Amasra | Gazi TV

Amasra

Bu haber 12 Temmuz 2013 - 9:20 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Amasra
Amasra
Rota Senin

Karadeniz’in küçük ve şirin bir tatil beldesi olan Amasra, denize doğru uzanan bir burun üzerine ve iki koy arasında kurulmuştur.

Amasra’ya giderken karşılaşacağınız ilk durak Bakacak Tepesi. Bu tepe, Amasra’yı tepeden görebileceğiniz bir yer. Yol üzerinde olması sebebiyle manzara molası vermek için ideal. Hatta mevsimine göre mısır, dut veya kestane alıp, manzara keyfiyle birlikte yemek mümkün.

Fatih Sultan Mehmet de 1460 yılında Amasra’yı fethetmeden önce Bakacak Tepesi’ne çıkmış ve bizim de baktığımız bu manzaraya baktıktan sonra, Osmanlı şehzadelerinin talimiyle ilgilenen lalasına dönerek dünyanın göz bebeği anlamına gelen, hepimizin bildiği şu sözü söylemiş.

Lala, lala! Çeşm-i cihan bu m’ola?

Fatih Sultan Mehmet, doğa dostu Amasra’ya zarar vermemek için kalenin anahtarını ister ve ortalığı yakıp yıkmadan kalenin sahibi olur. Amasra’nın Fatih’ten önce de bir tarihi var. Kent ilk olarak, Hititler veya Gasgaslar tarafından MÖ 12. yüzyılda kurulmuş. O dönemlerde ismi Sesamos olan kent, Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürmeye başlamasıyla Persli prensesin adı olan Amastris‘i almış.

Amasra’da ne yenir?

Amasra şehri, balığı ve salatasıyla ünlü. Amasra salatası, yaklaşık 20 çeşit malzeme kullanılarak ortaya çıkan lezzetli bir salata türü. Usta ellerden çıkan Amasra salatası, şekilli ve güzel desenli turpları ve havuçlarıyla diğer salata türlerinden ayrılmakta.

Amasra
Rota Senin

Yorumlar

Yorumlar