Bekar Şehitlerin Aileleri Dışlanmasın! | Gazi TV

SON DAKİKA

Bekar Şehitlerin Aileleri Dışlanmasın!

Bu haber 28 Şubat 2012 - 15:08 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Bekar Şehitlerin Aileleri Dışlanmasın!

Türkiye gazetesi yazarı Behçet Fakihoğlu’nun serbest kürsü isimli köşesinde okurlarıyla paylaştığı yazı.

 

 

Bekâr şehitlerin aileleri dışlanmasın!
 

2009 yılından beri yetkililer tarafından defalarca açıklama yapılarak, şehit yakınlarına ikinci iş hakkı konusunda çalışma yapıldığı müjdesi verilmişti.

 

İlk olarak 01.09.2011 tarihinde Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç; “Hükümet olarak şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkmak istiyoruz. Eşleri, çocukları varsa yokluk çekmesinler diye maaş bağlamaya çalışıyoruz. İkramiye veriyoruz. Belki çocuklarından bir tanesine iş imkanı veriyoruz. Bunları artıracağız. İkinci bir evlada iş imkanı konusunda çalışıyoruz. Önümüzdeki bütçeye bunu koyacağız inşallah. Çünkü bu bize yük değil, bir görev. Bütün devlet dairelerinde de mutlaka gazilerimiz ve onların bakmakla yükümlü oldukları için imkanlarımız olacak” şeklinde bir açıklama yapmıştı.


Son olarak, 16 Kasım 2011 günü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Rixos Otel’de düzenlenen “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Sosyal Yardım Programı Toplantısı”nda Başbakanımız tarafından şehit ailelerine ikinci iş hakkı müjdesini verilmişti. O toplantıda, Sayın Başbakanımız “Önümüzdeki günlerde inşallah, terör şehitlerine malum bizim desteğimiz var. Ve aileden daha önce bir kişiyi, birinci derecede yakınlığı olan bir kişiyi işe alıyorduk, şimdi onu inşallah ikiye çıkarıyoruz” şeklinde açıklama yapmıştı.


Yukarıdaki açıklamalara rağmen, yasa tasarısını hazırlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki yetkililerle telefonla görüştüğümüzde, “Şehidiniz bekârsa hiç aramayın. 2. iş hakkı sadece evli şehitlerin ailelerine verilecek. Bekâr şehitlerin ailelerine 2. iş hakkı yok” denerek, bizi şaşırtan bir bilgi verdiler.


Bu bilgiyi yasa taslağını hazırlayan bir yetkili verdiği için doğru olarak kabul ediyorum. Eğer yasa bu şekilde meclisten geçerse, %80’i bekâr olan şehitlerin ailelerine haksızlık olmayacak mı? Şehitlerimiz arasında evli bekâr ayırımı olmasın. 2. iş hakkından bekâr şehitlerin birinci derece yakınları da yararlanabilsin. Lütfen bekâr şehitlerin aileleri adına 2. iş hakkıyla ilgili olarak haksızlığa ve eşitsizliğe izin vermeyin.


Peki şehit bekârsa ne olacak? Bekâr şehit ailelerinin suçu ne? Bekâr şehit olanların aileleri neden hak kaybına uğruyor?


2. iş hakkıyla ilgili olarak şehit ailelerini ümitlendirip bekletmek, hepimize ciddi acılar veriyor. 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile verilen iş hakkının iki kişiye çıkarılması, bu konudaki beklenti ve talepleri, kısmen de olsa karşılayabilecektir. Bunun için herkesin daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Bu konuda birçok kanun teklifi olmasına rağmen, bunların bir türlü hayata geçirilememiş olmasını anlayamıyorum. Şehit ailelerinin beklemeye alınmasını kabul edemiyorum. Onlarla ilgili yasalara öncelik verilmesini bir vefanın yansıması olarak görmek istiyorum.


Şu an için şehit yakınları ile ilgili ikinci kişiye iş hakkı verilmesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan bir yasa tasarısı olduğu söyleniyor ama net olarak açıklanan, ortaya çıkmış somut bir ilerleme yok.


Şehit kardeşi olarak şehit ailelerine verilecek olan 2. iş hakkıyla ilgili yasanın meclisimizden bir an önce çıkarılmasını ve şehitler arasında evli bekâr ayırımı yapılmamasını bekliyorum. Bekâr şehitlerin kardeşleri de bu 2. iş hakkından yararlanabilsin.


Şehit ailelerinden ikinci kişiye iş hakkı Sayın Başbakanımızın müjdesidir. Devletin, şehidin emanetlerine eşit şekilde sahip çıkması gerekmiyor mu? Acı bir, gözyaşı bir, vatan uğruna feda edilen hayat bir iken, verilen haklar konunda bu ayırım neden?
Dilek Sunal (şehit kardeşi)

Kaynak: türkiyegazetesi.com


Yorumlar

Yorumlar