Balıkesir Ayvalık Rehabilitasyon Merkezinde Ropörtaj | Gazi TV

Balıkesir Ayvalık Rehabilitasyon Merkezinde Ropörtaj

Bu haber 24 Şubat 2013 - 20:40 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Balıkesir Ayvalık Rehabilitasyon Merkezinde Ropörtaj

Sitemiz Yazarlarından Gazi P.Çvş. Aşkın Polat’ın Gazi Ali Uykulu İle Ropörtajı

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız;  Adım Ali UYKULU  1974 Mersin doğumluyum 1996 yılında Hakkari ili Şemdinli ilçesi otluca komando tugayında askerlik görevini yaparken pkk  terör örgütü ile girilen silahlı çatışmada  yaralandım. Yaklaşık 2 sene süren tedaviler sonucu 5 operasyon geçirdim ve emekli sandığı tarafından 1997 de % 48 rapor alarak  5. derece olarak emekli edildim. Evliyim 3 çocuk babasıyı . Geçirdiğim ameliyatlardan dolayı çalışamıyorum iş hakkımı eşime verdim.


Sizi üzen bir olay oldu mu; Eşim  belediye otobüsüne binerken otobüs şoförü  babanızın otobüsümü kartınızı gösterip geçiyorsunuz demiş, bu olay sonucunda eşim ilgili kuruma dilekçe yazarak şikayetçi oldu. Soruşturma açılacaktı ama şoför daha sonra kendi geldi özür diledi ders olsun diye affetmeyecektik ama araya hatırlı dostlarımızı soktu bizde dilekçeyi geri çektik tabi bu olay ders oldu bizde bir daha böyle bir şeyle karşılaşmadık.


Şehit Aileleri ve Gazilerle ilgili dernekler hakkında düşünceleriniz nelerdir; Dernekler in çalışmalarından memnun değilim. Derneklerin görevi sadece şehit ailesini ve gaziyi yemeğe götürmek değildir. Bizim kanuni haklarımızla ilgilenmiyorlar yapılan yanlışlıklarla ilgili herhangi bir eleştiri veya protesto yapılmıyor dertlerimizi dinlemiyorlar ve ilgili yerlere iletmiyorlar. Ben kanuni haklarımı diğer gazi arkadaşlarımdan ve Gazi haber, Şehit Gazi haber ve Gaziler haber adlı sitelerden öğreniyorum başta siz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim.


Camianız için yeni çıkan yasalarla ilgili ne düşünüyorsunuz; 2012 yılı Haziran ayında çıkan yasalar yetersiz Şehit aileleri için 2. İş hakkı çıktı ama feragat hakkı denen bir sorun var Pozitif ayrımcılıktan bahsediyorlar ama bu hak gazilere çıkmadı. Sadece çocuklarımıza serbest seyahat kartı çıktığını söylediler ama buda yönetmelik yayınlanmadı diye SGK kartları vermiyor bekliyoruz. Sözde maaşlarımıza 320 TL. zam gelecekti maalesef 14 TL zam aldık.


Son olarak ne söylemek istersiniz; Hükümet yetkililerinden ricam bizimle ilgili yanlış beyanlarda bulunmamalarıdır, medyada 320 TL. maaş zammından bahsedildi komşularımız ve akrabalarımız bile “ooo ne güzel zam aldınız” diyorlar, insanlar yanlış yönlendiriliyor, bizler iyi temsil edilmiyoruz, çektiğimiz sıkıntılardan bahseden yok koşamıyorum ve yürümekte zorlanıyorum. Kanuni haklar çıkartılırken adaletli olunmasını istiyorum maaşlarımızın en azından sözleşmeli er maaşı kadar olmasını istiyorum. Yıllar önce verilen haklar yeni çıkartılmış gibi lanse edilip bizi kullanmasınlar. Bedelli askerlik yasası çıkartılırken şehit aileleri ve gazilere burada toplanan paradan dağıtacağız dediler bizi kullandılar maalesef yine kandırıldık kime güvenelim. Mehmetçik vakfının da 5. Ve 6. Derece de maaş alan bizleri de düşünerek yardımlarını arttırmasını ayrıca gazi olduktan sonra doğan çocuklarımıza da eğitim yardımı vermesini bekliyorum.


Yorumlar

Yorumlar