9 Üye 7000 Genel Başkan | Gazi TV

9 Üye 7000 Genel Başkan

Bu haber 03 Mayıs 2013 - 13:43 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
9 Üye 7000 Genel Başkan

…camiamıza hizmet için yolara çıktık ve bu kutsi yolda çalışmalarımızda finale yaklaşıyoruz. Bu seçimde bize destek olan-olmayan, oy veren-vermeyen herkesin hizmetinde olacak bir Genel Merkez ile, birlik ve beraberlik içinde yumruk gibi olduğumuz günleri görebilmek dileğiyle…

Aylardır devam eden Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin olağanüstü genel kurul seçim çalışmalarında nihayet finale doğru yaklaşıyoruz…

 

 

Vatanımızın birbirinden güzel illeri arasında mekik dokuyarak, gerçekleştirdiğimiz şube ziyaretlerinde, görünmeyen kahramanların, vefa dolu, fedakârca yaptıkları göz doldurucu çalışmalara bizzat şahit olma fırsatı bulabildik…

 

Şubelerin herhangi bir gelirinin olmaması, proje geliştirilmemesi ve Genel Merkez tarafından en ufak desteğin verilmiyor olması nedeni ile bazı Şube başkanlarının kendi Gazi maaşının yarısını bile Şubenin ayakta kalması için feda ettiğini duyup etkilenmemek, bu fedakârlık karşısında nutkumuzun tutulmaması mümkün değildi…

 

Şube ziyaretlerinde tespit ettiğimiz “Şube aç, kendi haline bırak, ne hali varsa görsün anlayışı”, Genel merkezin yönetsel sorunlarının asıl temelinde yatan, benimseme ve empatik yaklaşımın ne derece az olduğunun da en büyük göstergelerinden biriydi.   

 

Bu yaklaşımı daha somut bir örnekle ifade etmek gerekirse; Askerde kazan dairesi patlamasında vücudunun %70’i yanan Ordu Vazife Malulü kardeşimizin saç protezini ve kremlerini cebinden alması gerektiği ve maddi imkansızlıklar nedeni ile alamaması sorununu,kendi sorunu gibi algılamayan bir yönetim anlayışından, Şubelerin sorunları ile birebir ilgilenerek, maddi ve manevi her türlü sorun ve sıkıntıda arkalarında durmalarını beklemek büyük bir hayalcilik olurdu.

 

Yeni yönetim ile “1 Genel Başkan, 7000 üye” değil “9 Üye, 7000 Genel Başkan” anlayışı ile bütün üyelerin sorunu ve sıkıntısının çözümü için Genel Başkan ve Yönetimi camiamızın bir nevi hizmetkarı olacaktır. Yani dernek üyelerimizin hizmetinde bir Genel Merkez yönetimi dizayn edeceğiz.

 

Genel Başkan koltuğunda kim olursa olsun;

 

“Ben Şehit yetimiyim!”

“Ben Şehit Annesi, Babası, Kardeşiyim!”

“Ben Görev Şehidi Ailesiyim!”

“Ben Er Gaziyim!”

“Ben Rütbeli Gaziyim!”

“Ben Harp Malulüyüm!”

“Ben Ordu Vazife Malulüyüm!”

“Ben malul sayılmayan Gaziyim!” diyebilmeli, camianın her ferdinin sorununu kendi sorunu bilerek dertleri ile dertlenmelidir ki, sorunların çözümüne katkı sağlayabilsin. Bunun yanında aynı burada belirttiğimiz anlayışın şube bazında da yansıması, bütün dernek şubelerimiz için “benim şubem” diyen, her konuda birinci elden destek olan bir yönetimi işaret etmektedir.

 

Ancak bırakın şubelere destek olmayı, şu an geliştirilmek istenen projelerin önünde duran, bir nevi set olan bir yönetim anlayışı ile başarıya ulaşılabilmesi maalesef mümkün değildir. Kaldı ki, Antalya toplantısında, olağanüstü genel kurul için dilekçe verdiklerini ileten bir şube başkanımıza hitaben, hiçbir değerlendirme yapmadan, sorunu hep başkalarında gören bir anlayışla “şubenizi kapatırım” tepkisinin gösterilmesi aslında kendi başına bir çok şeyi ifade etmektedir. Bahsi geçen şube başkanlığınca olağanüstü genel kurul dilekçesi verildiğinin öğrenilmesinden hemen sonra Genel Merkez denetim kurulunun görevlendirilmesi, camianın ve üyelerin sorunlarının çözümü, hassasiyetlerinin dile getirilmesi için çalışması gereken bir Genel Merkezin, artık şubelerle ve üyelerle uğraşmaya başladığını, birlik ve beraberliği sağlamaktan uzak bir yönetim anlayışında olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir.

 

Vizyon sahibi, ufku geniş, projeleri masada bekleyen Şube başkanları artık bir şeyler yapmak ve bu camia için proje geliştirmek istiyorlar. Tek aklın değil, kolektif aklın harekete geçirilerek, camiamızın güzide Şube başkanları başta olmak üzere, bütün herkesin katkı sunabildiği ve sürekli gelişim ve ilerlemeye dönük bir stratejik yönetim anlayışı ile başarı yakalanabilecektir.

 

İlerleyen zaman diliminde bütün Şubelere göndereceğimiz, projelerimiz ve çalışma anlayışımızın yer aldığı seçim kitapçığında belirttiğimiz hususlardan birkaçına burada değinmek istiyorum.

 

Yönetim değişikliği gerçekleştiğinde, yeni yönetimin Genel Merkez proje ekibi ile bütün dernek Şubelerimiz dernek giderlerini karşılayabilmeleri ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için temel gelir kaynaklarına ulaşabilmelerini sağlamaya dönük gerek teknik anlamda, gerekse de maddi olarak sonuna kadar destek olacaktır. Avrupa birliği hibe fonlarında bütün şubelerin en azami şekilde istifade edebilmeleri için proje geliştireceğiz. Şubelerin bulundukları il ya da ilçede kamu kurum ve kuruluşları ile karşılaştıkları ve çözemedikleri sorunların çözümlenebilmesi için, Genel Merkez aktif olarak rol oynayacaktır. Yeni yönetim ile Genel Merkez camiamızın bir nevi hizmetkârı olarak çalışacak, birlik ve beraberlik içinde, bütün sorunların çözümlendiği, camiamızın her ferdinin mutlu olduğu, Şubelerin kendi ayakları üzerinde durabildiği ve kimseye muhtaç olmadığı günleri görebilmek için çalışmalarını yürütecektir. Şubenin çözemediği sorunu çözümlemek için gerekirse Genel Başkan gidecek o yerin Valisi, Kaymakamı, Belediye Başkanı ya da Ankara’da kamu kurum veya Kuruluşunun bağlı olduğu Genel Müdürlükle bizzat görüşerek, sorunların çözümlenmesi ve projelerin gerçekleştirilmesi için aktif bir rol oynayacaktır.

 

Şubelerin en önemli sorunlarından bir tanesi olan, uygun yer sorunu, yeni yönetim ile Genel Merkezin sorunu olacak, o şubeye yer temini sağlanana kadar başta Genel Başkan ve II. Başkan olmak üzere bütün Genel Merkez yönetimi canla başla çalışacaktır.

 

Yapılacak tüzük değişikliği ile Şubelerin ekonomik olarak yetkileri arttırılacak ve Şube kapatma kararı yalnızca yasada belirtilen hallerde mümkün olabilecek, Şube kapatma yetkisi Genel Kurul kararı ile yönetim kuruluna devredilemeyecektir.

 

Sonuç olarak, camiamıza hizmet için yolara çıktık ve bu kutsi yolda çalışmalarımızda finale yaklaşıyoruz. Bu seçimde bize destek olan-olmayan, oy veren-vermeyen herkesin hizmetinde olacak bir Genel Merkez ile, birlik ve beraberlik içinde yumruk gibi olduğumuz günleri görebilmek dileğiyle hepinize saygılar sunarım.

 

 

 

                                                                         Hamit YILDIZ

                                                                         Gazi J. Ütğm.

                                                                         Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar