Adana'da Kent Kart Çilesi | Gazi TV

SON DAKİKA

Adana’da Kent Kart Çilesi

Bu haber 23 Şubat 2012 - 20:13 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Adana’da Kent Kart Çilesi

Ücretsiz seyahat kartlarının kullanımında her gün farklı illerden çok değişik sorunlar duymaya başlıyoruz. Bu konuda bütün Türkiye’de geçerlilik arz eden ücretsiz seyahat kartlarının yerine farklılık gösteren bu uygulamaların önlenmesini Devlet büyüklerimizin en kısa zamanda sağlamasını istiyoruz.

     Adana’da bir uygulama başladı. Şehir içi ulaşımda kullanılan pasolar kaldırılarak yerine kent kart verilmeye başlanması Şehit Yakını ve Gazilerde büyük üzüntüye neden olmuştur. Normalde verilen ücretsiz seyehat kartlarının aşağıda detayları ile açıkladığımız yönetmelik çerçevesinde düşünüldüğünde kendi başına bu hakkın kullanımı için yeterli olmasına rağmen neden böyle bir uygulamaya gidildiğini anlamak mümkün değildir. Bu hak bütün Türkiye’de geçerli ve kullanılabilir bir haktır. Dolayısı ile bu uygulamanın bütün şehirlerde olduğunu düşündüğümüzde sadece o ildeki Şehit yakını ve Gazilerin bu haktan yararlanmaları gibi bir sonuç ortaya çıkar ki hakkın kapsamı ciddi bir şekilde mevcut mevzuata aykırı olarak daraltılmış olacaktır.

 

     Gaziantep’te de paso uygulaması var. Her sene ücret karşılığı yenilenmesi gereken paso ile bu hak kullanılabilmektedir. Hasbelkader yenilememiş olduğunuzda ücretsiz seyehat kartını otobüs çalışanları tanımayabiliyorlar. Belediyenin bu konuda savunması da öyle bir durum olduğunda bize şikayet edin ceza keselim diyorlar. Buradan ifade etmek istiyorum ki; bu paso veriliyorsa ücretli mi verilmeli? Ayrıca madem böyle bir uygulama yapılıyor neden süresiz verilmiyor? Başka şehirden gelen Şehit yakını ve Gazilerimizin, binmek istedikleri toplu taşıma araçlarında, ücretsiz seyehat kartının her yerde geçerli olduğunu dakikalarca şoförlere anlatmasının kime ne gibi bir kazandırımı olabilir?

 

     T.C. Emekli Sandığınca Aylık Bağlananlara Verilecek Tanıtım Kartları Yönetmeliği (17.05.1995-Sayı:22286) aşağıdaki madde hükmüne amirdir;

 

     “Terörle Mücadele Kanunu kapsamına girenlerin kendileri ile bunlardan ölenlerin dul ve yetimleri yukarıda sayılan araçlara ek olarak, belediye tarafından kurulan şirketler ve özel firmalar aracılığı ile yaptırılan toplu taşım işinde kullanılan araçlarda da ücretsiz seyahat ederler. Bu hususlar ücretsiz seyahat kartlarının arka yüzünde belirtilir. 

 

  Yine aynı yönetmelikte;

 

 “3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa göre malül olanlarla, ölenlerin dul ve yetimlerine (er ve erbaşlar dahil) verilecek olan ücretsiz seyahat kartlarının arka yüzünde “Bu kart sahibi yurt içinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşım araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler ve özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşım işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat eder.” ibaresi yer alır. “ denilmektedir.

 

 Bu yönetmelikte daha sonradan bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliğe göre;

 

 Ücretsiz seyahat hakkından faydalanacak olanlar:

       a) Kendileri;
       1) Milli Mücadeleye iştiraklerinden dolayı kendilerine İstiklâl Madalyası verilmiş olanlar, 
       2) 1950 yılında Türk Tugayının Kore’ye ayak bastığı tarihten başlayarak 1953 yılı Pan-Munjon Ateşkes Anlaşmasına kadar Kore’de fiilen savaşa katılmış olanlar,
       3) 1974 yılında Temmuz 1 inci ve Ağustos 2 nci Barış harekatına Kıbrıs’ta fiilen görev alarak katılmış olanlar, 
       4) Harp malûlleri,
       5) Terörle mücadelede yaralanan veya sakatlananlar,
       6) 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre asayiş ve güvenliğin sağlanmasında görevli iken yaralanan veya sakatlananlar,
       7) Vazife malûlleri,

       b) Eşleri; 
       1) Bu Yönetmeliğin değişik  5 inci maddesinin  (a) bendinde sayılanların eşleri,
       2) Şehitlerin eşleri,
       3) Bu Yönetmeliğin değişik 5 inci maddesinin (a) bendinde sayılanlardan aylık almakta iken vefat edenlerin aylık bağlanan dul eşleri,

       c) Yetimleri;

       1) Şehit olan anne ve babalarından yetim aylığı aldıkları müddetçe, sosyal güvenlik kuruluşlarından yetim aylığı dışında aylık veya gelir almayan ve bu kuruluşlara tâbi olarak çalışmayan çocukları, 

       2) Şehitlerin anne ve babaları, 

       Yukarıda sayılanlar Devlet Demiryollarının yurt içi hatlarında, denizyolları şehir hatlarında, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere ya da belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat eder.
       Bu hususlar ücretsiz seyahat kartlarının arka yüzünde belirtilir.” 

 

       Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

       “Madde 6 — Dört çeşit ücretsiz seyahat kartı düzenlenir. Kartların ön yüzünün sağ üst köşesinde Türk Bayrağı, arka yüzünde ise; “Bu kart sahibi Devlet Demiryollarının yurt içi hatlarında, denizyolları şehir hatlarında, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere ya da belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat eder.” ibaresi bulunur.” Şeklinde net ifadelerle hakkın kullanımı belirtilmektedir.

 

       Bu kapsamda; paso, kent kart vs. gibi uygulamalar Şehit yakını ve Gazilerin bu hakkın kullanması bağlamında sıkıntılar yaratmaktadır. Yasal mevzuatın vermiş olduğu bu hakkı bu tür idari işlemlerle kısıtlamanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Bu duruma Devlet büyüklerimizin el atarak, tüm Türkiye’de geçerli olabilecek genel bir uygulamanın önünü açmaları en büyük dileğimizdir.

Yorumlar

Yorumlar