Bakana Yarım Kalan Talepler İletildi | Gazi TV

SON DAKİKA

Bakana Yarım Kalan Talepler İletildi

Bu haber 21 Ağustos 2012 - 15:40 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Bakana Yarım Kalan Talepler İletildi

Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, bayram kahvaltısında Konya’da şehit aileleri ve gazilerle biraraya geldi. Şehitgazi haber sitesi yöneticisi ve bir gazi olarak bende bu kahvaltıya katılma fırsatı buldum. Sayın Bakanımız Davutoğlu kahvaltıda bizlere yaptığı konuşmada, “Nasıl 100 yıl önce cephede 10 binlerce dedemiz, o onurlu mücadeleyi verdiler ve bu toprakları hiçbir zaman namerde terk etmedilerse, biz de bugün sadece bu toprakların birliği ve beraberliğini muhafaza konusunda değil, bu devletin inşallah güçlü bir küresel güç halinde geleceğe yürümesi konusunda da üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız” dedi.

 Şehitgazi haber sitesi yöneticisi bir gazi olarak; sayın bakanımızla yakınen konuşma fırsatı buldum ve güncel sorunlarımızı kendisine sözlü olarak anlatıp, yazılı olarak sunma fırsatıda buldum. Kamuoyunda yanlış bilinen kendisinide bizlere “seyyanen 320 TL zam verildiği düşüncesinde” olduğunu  öğrendiğimde, bu durumun basına ve kamuoyuna yanlış yansıtıldığını söyleyip, bunun dışında da yanlış bilinen bazı şeyleri iletebilme fırsatı buldum. 

 

Daha Önce Gazi ağabeyimiz Aşkın POLAT’ın Kardeş sitemiz Gazi Haber de yayınlamış olduğu ve bizlerin sorunlarını tam anlamıyla yansıtan yazısını ve eklediğim bazı tespitleri kendisine ilettim. Kendisi bu durumla yakınen ilgilenerek, takipçisi olacağını iletti. 

 

Kendisine sözlü olarak ilettiğim konular dışında,  ilettiğim yazılı metin aşağıdadır.

 

Bu Talepleri Lütfen Dikkate Alın!

 

6353 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda Şehit yakınları, Gaziler ve terör mağdurlarına ilişkin düzenlemeler yapılmış olup, Şehit aileleri, Gaziler ve Ordu Vazife Malulleri açısından bazı taleplerimiz noktasında kısmen çözüm sağlamıştır.

Fakat yapılan düzenlemeler eksik ve yetersizdir. Camianın geneline hitap etmesi ve ihtiyacın karşılanması için aşağıda çeşitli maddeleri içeren bir taslak hazırlanmıştır.

1. Ordu Vazife Malullerine faizsiz konut kredisi verilmesi. 

 

2. Ordu Vazife Malullerine iş hakkı verilmesi.

3. Ordu Vazife Malullerine elektrik ve su indirimi ile yüksek öğrenim harç ve ücretlerden muaf tutulması.

4. Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında yaşam koşullarına uygun olarak yeni düzenlemelerin yapılması.

5. Devlet Övünç Madalyası alanlara madalya Maaşı verilmesi.

GEREKÇE: Terör mağdurlarına verilen haklardan dolayı; Malul Gaziler ile aralarında bir fark kalmamıştır. Bu sebeple asıl sıkıntıyı çeken ve güney doğuda en ön saflarda mücadele edip canını ortaya koyan biz Gazilerin bir farklılığının olması gerekir.

6. Araç alımında ortopedik rahatsızlık ve rapor derecesine bakılmaksızın ÖTV ve KDV indiriminden tüm gazilerin faydalanması gerekir.

GEREKÇE: Yapılan anayasa değişikliği neticesinde eğer pozitif ayrımcılık olacaksa; doğumda veya geçirdiği kaza ve hastalık sonucu sakatlanma sonrasında % 40 rapor alan bir vatandaş ÖTV ve KDV indirimli araç alabiliyorsa, anayasa gereği hükümetin gerçekten pozitif ayrımcılık yaptığını göstermesi için tüm Gazilere derece ve ortopedik sakatlık farkı gözetmeden bu hakkı vermesi gerekir.

