Afyon Şubesi Faaliyetleri

Afyon Şubesi Faaliyetleri

23/01/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Afyon Şubesi Faaliyetleri

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyon Şube Başkanı Sn. İsmail KUMARTAŞLI, şube faaliyetleri ile ilgili bazı bilgiler verdi.

 

Patlama şehitlerine maaş bağlandı Kumartaşlı Tepki Gösterdi.

 

Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda bulunan mühimmat deposunda 5 Eylül 2012’de tarihinde meydana gelen patlamada şehit düşen 21 askerin yakınlarına şehit maaşları bağlandı
Afyonkarahisar’ı günlerce ülke gündeminin birinci sırasına yerleştirerek, tüm Türkiye’yi yasa boğan patlama, Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda meydana gelmişti. Patlamada şehit düşen 21 askerin şehit maaşları bağlandı. Bağlanan maaşların şehit hak ve maaşı olmdağınız ifade eden Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, bağlanan maaşların vazife malülü maaşı olduğunu anlattı. Vazife malullüğü maaşlarının şehit askerlerin bekar ve evli olmasına göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Kumartaşlı, “Şehitlerimizden 17’si bekar olduğu için sadece anne ve babasına ayrı ayrı 424’er TL’den toplam 848 lira maaş bağlandı. Evli ve çocuk sahibi şehitlerimizin eşlerine ise 1018 TL, çocuğuna ise 509 TL bağlandı. Evli çocukların anne babasına ise ayrı ayrı olmak üzere 336 TL bağlandı.” dedi.
Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na ait mühimmat deposunda meydana gelen patlamada 25 asker şehit olmuştu. Şehit ailelerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gönderilen yazıda şehitlerin ‘Görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit’ olduğu belirtilmiş, bunun ‘doğal afet şehitdi’ kavramı kamuoyunda tepki çekmişti. Görev şehidi tanımı yüzünden Terörle Mücadele Kanunu kapsamının dışında kalan 21 askerin ailelerine diğer şehit yakınları gibi haklar tanınmamıştı. Önceki gün ulusal haber ajanslarının Ankara’dan servis ettiği haberlerde ; Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından olaya ilişkin belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na 10 Ocak 2013 tarihinde ulaştırması üzerine SGK’nın, 11 Ocak 2013 itibariyle şehitlerin yakınlarına 1 Ekim 2012’den geçerli olmak üzere maaş bağladığı açıklanmıştı.Bağlanan maaşların vazife malülü hakları olduğunu belirten İsmail Kumartaşlı ise, ailelerin halen şehit haklarına ve maaşıha sahip olamadığını kaydetti.5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 45’inci maddesi gereği bağlanan vazife malülü maaşlarının bağlanmasının normal bir uygulama olduğunu ifade eden Kumartaşlı, “bu maaş bağlanması onların şehit sayılması ile ilgili bir hak değil. Bu sadece vazife malülü, dul ve yetim aylığı. Oysa biz Başbakanımız’ın açıkladığı gibi maaş, iş hakkı ve 0 faizli konut hakkı tanınması imkanların da bu şehitlerin yakınlarına verilmesini istiyoruz. Başbakanımız şehitlerimizin, terör şehidi gibi her haktan faydalanacağını söyledi. Ancak halen şehitlerimizin yakınlarına iş hakkı verilmedi. Anne ve babalarına ‘şehit yakını’ kimliği verilmeyecek. Biz şehitlerimizin tüm haklarının verilmesini istiyoruz. Ayrıca orada şehit düşen rütbeliler için de çok büyük hak kaybı var. Onlar için de Başbakanımızın söylediği gibi emsal aylığı bağlanması gerekiyor. Ancak şimdi geriye kalan yakınları bunun ancak yarısını alabiliyor” diye konuştu


 

AFJET TEN KUMARTAŞLI’YA MÜJDE İNDİRİM %75’İN ALTINDA OLMAYACAK

 

AFJET de şehit ve gazi için üzerine düşeni yapacak

 

AFJET A.Ş’nin Ocak ayı sonunda yapılacak yönetim kurulu toplantısında şehit ve gazi ailelerine yönelik indirim konusunu görüşülüp karara bağlanacak. Şirketin genel müdürü Yusuf Ulutürk, AFJET A.Ş’nin konu ile ilgili üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını açıkladı
AFJET A.Ş Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, şirket abonesi olan şehit aileleri ve gazilere yönelik indirim düşüncesinin ilk yönetim kurulu toplantısında değerlendirilerek karara bağlanacağını müjdeledi. Ulutürk, Sanjet örneğinde olduğu üzere yüzde 50’den az olmayacak bir indirim uygulamasının görüşüleceğini söyledi.
Türkiye’nin şehitlerine ve gazilerine çok şey borçlu olduğunu ifade eden Yusuf Ulutürk, onlara her ortam ve platformda yardımcı olmak istendiğini vurguladı. Ellerinden geldiği ölçüde AFJET A.Ş yönetim kurulunun alacağı kararla yüzde 50’den az olmamak üzere abone ücretlerinde indirim yapılacağını kaydeden Ulutürk şöyle konuştu: “Sanjet tarafından şehit ve gazi ailelerine yönelik yapılan jesti gazetelerden okuduk. Biz de AFJET A.Ş olarak onlara yardımcı olacağız. Bu konuda indirim uygulayacağız. Bizim yönetim kurulu toplantılarımız her ayın sonunda yapılır. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubesinden konu ile ilgili yazı geldikten sonra toplantımız olmadı. Ama ilk toplantımızda ben yönetim kurulu üyelerimize durumu anlatacağım. Bir ön bilgi olarak şehit ve gazi ailelerimize yüzde 50’nin üzerinde bir indirimi söz olarak verebilirim. Yine de nihai karar AFJET A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın valimizin başkanlığında toplanıldığında verilecek. İndirim oranının daha yüksek olması için gayret edeceğiz. Yine bu konuda bizim üzerimize başkaca düşen birşey olursa şirket olarak yardımcı olmaya her zaman hazırız. Kocatepe gazetesi aracılığıyla bunu şehit aileleri ve gazilerimize bir müjde olarak iletebilirsiniz. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubesinden gönderilen yazıya karşılık ilk yönetim kurulu toplantısında durumun değerlendireceğini bir yazı ile bildireceğim. AFJET A.Ş bu manada üzerine düşeni fazlasıyla yapacak.”

