife malulü olarak emekli edildim.

 

   Emekli olduktan sonra geriye dönük haklarımın tazmini için AYİM’de dava açtım, ”kesin işlemli sağlık kurul raporunu tarafıma zamanında göndermeyen idarenin zaman aşımına sebep olmasına rağmen,davayı zaman aşımı yönünden reddederek, yargılama giderlerini de benim üzerime bıraktılar. AİHM’de dava açtım aynı gerekçeyle reddedildi. Allah’tan onlar dava gideri almadılar.

 

   Uzattığımın farkındayım, uzun yıllara dayanan mahrumiyet ve haksızlıklarında uzun olması kaçınılmaz oluyor. Hukuki ve insani manada anlattklarımı anlayan olmadı mı desem, anlaşılmak istenmedi mi desem, yoksa ben mi anlatamadım bilemedim… Ben geriye dönük haklarımı alamadım, mevcut durumuma şükretmekten gayri yapılacak hiç bir şey kalmadı, naçizane bu trajik durumu birde sizlerle paylaşmak istedim.Yazdıklarımın belgelere dayandığını da bildirmek isterim. Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu hakkın hukukun tecelli ettiği bir yaşam diler, saygılar sunarım.

 

                                                                                          Hikmet KANLI

                                                                                          Ordu Vazife Malulü

Yorumlar

Yorumlar