7. Gaziler ve Vazife Malulleri olarak % 40 rapor altında olanlarında erken emeklilik kapsamına alınmalıdır (gerekirse sakatlık derecesine göre kademeli olarak).GEREKÇE: Uzun süren tedaviler sonucu toplum içine girerken, İş ve normal yaşamlarında birçok psiko-sosyal sıkıntılar çekilmektedir. Çeşitli hükümetler tarafından belirli zamanlarda düzenlenen sakatlık dereceleri düşürülmüştür. Bu sıkıntıyı çeken yaklaşık 2500 civarında olan Gazi ve Vazife Malullerinin normal vatandaş gibi prim ve yaşa göre emekli olmaktadır. Hakk’ın yerine gelmesi ve pozitif ayrımcılık olacaksa erken emekliliğin sağlanması gerekir. 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık süresi.

8. Er gazilere de en azından uzman çavuş emsal maaş hakkının verilmesi. (Herhangi bir er hiçbir şey yapmasa teskere bırakıp uzman olabiliyor)

MSB Bakanı sayın ismet YILMAZ’ın cevaplaması için verilen soru önergesinde; 1984-2012 yılları arasında toplam 4008 kişi Gazi olmuştur. Bunlardan; 256 subay, 263 astsubay ve 401 uzman erbaş 2001 yılında çıkarılan yasa gereği emsal maaş almaktadır. 3088 kişi olan er/erbaş ise bu haktan yararlanamamaktadır.

GEREKÇE: Subay ve Astsubaylar muvazzaftır, onlara diyecek bir şey yok zaten derneklerde genellikle başkan ve başkan yardımcısıdırlar sayıları az olduğu için bu hakkı aldılar, Subay gazi sayısının içinde Asteğmenlerde var onlarda aylık olarak Yüzbaşı maaşı almaktadırlar, oysa asteğmenlerde muvazzaf değil onlarda 12 ay görev yapan teskere bekleyen yedek subaylardır. Uzman onbaşılar ve Uzman çavuşlarda muvazzaf değildir, onlarda sözleşmelidir,1 veya 2 yıllık sözleşme imzalarlar kurallara uyarlarsa ve üst amirleri yeterli olan karne notunu verirse tekrar sözleşme yaparlar yoksa kurumla ilişikleri kesilir, gazi uzmanlarda emsal maaşı olarak görevdeki uzmanlarla aynı maaşı almaktadır.

Biz malul gaziler olarak emsal maşı alamıyoruz gerekçesi yok rütbeliler görevdeki akranlarının emsal maaşını aldığı halde biz emekli olmuş bir devlet memuru maaşı ortalama 1200 TL almaktayız, bizim emsalimiz emekliymiş oysa lise mezunu çavuş olan bir asker teskere sonrası uzman oluyor. Bırakın uzmanlığı lise mezunu ve güneydoğuda askerlik yapanlara sınavsız mülakatla polislik imkânı verilmişti.

Biz ise ne görevdeki polisin aldığı ne uzman çavuşun aldığı parayı nede göreve devam eden ilk veya ortaokul mezunu bir devlet memurunun aldığı kadar bile maaş alamıyoruz, emsal maaş la ilgili yapılan bu uygulamada er ve erbaşların yanlış ve haksız bir statüye tabi, tutulması hem insan haklarına hem de anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır bu haksız uygulama ya biran önce son verilmelidir.

Gazi er ve erbaşlara en mantıklı olan kıyas örneği erlere uzman onbaşı maaşı erbaşlara da uzman çavuş maaşıdır. Devletimiz Subay, Astsubay, Uzman erbaş toplam 920 kişiye emsal maaşı veriyor, neden sayısı 3088 gibi abartılı bir sayısı olmayan ve maddi olarak bütçeye fazla yük getirmeyecek gazisine hakkı olan adaletli bir emsal maaşı vermiyor.

Anayasanın 61. Md. si der ki: Devlet, Harp ve Vazife Şehitlerinin Dul ve Yetimleriyle Malul ve Gazilerini korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.

 

Kaynak: www.sehitgazihaber.com

 

Yorumlar

Yorumlar