69. Madde Analizi | Gazi TV

SON DAKİKA

69. Madde Analizi

Bu haber 18 Temmuz 2012 - 20:10 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

69. Madde Analizi

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Yaşar GÜLTEN’in 6353 Sayılı Torba Kanun / 69. Madde Analizi aşağıda sunulmuştur. Değerli yazarımıza bu çalışmasından ötürü teşekkür ediyoruz. Yazarımıza sorularınızı mail adresinden yöneltebileceğiniz gibi, aşağıda yorum bölümünden de iletebilirsiniz.

 

6353 Sayılı Torba Kanun / 69. Madde Analizi

 

 

MADDE 69 – 5434 sayılı Kanunun 72.nci maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“5510 sayılı Kanunun 47.nci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen durumlardan dolayı veya 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile bu Kanuna ek 18/12/1981 tarihli ve 2566 sayılı Bazı Kamu Görevlilerine Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında mütalaa edilen görevler nedeniyle veya 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren olaylar sebebiyle hayatlarını kaybetmiş bulunan iştirakçilerle bunlardan aylık almaktayken ölenlerin, baba veya analarına; yukarıda belirtilen kanunların veya bu Kanunun 56.ncı maddesi kapsamına girecek şekilde hayatını kaybeden erbaş ve erlere veya 56.ncı maddede belirtilen öğrencilere ya da bunlardan aynı sebeplerle aylık almakta iken ölenlerin ana veya babalarına; ölüm tarihini takip eden ay başından geçerli olarak malullük ve muhtaçlık şartı aranmaksızın aylık bağlanır, hayatını kaybeden erbaş ve erler ile yedek subay okulu öğrencilerinin ana ve babasına bağlanan aylığın toplamı 16 yaşından büyük işçiler için tespit edilen otuz günlük asgari ücretin net tutarından az olamaz.”

 

———————————————————–

 

 

KANUN ANALİZİ VE YORUMLAMA

 

12.07.2012 tarih ve 28351 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” / 6353 sayılı kanun’un 69. maddesini yorumlayacak olursak;

 

 

Bana göre kanun maddeleri içinde çok ama çok önemli bir düzenleme olarak göze çarpmaktadır. Bu yasa düzenlemesi ile;

·        Er ve erbaşlar

·        Yedek subay okulu öğrencileri

·        Harp okulları ile astsubay meslek yüksekokullarında veya üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarında Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına öğrenim gören öğrenciler,

·        Kendi hesabına öğrenim görmekteyken askeri öğrenci olanlar,

·        Polis Akademisi ile Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde veya üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarında Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına öğrenim gören öğrenciler,

·        Kendi hesabına öğrenim görmekte iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına öğrenim görmeye devam eden öğrenciler,

·        Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Milli İstihbarat Teşkilatı hesabına açılan okullarda öğrenim gören öğrenciler,

·        Türk Silahlı Kuvvetleri veya Emniyet Genel Müdürlüğü adına öğrenim görmek üzere temel ve intibak eğitimine tabi tutulan öğrenciler,

·        Terör eylemlerinde hedef alınarak hayatını kaybedenler,

 

Öğrencilerin vefatları halinde anne ve babalarına herhangi bir şart aranmadan (malullük, muhtaçlık, aylık veya gelir alıyor olmasına ve çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın) vazife malullüğü aylığı bağlanması sağlanmıştır.

 

Ayrıca anne ve babanın aylığının en az asgari ücretin net tutarı olacağı belirlenmiştir. Bu düzenleme öncesinde anne ve baba şehit çocuklarından dolayı aylık veya gelir sahibi olmaları veya çalışmaları nedeniyle aylık alamıyorlardı. Manevi olarak şehit anne ve babalarını müthiş derecede rahatlatmış bir düzenlemedir.

 

Yine bu kanun düzenlemesi kapsamında “vazife malullerine ödenen asgari ücretin net tutarının bir katı düzenlemesi iki katı olarak değiştirilmesi” takdire şayan bir düzenleme olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Sosyal Devlet ilkesinden hareketle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 21 Mart 2012 tarihli grup toplantısında açıkladığı; “Şehitlerin Dul ve Yetimleri ile Gazileri ilgilendiren çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerdeki değişiklik” ruhuna uygundur ve ortadaki mağduriyet giderilmiştir.

 

           Şehitlerimize ve gazilerimize borcumuzu ödemenin yolu sosyal ve hukuk devleti olarak anayasal zorunluluklarımızı yapmanın yanında Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüz korumak, ulusal değerlerimize sahip çıkmak, ülkemize, birlik ve beraberliğimize yönelen her türlü tehditlere kararlılıkla karşı koymaktır.  Bu istek ve ihtiyaçlarında yeni kanun çalışmalarına eklenmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 

                                                       Yaşar GÜLTEN

                                                 Gazi Haber Köşe Yazarı

                                                                                  yasargulten@hotmail.com

                                                  

 

Yorumlar

Yorumlar