Gazetelerde Haberi okuyan Kumartaşlı Yusuf Ulutürk’ü arayarak gereğinin yapılacağını öğrenince sevindiklerini söyledi.

Ulutürk yönetim kurulu toplantısının ay sonunda yapılacağını ve indirim yapılmasının gündeme getirileceğini ve bu indirimin %75 in altında olmayacağını söyledi. 

“Ülkemizin bölünmez bütünlüğü tehlikeye sokuluyor”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programının konuğu Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Gazi Piyade Uzman Çavuş İsmail Kumartaşlı oldu.

 

“Ülkemizin bölünmez bütünlüğü tehlikeye sokuluyor”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programının konuğu Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Gazi Piyade Uzman Çavuş İsmail Kumartaşlı oldu.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayında konuşan Kumartaşlı önemli açıklamalarda bulundu.

“SANJET yüzde 50 indirim uyguladı”

AFJET’in Ocak ayı sonunda yapılacak yönetim kurulu toplantısında şehit ve gazi ailelerine yönelik indirim konusunun görüşülüp karara bağlanacağını kaydeden Kumartaşlı, “Daha önce Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol, SANJET’ten faydalanan şehit ve gazi ailelerine yüzde 50 indirim yapacaklarını açıkladı. Kendisi derneğimizi ziyaret ederek bu güzel haberi kamuoyuyla paylaştı. AFJET Genel Müdürü Sayın Yusuf Ulutürk’de yapacakları toplantı sonrası konuyu kamuoyuna açılayacak. Sayın Ulutürk de bizlerle yakından ilgilendi. Kendisine ve tüm AFJET Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bağlanan bu maaş onların şehit sayılması ile ilgili bir hak değil”

Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda bulunan mühimmat deposunda 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen patlamada şehit düşen 21 askerin yakınlarına bağlanan maaşların vazife malulü hakları olduğunu belirten Kumartaşlı, “Bu ailelerimiz halen şehit haklarına ve maaşına sahip değiller. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 45’inci maddesi gereği bağlanan bu maaş vazife malulü maaşıdır. Bu normal bir uygulamadır. Bağlanan bu maaş onların şehit sayılması ile ilgili bir hak değil. Bu sadece vazife malulü, dul ve yetim aylığı. Oysa biz Başbakanımızın açıkladığı gibi maaş, iş hakkı ve sıfır faizli konut hakkı tanınması imkânlarının da bu şehitlerin yakınlarına verilmesini istiyoruz. Başbakanımız şehitlerimizin, terör şehidi gibi her haktan faydalanacağını söyledi. Ancak halen şehitlerimizin yakınlarına iş hakkı verilmedi. Biz şehitlerimizin tüm haklarının verilmesini istiyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Termal kaynaklardan üyelerimizin faydalanması için projeler üretiyoruz”

İlimizdeki termal kaynaklardan şehit aileleri ve gazilerimizin de faydalanması için çeşitli projeler ürettiğini belirten Kumartaşlı, “Eğer derneğimize ait bir yerimiz olursa, öncelikli olarak kendi şehit ailelerimiz ve gazilerimizin konaklamalarını sağlarız. Daha sonra diğer illerden gelen üyelerimize burayı açarız. Bu fikri ilimizin önde gelen işadamları ve yöneticilerimizle görüşüp, hayata geçirmek için çalışacağım” dedi.

“Bizler namus ve vatan için şehit olduk”

Gündemdeki İmralı görüşmelerine de değinen Kumartaşlı, “Afyonkarahisar, nüfus ortalamasına göre bakıldığında Türkiye’de şehit ve gazinin en çok bulunduğu illerden biridir. Bir takım tavizler verilerek, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün tehlikeye sokuluyor. Koskoca bir devletin, İmralı’daki bir katili, terör örgütü başını muhatap alarak bazı tavizler vermesi bizleri son derece üzüyor. Biz neden şehit olduk? Namus ve vatan için şehit olduk” dedi.

Program sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Gazi Piyade Uzman Çavuş İsmail Kumartaşlı, Gün FM’e çalışmalarında başarılar diledi. Akar ise Kumartaşlı’nın çalışmalarından gurur duyduklarının altını çizerek, “Şehit ailelerimiz ve kahraman gazilerimiz için ne yapılsa azdır” dedi.

 

Yorumlar

Yorumlar