Amerika ile görüşün!

Amerika ile görüşün!

07/01/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Amerika ile görüşün!

…Örgütün ağır darbe aldığı bir ortamda operasyonları durdurarak siyasi çözüm beklemek örgüte zaman kazandırmaktan öteye hiçbir amaca hizmet etmez…

PKK sorununu temelden çözümlemek ancak ve ancak arkasında yer alan güç odaklarını bitirmekle mümkün olabilir. Bunun dışında atılacak her adım boşlukta kalacak ve sonuç vermeyecektir.

 

***

 

Daha önceden kaleme aldığım “rant terörü” başlıklı köşe yazımda vurguladığım bir hususu burada yeniden hatırlatmak istiyorum;

 

“…yangından rant sağlayanlar, kazanımlarından asla vazgeçmek istemeyeceklerdir. Doğuda “kürt sorunu” diye bir şey yoktur. Rant sorunu vardır. Ayrıca öyle bir rant sorunu ki, tıpkı ipleri eli kanlı vampirlerde olan ve nasıl isteniyorsa o şekilde yön verilen bir kukla misali, ne isteniyorsa onu yapan bir taşeron örgüt ile karşı karşıyayız. Tek düşüncesi rant olan bu örgütün elebaşları için bulunduğu konumlarını koruma tek ana hedefleridir. Sorundan nemalananların sorunun çözümüne katkı sağlayacakları da asla beklenmemelidir. Kısaca belirtmek gerekirse; meselenin adına olsa olsa “Rant Terörü” diyebiliriz…”

 

***

 

Son yapılan operasyonlarda ağır darbe alan eli kanlı terör örgütü PKK’nın yeniden toparlanma sürecinde, sanki siyasi çözüme yatkınız mesajı vererek oyalama taktiğine girdikleri gün gibi ortadadır.

Burada aşikâr olan bir gerçek daha var ki, öldürmekle ve operasyonlarla bu sorun bitmedi ve bitmiyor…

Peki, kalıcı çözüm nedir? Bölücü başı ile görüşmeler yaparak bundan sonuç bekleyenler yanılıyorlar. Kalıcı çözüm sorunların asıl başlangıç noktasını,  yani öncelikle arkalarındaki güç odaklarının artık örgüte yardım etmekten vazgeçmelerinin sağlanması ve insanların kandırılmaları ve yönlendirilmelerine altyapı oluşturan “ekonomik temelli” zaaflarının bitirilmesi, bölge halkını iş sahibi yapacak projeler geliştirilmesi sorunun çözümünde çok büyük bir dinamik olacaktır…

Bugün bölücü başı ile görüşmek yerine, başta Amerika ve İsrail olmak üzere arkasındaki güç odakları ile görüşülmesi, yurt içinde ve yurt dışında para hareketleri takip edilerek maddi kaynaklarının bitirileceği çalışmalara imza atılması, örgütü kendiliğinden bitirecek bir etki gösterecektir.

 

***

 

Bunun yanında bölge halkının kazanılması için oraya görevlendirilecek Kaymakam, Vali, İlçe Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürleri vs.’nin mümkünse Kürtçe bilen, halkla ilişkilerde belirli bir yetkinliğe ulaşmış, halkın yeniden kazanılması için etkili olabilecek kişilerden seçilmesi, terörle mücadelede etkili bir rol oynayacaktır. Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar OKKAN’ı Şehit eden zihniyetin düşünsel temelinde halkı Devlet lehine kazanan bir yönetime tepki vardır. Kaos ve Devlet düşmanlığından nemalanan bir anlayıştan siyasi çözüm beklemek oldukça ütopik bir yaklaşım olacaktır.

 

Diğer türlü kandan beslenenlere bugün istedikleri bütün haklar verilse dahi bu yaklaşımlarından ellerinde olan rantı bırakmama pahasına vazgeçmeyeceklerdir. Şöyle ki,  açılım sürecinde 34 PKK’lının Habur’dan girişleri aslında çok şeyi ifade ediyor. Sözde pişman olarak sürece destek verdiklerini iddia eden teröristler kendi tek tip kıyafetleri ile haburdan giriş yaparken “pişman değiliz”, “önderliğimizin isteğini yerine getirdik” şeklinde ifadeleri, Kandil’den aldıkları emri harfiyen uyguladıklarını gösteriyor ki, Devletin iyiniyetli yaklaşımı eli kanlı canileri affetme boyutuna çıksa bile karşıdan çözüm için arpa boyu yol alınmayacağı aşikar olarak görülmektedir. O gün Haburdan giriş yapan eli kanlı teröristler, normal sivil kıyafetle giriş yapsalardı ve başları eğik “pişmanız” deselerdi belki de bugün açılım süreci çok daha farklı bir boyuta gelecek ve çözüme yaklaşılacaktı. Ancak bebek katili örgüt için sonul anlamda “çözüm” hedeflenmediğinden, asla çözüm odaklı yaklaşımlar sergilenmeyecek ve çözüme katkı sağlanmayacaktır.

 

***

 

Kısaca belirtmek gerekirse, bugün bölücü başı ile yapılan görüşmelerin aziz Şehitlerimizin ruhunu incitmekten ve kahraman Gazilerimizin psikolojisi ile oynamaktan öteye bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

 

 

Çözüm için yapılması gereken asıl çalışma, PKK’nın arkasında duran Devletlerle diplomatik görüşmeler yaparak onların desteğini çekmelerini sağlamak, gelir kaynaklarını bitirmek, bölge halkını iş sahibi yapacak maddi projeler geliştirmek, orada görevlendirilecek Vali, Kaymakam, Emniyet Müdürü vs.nin özenle seçilerek halkı kazanabilecek kişilerden olmasını sağlamak üzerinde yoğunlaşmalıdır. Örgütün ağır darbe aldığı bir ortamda operasyonları durdurarak siyasi çözüm beklemek örgüte zaman kazandırmaktan öteye hiçbir amaca hizmet etmez…

 

 

 

                                                                                   Hamit YILDIZ

                                                                                   Gazi J. Ütğm.

                                                                                   Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar