71. Madde Analizi | Gazi TV

SON DAKİKA

71. Madde Analizi

Bu haber 18 Temmuz 2012 - 20:20 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

71. Madde Analizi

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Yaşar GÜLTEN’in 6353 Sayılı Torba Kanun / 71. Madde Analizi aşağıda sunulmuştur. Değerli yazarımıza bu çalışmasından ötürü teşekkür ediyoruz. Yazarımıza sorularınızı mail adresinden yöneltebileceğiniz gibi, aşağıda yorum bölümünden de iletebilirsiniz.

 

 


6353 Sayılı Torba Kanun / 71. Madde Analizi


 

 

MADDE 71 – 5434 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

 

“GEÇİCİ MADDE 224 – Bu maddeyi düzenleyen Kanunla 72.nci maddede ve ek 77.nci maddede yapılan değişiklik öncesinde bağlanmış olan aylıklar ilgili mevzuatına uygun olarak bağlanmış sayılır ve bunlarda bir eksiltme yapılmaz.

 

Bu maddeyi düzenleyen Kanunla değiştirilen 56.ncı madde, 72.nci maddenin dördüncü fıkrası ve ek 77.inci madde kapsamına dâhil edilen haller sebebiyle bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce hayatını kaybeden veya malul olanlar, müracaatları üzerine; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren anılan maddelerde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde aynı haklardan yararlandırılır. Ancak, geçmiş süreler için aylık, aylık farkı, emekli ikramiyesi veya emekli ikramiyesi farkı ödenmez.

 

İlgililerin varsa açtıkları davalardan feragat etmeleri kaydıyla, 72.nci maddenin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde bu maddeyi düzenleyen Kanunla yapılan değişiklik neticesinde aylık bağlama şartları yeniden düzenlenenler için bu maddenin yürürlük tarihinden önce bağlanmış olan aylıklar sebebiyle açılmış olan dava ve icra takiplerinden vazgeçilir. Bu maddenin yürürlük tarihinden önceki dönem için ilgililere çıkarılmış olan borçlar beş yıla kadar taksitlendirilir. Aylık taksit tutarının kişinin gelirinin dörtte birini aşması halinde taksit süresi uzatılır, faizler Sosyal Güvenlik Kurumunca terkin edilir.”

 

———————————————————–

 

KANUN ANALİZİ VE YORUMLAMA


 


12.07.2012 tarih ve 28351 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” / 6353 sayılı kanun’un 71. maddesini yorumlayacak olursak;

 

 

Yukarıda yapılan değişiklik ile “daha önce yararlanamayan vazife malullerinin de bu geçici madde ile yararlanmaları sağlanmıştır.” Zira bu şekilde bir kanun değişikliğini bekleyen şehit olan er ve erbaşların anne ve babalarının çoğunlukta olduğu bir kesim bulunmakta olup şehit olan er ve erbaşların anne ve babalarına müjde niteliğinde bir düzenlemedir ve takdire şayandır…

 

Sosyal Devlet ilkesinden hareketle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 21 Mart 2012 tarihli grup toplantısında açıkladığı; “Şehitlerin Dul ve Yetimleri ile Gazileri ilgilendiren çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerdeki değişiklik” ruhuna uygundur ve ortadaki mağduriyet giderilmiştir.

 

Şehitlerimize ve gazilerimize borcumuzu ödemenin yolu sosyal ve hukuk devleti olarak anayasal zorunluluklarımızı yapmanın yanında Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüz korumak, ulusal değerlerimize sahip çıkmak, ülkemize, birlik ve beraberliğimize yönelen her türlü tehditlere kararlılıkla karşı koymaktır.  Bu düzenlemenin hayata geçmesinde emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız.

 

 

                                      Yaşar GÜLTEN

                                  Gazi Haber Köşe Yazarı

                                yasargulten@hotmail.com

                                      

Yorumlar

Yorumlar