'Bedelli'nin geliriyle gazi evleri onarılacak | Gazi TV

SON DAKİKA

‘Bedelli’nin geliriyle gazi evleri onarılacak

Bu haber 21 Ağustos 2012 - 15:37 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

‘Bedelli’nin geliriyle gazi evleri onarılacak

Bedelli askerlikten toplanan yaklaşık 2,2 milyar lira ile şehit yakınları ve gaziler için gerçekleştirilecek sosyal projelerin detayları belli oldu.

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gerçekleştireceği çalışmalar arasında gazilerin ev ortamlarının yenilenmesi de bulunuyor. Yoksul durumda olan, kötü şartlarda yaşayan gaziler tek tek tespit edilerek, evlerinin onarımları gerçekleştirilecek. Türkiye ve dünyada yer alan Türk şehitliklerinin onarımı ve yeni şehitlikler yapılması bedelli gelirlerinden en çok kaynak aktarılacak alanı oluştururken, söz konusu parayla şehit yakınları ve gazilerin yaşadığı problemlerin de çözüme kavuşturulması amaçlanıyor. Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığınca bedelli gelirinin aktarılacağı temel ihtiyaç alanları belirlendi. Yaklaşık 10’un üzerinde projenin gerçekleştirilmesi kararı alınırken, alt yapısı tamamlanan ve bayram sonrasında hayata geçirilecek olan diğer uygulamalar şöyle:

   GAZİLERE “KAMPUS ” GİBİ TESİS : Bedelliden gelen gelirin bir bölümüyle üç ana şehirde dev sosyal merkezler yapılacak. Buralar şehit yakınları ve gazilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği “kampus” biçiminde tesisler olacak. Her ilde bir “gazi evi” de açılacak.

   YALNIZ GAZİ ÇOCUKLA MORAL BULACAK: Psikolojik sorunlar yaşayan, yalnızlaşan gazilere sosyal hayata adapte olacağı “iş” modeli çıkarılacak. Bu modelde gaziler çocuk ve gençlerle bir araya gelecek.

   ÇANAKKALE FİLMİ ÇEKİLECEK: Çanakkale konulu büyük bir prodüksiyona imza atılacak. Çekilecek sinema filmine Aile Bakanlığı destek verecek.

   SARI KAMIŞ’TA ÇANAKKALE MODELİ : Aile ve Kültür Bakanlıklarının ortak çalışmasıyla Kars Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin askerin anısına tıpkı Çanakkale’deki gibi açık alanda büyük bir şehitlik inşa edilecek.

 

   Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/08/21/bedellinin-geliriyle-gazi-evleri-onarilacak

Yorumlar

Yorumlar