Bedelli Askerlik Hüsranı

Bedelli Askerlik Hüsranı

30/12/2012 0 Yazar: Gaziler Net
Bedelli Askerlik Hüsranı

…mevzu Şehit aileleri ve Gaziler ise bunun hesabını öbür tarafta veremezsiniz…

Bedelli askerlik uygulaması başlamadan önce, Devlet büyüklerimiz tarafından yapılan açıklamalarda, buradan elde edilen gelirin Şehit aileleri ve Gazilere harcanacağı söylenmişti.

  

Dün yayımlanan yönetmelikte çok ilginç bir tablo ile karşı kaşıyayız. Şöyle ki yönetmelikte bedelli askerlik yapmak isteyen yükümlülerin ödedikleri bedellerin, Bakanlık adına toplandığı hesap “özel hesap” olarak adlandırılmakta, bu hesaptan yapılacak olan ödemeler ise alt alta sıralanmaktadır. Bu ödemeler aşağıda sıralanmıştır.

  

YENİ UYGULAMA OLMAYAN VE ŞU ANA KADAR ZATEN DEVLET BÜTÇESİNDEN KARŞILANAN VE BU YÖNETMELİKLE BEDELLİ ASKERLİKTEN ELDE EDİLEN GELİR İLE FİNANSE EDİLECEK HARCAMALAR;

  

Bakıma muhtaç özürlülere özel bakım merkezlerinde ya da ikametgâhlarında verilen bakım hizmetlerinin bedelleri, 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahiplerine ek ödemeler ile eğitim ve öğretim yardımlarına karşılık olarak anılan Kuruma yapılacak ödemeler.

 

Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin okullara ve kurumlara erişiminin sağlanması için ücretsiz taşınması projesi kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde açılan özel hesaba aktarılan tutarlara karşılık olarak anılan Fon’a yapılacak ödemeler.

 

Kira yardımı ödemeleri.

 

65 yaş maaşı ödemeleri.

 

Faizsiz konut kredileri ödemeleri.

  

YENİ UYGULANACAK OLAN VE BEDELLİDEN ELDE EDİLEN GELİRLE FİNANSE EDİLECEK ÖDEMELER;

 

Özürlülere yönelik rehabilitasyon merkezleri ile özel eğitim okulları projelerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan ödemeler.

 

Yurt içindeki ve yurt dışındaki şehit mezarlarının ve şehitliklerin yapım ve bakımı için ihtiyaç duyulan ödemeler.

 

Şehit yakınları, gaziler, muhtaç er ve erbaş aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhil)’ne mensup vazife malûlleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malûllerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan diğer ödemeler.

 

 

 

Yukarıdaki tablo göstermektedir ki, 9 maddelik harcama kalemi içerisinde yalnızca 3 madde yeni harcama kalemleri olarak yer almış olup, diğerleri daha önceden zaten Devlet bütçesinden karşılanan harcamalardır. Bu giderlerin bedelli askerlikten elde edilen gelirle finanse edilmesinin nedenini anlamak mümkün değildir. Oldu olacak maaş ve diğer ödemeleri de bu kaleme dâhil etselerdi…

  

Yeni uygulama olarak görünen 3 maddede ise çok ilginç bir ifade yer alıyor. Bakın “Gaziler” demiyor… “Özürlüler”e yönelik rehabilitasyon merkezleri şeklinde ifade ediliyor… “Gaziler” ve “Özürlüler” kavramları arasındaki fark sanırım dikkate alınmamış…

 

 

 

Burada daha önceden de belirttiğimiz Şehit mezarları ile Şehitliklerin bakım ve onarımına Devlet bütçe ayıramayacak durumda olmalı ki, bu da bedelli askerlikten elde edilen gelirle finanse edilecek…

  

Son olarak, Şehit yakınları, Gaziler , Muhtaç er ve erbaş aileleri, Ordu ve Polis Vazife Malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin gerçekleşmesi için gerekli olan ödemeler şeklinde bir madde mevcut. Ancak ucu açık… Yukarıdaki anılan maddelerden bu maddeye ayrılabilecek gelir kalacağını şahsen pek sanmıyorum…

  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi web sayfası olan www.aile.gov.tr internet adresini ziyaret ettiğimizde Şehit aileleri ve Gaziler ile ilgili hiçbir proje ya da aktivite haberi ya da yazısı göremiyoruz. Sitenin en altında “İstek ve Öneriler” linki var ve http://dilek.aile.gov.tr/ adresine gidiyor. Maalesef bu sayfa da aktif değil… 

  

Kısaca belirtmek gerekirse; aslında her şey net olarak ortada görülüyor. Şehit ailelerine verilen 2. iş hakkında “feragat hakkı” uygulamasının yönetmelikte verilmemesi ve daha önceden bahsettiğimiz eksiklikler nedeni ile bir çok Şehit yetimi feryat ediyor. Bugün bu yönetmelik ile, Bedelli askerlikten elde edilen gelir hususunda bu zamana kadar oluşan beklentileri boşa çıkaracak şekilde, kamuoyunun yine yanlış yönlendirildiğini, aslında bu gelirin Şehit aileleri ve Gazilerden çok, Şehit Aileleri ve Gazilerin bütçe üzerindeki yükünü azaltmaya yönelik bir amaca hizmet ettiğini açıkça gözler önüne sermektedir.

  

Buradan belki okurlar ümidi ile Peygamber efendimizin hadis-i şerifini yeniden paylaşmak istiyorum; “İnsanları idare etmeyi üzerine alan bir kimse, kendini ve ailesini düşündüğü gibi yönettiği kimseleri düşünmedikçe kıyamet gününde cennetin kokusunu bile alamaz.” buyurmaktadır. (Buharî, Ahkâm 8).

  

Sn. Devlet büyüklerimize buradan seslenmek istiyorum. Allah rızası için Şehit aileleri ve Gazileri siyasete alet etmeyiniz. Bedelli askerlikten elde edilen geliri nereye harcadığınız önemli değil. Ancak bu uygulamayı çıkarırken basında sürekli olarak buradan elde edilen gelirin Şehit aileleri ve Gaziler için harcanacağı şeklinde ifadeler bu camiayı beklentiye sokmakta ve sonrasında böyle bir tablo ortaya çıkınca büyük bir hayal kırıklığı ortaya çıkmaktadır. Buradan kimseye akıl vermek haddimiz değil ama Allah rızası için yapmayacağınız ya da yapamayacağınız icraatların sözünü vermeyin. İnsanların umutları ile oynamayın… Bakın bunun bir vebali var, hele ki mevzu Şehit aileleri ve Gaziler ise bunun hesabını öbür tarafta veremezsiniz… Saygılarımla.

 

 

 

 

 

                                                                                        Hamit YILDIZ

 

                                                                                        Gazi J. Ütğm.

 

                                                                                        Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar