Aylıkta eşitlik sağlanacak mı? | Gazi TV

Aylıkta eşitlik sağlanacak mı?

Bu haber 15 Kasım 2013 - 15:22 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Aylıkta eşitlik sağlanacak mı?

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep ve Şanlıurfa’da bir araya gelen dernek şube başkanlarına şeref aylığında adaletin sağlanacağı yönünde taahhütte bulunulduğunu söyleyen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Zeynel Abidin Sezer, “Şehit ve Gazi Yakınları Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışma hakkında bilgiler verildi. İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Muharip gazilere verilen şeref aylığında ayrıcalıklı uygulamanın kaldırılıp, şeref aylığının tüm muharip gaziler için asgari ücret seviyesine çekilmesini umut ediyoruz. Sosyal güvencesi olan bir gazi, olmayana göre 300 TL daha az şeref aylığı alıyor. Bu eşitlenmelidir” dedi.

   Sezer, 5595 sayılı kanunda gerekli değişiklik yapılarak, şeref aylığı verilmesinde Sosyal güvencesi olan gazi, sosyal güvencesi olmayan gazi uygulamasının kaldırılarak, tüm gazilere 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan 30 günlük net asgari ücret tutarı esas alınarak şeref aylığı bağlanır’ hükmünün eklenmesi gerektiğini vurguladı. Gazinin vefatında ise şeref aylığının Gazi dul eşine yüzde 75’inin yerine tamamının verilmesi gerektiğinin altını çizen Sezer, ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in bu konuda bize sözü var. Hükümetimizin bu ve benzeri konulardaki taleplerimize olumlu bakacağını ve yasal düzenleme ile bizleri sevindireceğini umut ediyoruz” dedi.


   Bunun dışında yasada yer alacak bazı maddelerin ise sevindirici olduğunu belirten Sezer, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e ulaştırılan taleplerin büyük bir bölümü umut ediyoruz ki karşılanacak. Özellikle bazı maddeler çıkarsa büyük oranda rahatlayacağız. Örneğin 2985 sayılı kanun gereği TOKİ tarafından faizsiz konut kredisinin bizlere sağlanacak olması, yatalak hastaların evde tedavi edilecek olması ve kimsesizlerin bakımevine alınması, Kıbrıs ve Kore gazilerimizin vefatı sonrası eşine bağlanan maaşın eşi öldükten sonra kızına bağlanması ayrıca Şehit ve gazilerin eşine iş hakkının, anne veya babasını kapsayacak şekilde 2 yakınına da tanınması olumlu adımlardır” diye konuştu.

 

Kaynak: http://www.antalyahilal.com/aylikta-esitlik-saglanacak-mi.html

Yorumlar

Yorumlar