Akil İnsanlar | Gazi TV

Akil İnsanlar

Bu haber 03 Nisan 2013 - 22:17 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Akil İnsanlar

…gerçek bir çözüm hedefleniyorsa, sorundan asıl etkilenen kesimlerin söz sahibi olması ve sürece dâhil edilmesi büyük önem arz etmektedir. Terörden en büyük zararı gören Şehit aileleri ve Gazileri dışlayan ve görmezden gelen bir anlayışla çözüm arayışlarının bir yanı hep eksik kalacaktır…

Bu sıralar bakıyorsunuz bir akil insanlar heyeti belirlenmiş ve tam 62 kişiden ibaret olduğu belirtiliyor…

 

Nereden çıktı “akil adamlar” projesi?

 

Çıkış noktası 2007 yılına uzanıyor. Bölücü başı bu fikri ilk olarak Aralık 2007 ve Ocak 2008’de avukatları ile yaptığı görüşmelerde önerdi. Bebek katilinin, avukatları aracılığıyla ilettiği husus aynen şöyle:

 

“Akil adamlar komisyonu kurulmalıdır. Bu akil adamların kimlerden oluşacağı çok önemli. Ben sadece biz seçelim, bizim seçtiğimiz insanlardan oluşsun demiyorum. Devletin de seçeceği kişilerden oluşan bir komisyon olur. Demokratik ilkeler çerçevesinde taraflar arasında görüşmeler yapabilirler. Onların belirleyeceği esaslar çerçevesinde silahlar bırakılabilir. Bu komisyonun belirleyeceği esaslar çerçevesinde gerekli adımlar atılır. Bu yeni bir şey değil, aslında dünyada kullanılan bir yöntem. İrlanda’da, Kosova’da, Güney Afrika’da akil adamlar komisyonuyla sorunun çözümüne gittiler.Bu komisyona AB’den doğru da, Marti Ahtisari gibi ki özellikle onu öneriyorum, insanlar bulunmalı. Bunlar gelip burada benimle de görüşürler.”

 

  

Evet, İmralı canisi yıllar önce bu öneriyi getiriyor ve bugün gelinen noktada artık sanki o ne derse yapılır konumuna gelmişiz.

 

  

Nereden nereye… Artık bebek katilinin yazdığı çizdiği uygulanır olmuş.

 

  

Tasarlanan akil insanlar öyle bir heyet ki, onların belirleyeceği esaslar dâhilinde silah bırakılacakmış ve belirleyecekleri esaslar dâhilinde gerekli adımları atacaklarmış. “Gelip burada benimle görüşürler” ifadesine göre, yakında “akil insanlar” İmralı’ya gidip görüşme gerçekleştirirlerse şaşırmamak gerek…

 

  

Her ne hikmetse terör sorunundan en çok etkilenen ve çözümde hassasiyetlerinin dinlenilmesi büyük önem arz eden Şehit aileleri veya Gazilerden hiç kimse bu akil insanlar listesine alınmadı!

  

 

Kesin ve kalıcı çözüm hedefleyen, bu zamana kadar uğruna Şehitler verdiğimiz, Gazi olduğumuz değerlerden taviz verilmeyeceği noktasında konuşmalarında kat’i suretle teminat veren bir anlayış, neden akil insanlar içerisine mevcut süreci destekleyen ve memnun olan kişileri dâhil ederken, Şehit aileleri ve Gazileri dâhil etmez? Bu akil insanlar silah bırakılması sürecinde belirli kararlar alacak ve sürece yön verecekse, bunların içinde söz sahibi olması gerekenlerin en başında Şehit aileleri ve Gazilerin olması gerekmiyor mu? Bizim düşüncelerimizin hiç mi önemi yok?

 

 

Bir de bu akil insan arayışı da nereden çıktı? Halkın oylarıyla seçtiği, içlerinde gerçekten kendini yetiştirmiş, çok kaliteli kişilerin olduğu 550 Milletvekili dururken dışarıda akil insan arayışına çıkmanın anlamı var mı? 

 

  

Tamamen aynı düşünce ekseninde olan insanlardan müteşekkil bir akil insanlar topluluğunun, neyi tartışacağını ve hangi noktada buluşacaklarını tahmin etmek güç değil…  Ayrıca bu akil insanlar listesi referanduma götürülseydi kaç kişi evet derdi onu da çok merak ediyorum. Senelerdir sinema filmleriyle, eserleriyle, çalışmalarıyla halkın gönlüne taht kurmuş sanatçı ya da diğer tanınmış simaların akil insanlar listesine konulması ile süreçle ilgili yanılsama yapılabileceğini sananlar yanılıyorlar.

 

 

Unutmayın! “Eğrinin sonsuz çeşidi vardır ama doğru bir tanedir…” Eğrileri doğru olarak gösterebilmek için farklı yansıtıcılar kullansanız da o eğriliği gideremezsiniz. Birileri kral çıplak diyebilir endişesi ile gerçeklerden kaçmanın kime ne faydası olabilir? O halde, gerçekçi bir çözüm hedefleniyorsa, sorundan asıl etkilenen kesimlerin söz sahibi olması ve sürece dâhil edilmesi büyük önem arz etmektedir. Terörden en büyük zararı gören Şehit aileleri ve Gazileri dışlayan ve görmezden gelen bir anlayışla çözüm arayışlarının bir yanı hep eksik kalacaktır… 

 

 

 

 

                                                                                   Hamit YILDIZ

                                                                                   Gazi J. Ütğm.

                                                                                   Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar