Amasra

2 min


0
Amasra
Rota Senin

Karadeniz’in küçük ve şirin bir tatil beldesi Amasra, denize doğru uzanan bir burun üzerine ve iki koy arasında kurulmuştur.

Amasra’ya giderken karşılaşacağınız ilk durak Bakacak Tepesi. Bu tepe, Amasra’yı tepeden görebileceğiniz bir yer. Yol üzerinde olması sebebiyle manzara molası vermek için ideal. Hatta mevsimine göre mısır, dut veya kestane alıp, manzara keyfiyle birlikte yemek mümkün.

Fatih Mehmet de 1460 yılında Amasra’yı fethetmeden önce Bakacak Tepesi’ çıkmış ve bizim de baktığımız bu manzaraya baktıktan sonra, Osmanlı şehzadelerinin talimiyle ilgilenen lalasına dönerek dünyanın göz bebeği anlamına gelen, hepimizin bildiği şu sözü söylemiş.

Lala, lala! Çeşm-i cihan bu m’ola?

Fatih Mehmet, doğa dostu Amasra’ya zarar vermemek için kalenin anahtarını ister ve ortalığı yakıp yıkmadan kalenin sahibi olur. Amasra’nın Fatih’ten önce de bir tarihi var. Kent ilk , Hititler veya Gasgaslar tarafından MÖ 12. yüzyılda kurulmuş. O dönemlerde ismi Sesamos kent, Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürmeye başlamasıyla Persli prensesin adı Amastris‘i almış.

Amasra’da yenir?

Amasra şehri, balığı ve salatasıyla ünlü. Amasra salatası, yaklaşık 20 çeşit malzeme kullanılarak ortaya çıkan lezzetli bir salata türü. Usta ellerden çıkan Amasra salatası, şekilli ve güzel desenli turpları ve havuçlarıyla diğer salata türlerinden ayrılmakta.

Amasra
Rota Senin


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Gaziler Net