Askerlik Muafiyeti İle İlgili Soru Önergesi ve Cevabı | Gazi TV

Askerlik Muafiyeti İle İlgili Soru Önergesi ve Cevabı

Bu haber 13 Nisan 2013 - 11:59 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Askerlik Muafiyeti İle İlgili Soru Önergesi ve Cevabı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sn. Mesut DEDEOĞLU’nun Başbakan Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yanıtlanmak üzere askerlik muafiyetine ilişkin iletmiş olduğu soru önergesi ile Milli Savunma Bakanı Sn. İsmet YILMAZ tarafından iletilen yanıt aşağıda sunulmuştur.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,


   Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

   Saygılarımla.


                                                                          Mesut DEDEOĞLU

                                                                          Kahramanmaraş Milletvekili


   Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken, şehit olan askerlerin çocuklarına veya kardeşlerine tanınan isteğe bağlı askerlikten muaf uygulamasının polisler için de uygulanması istenmektedir.

   Bu bilgiler ışığında;


   1. Askerler yakınlarına uygulanan isteğe bağlı askerlikten muafiyet uygulaması polisler için de uygulanmakta mıdır?

   2. Şehit polislerin kardeşleri veya çocuklarına da isteğe bağlı olarak askerlikten muafiyet uygulamayı planlıyor musunuz? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

 


   KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ MESUT DEDEOĞLU TARAFINDAN VERİLEN 7/16127 SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİNİN CEVABI

 

 

 

 

 

   1111 sayılı Askerlik Kanununun 10’uncu maddesinin 9’uncu fıkrası; “Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken ölen, akıbeti meçhul kalan, hakkında gaiplik kararı alınan veya maluliyet aylığı bağlanmasını gerektirecek biçimde malul olanların;

 

   Baba ve annesinin müşterek olarak talep ettiği veya baba ya da annesinden biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri istekli olmadıkça silah altına alınmaz veya silah altında ise terhis edilir,

   Baba ve annenin müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silah altında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silah altında olan kardeşi yok ise veya silah altında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmaz.

   Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir” hükmü gereği muafiyet, halen mecburi askerlik hizmetini yerine getiren personeli kapsamaktadır. Bilgilerinize sunarım.


                                                              İsmet YILMAZ

                                                              Milli Savunma BakanıYorumlar

Yorumlar